Jemen Huti Foto:EPA-EFE/YAHYA ARHAB

Oteli su brod sa posadom na Crvenom moru i sada niko ne zna gde su zarobljeni ljudi. Redovno ispaljuju rakete, a najavili su da je svako plovilo njihova legitimna meta, bilo izraelsko ili ne. Tako su ušli u sukob i sa američkom mornaricom. Oni su Huti, jemenski pobunjenici koje finansira Iran i objavili su rat Izraelu i njegovim saveznicima na moru.

Najnoviji incident dogodio se u utorak ujutru, kada je izvedena vojna operacija protiv norveškog komercijalnog tankera „Strinda“, koji je plovio Crvenim morem.

Pobunjenici su gađali tanker raketom nakon što je posada odbila da odgovori na sva upozorenja, rekao je portparol Huta u televizijskoj izjavi, prenosi Rojters. On je naveo da je grupa poslednjih dana uspela da ometa prolaz nekoliko brodova, delujući u znak podrške Palestincima.

Foto: Printscreen FoNet/Video

Portparol Huta je zapretio da će ova organizacija nastaviti da blokira sve brodove koji idu ka izraelskim lukama, dok Izrael ne dozvoli ulazak hrane i medicinske pomoći u Pojas Gaze.

Američki razarač UŠ Mason je prvi pritekao u pomoć. Upravo se sa američkom mornaricom često sukobljavaju Huti, a sve jer Amerika podržava Izrael.

Ko su jemenski pobunjenici

Jemenski Huti pridružili su se ratu između Izraela i Hamasa koji besni više od 1.000 kilometara od njihovog sedišta u jemenskoj prestonici Sani.

Jemen Huti Foto:EPA-EFE/YAHYA ARHAB

Krajem 1990-ih, Huti na dalekom severu Jemena osnovali su pokret za religiozni preporod zejdijskog šiitskog islama.

Kako su rasle tenzije sa tadašnjom vladom, oni su vodili seriju gerilskih ratova sa nacionalnom vojskom i kratak granični sukob sa sunitskom moćnom Saudijskom Arabijom.

Rat u Jemenu

Rat je počeo krajem 2014. godine kada su Sanu zauzeli Huti. Zabrinuta zbog sve većeg uticaja šiitskog Irana duž njegove granice, Saudijska Arabija je intervenisala na čelu koalicije koju podržava Zapad u martu 2015. kao podrška vladi.

Huti Foto:EPA-EFE/YAHYA ARHAB

Huti su uspostavili kontrolu nad većim delom severa Jemena i drugim velikim populacijskim centrima, dok je međunarodno priznata vlada bila smeštena u Adenu.

Jemen je uživao više od godinu dana relativnog mira usred mirovnog pritiska pod vođstvom UN-a. Saudijska Arabija je vodila razgovore sa Hutima u pokušaju da izađe iz rata.

Al, napadi Huta na Izrael povećali su rizik od sukoba za Saudijsku Arabiju.

Jemen Huti Foto:EPA-EFE/YAHYA ARHAB

Portparol vojske Huti Jahja Sari rekao je u televizijskoj izjavi da je grupa 31. oktobra lansirala „veliki broj“ balističkih projektila i bespilotnih letelica prema Izraelu i da će biti još takvih napada „kako bi pomogli Palestincima da pobede“.

Imajući u vidu da su deo „osovine otpora“ koju podržava Iran, Huti su se okupili iza Palestinaca otkako je Hamas napao Izrael.

Sari je okrivio Izrael za nestabilnost na Bliskom istoku, rekavši da se „krug sukoba” u regionu širi „nastavljenim zločinima”. Huti će nastaviti sa napadima „sve dok ne prestane izraelska agresija“.

POGLEDAJTE JOŠ:

Slogan Huta je „Smrt Americi, smrt Izraelu, prokletstvo Jevreja i pobeda islamu“.

Huti su demonstrirali svoje raketne i dronove tokom rata u Jemenu u napadima na Saudijsku Arabiju i Ujedinjene Arapske Emirate, ciljajući naftna postrojenja i vitalnu infrastrukturu.

Koalicija predvođena Saudijskom Arabijom optužuje Iran za naoružavanje, obuku i finansiranje Huta. Grupa Huti negira da je iranski pulen i kaže da razvija sopstveno oružje.