Prvi put u američkoj istoriji žena dolazi i na mesto direktora svih tajnih službi. Biće to Ejvril Hejns (51), koju je Bajden izabrao da nadzire rad 17 nacionalnih obaveštajnih službi, uključujući Centralnu obaveštajnu agenciju (CIA).
Letelice, fizika i erotsko štivo
Ipak, Bajdenova kandidatkinja za šeficu američke bezbednosti mnogo je živopisnija ličnost nego što bi se dalo naslutiti na prvi pogled. Američki mediji pišu da je Hejns kao tinejdžerka – a i kasnije – bila hipster i autsajder.
Tinejdžerske godine je, zapravo, provela brinući o majci koja je bila bolesna i koja je na kraju preminula kada je Ejvril imala 15 godina. Čim je završila srednju školu, uputila se u prvu avanturu – na elitnu akademiju džudoa u Japanu.
Potom je na Univerzitetu u Čikagu studirala teorijsku fiziku koja je vrlo kompetitivno polje na kojem uglavnom dominiraju muškarci. NPR piše da je još kao studentkinja volela automobile i avione, ali i da je na kraju naučila da upravlja letelicama.
Kada je prvi put pokušala da preleti Atlantski okean letelicom koju je kupila polovnu i potom je sama doterala i pritegla, stvari baš nisu išle po planu, ali je njen kopilot i instruktor letenja, Dejvid, postao joj je muž i zajedno su devedesetih otvorili malu, samostalnu knjižaru i kafić u Baltimoru. Neki mediji preneli su da su se u njenoj knjižari-kafiću održavale i večeri erotske literature.
Šefica svih špijuna
Kada je Bajden saopštio da će upravo Ejvril Hejns biti njegova kandidatkinja za direktora nacionalnih obaveštajnih službi, i sam se osvrnuo na njenu živopisnu prošlost.
„Briljantna, skromna. Može da priča o književnosti i teorijskoj fizici, popravljanju automobila, letenju avionom, knjižarama, sve u jednom razgovoru, jer je sve to radila“, rekao je Bajden.
Under the Biden-Harris administration, American national security and foreign policy will be led by experienced professionals ready to restore principled leadership on the world stage and dignified leadership at home. Read more: https://t.co/ojrTxrzafV
— Biden-Harris Presidential Transition (@Transition46) November 23, 2020
Hejns je u politici počela da napreduje kada je prešla 30. godinu, a oni koji je poznaju ističu da sa njom nema drame – i da je ona najpre profesionalac u poslu.
Bajdena je upoznala dok je on služio kao senator iz Delavera. Pridružila se komitetu za spoljnu politiku kojim je Bajden upravljao. Kada je Bajden postao potpredsednik SAD u administraciji Baraka Obame, Hejns je pošla sa njim u Belu kuću gde joj je išlo dovoljno dobro da joj je Obama 2013. godine dodelio mesto zamenika direktora CIA, iako nikada ranije nije radila u ovoj agenciji.
U Obaminoj administraciji je učestvovala u nadziranju kontroverznog programa dronova koji su umsrtili više ljudi nego što bi administracija ikada priznala, ali je svoju profesionalnu reputaciju Hejns izvesno učvrstila najpre kao zamenica direktora CIA, a potom i kao zamenica savetnika za nacionalnu bezbednost.
Stariji zvaničnici CIA bili su isprva skeptični zbog njenog neiskustva na ovom polju, ali ih je Hejns brzo razoružala inteligencijom i sposobnošću.
Istina, ima i onih koji joj nisu preterano naklonjeni i upućuju joj kritike, ali je istina da njen životni put više liči na filmski scenario, nego put žene koja će se u istoriju upisati kao prva žena na čelu američkih tajnih agenata.
Ako imenovanje Ejvril Hejns potvrdi i Senat SAD, ona će se naći na čelu obaveštajne zajednice koja obuhvata čak 17 organizacija, od Agencije za nacionalnu bezbednost, do FBI i Stejt departmenta. Njeno imenovanje takođe će označiti važnu promenu – odstupanje od politike Donalda Trampa koji je četiri godine podrivao nacionalnu bezbednost, politizovao ključne bezbednosne pozicije i uloge i ignorisao stručne savete agencija čije je osoblje sam birao.
BONUS VIDEO
***
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare