Nuklearni nadzor UN-a pozvao je na hitan prekid svake vojne akcije u blizini ukrajinske nuklearne elektrane Zaporožje zbog ogromnog rizika od nuklearne katastrofe. Posebno dramatično jeste to što ovo upozorenje dolazi samo dan nakon što su je ruske snage granatirale, a i prvo je od početka rata 24. februara.
Šef Međunarodne agencije za nuklearnu energiju (IAEA) Rafael Marijano Grosi rekao je da je izuzetno zabrinut zbog napada.
Situaciju čini još težom to što ukrajinska strana tvrdi da su delovi objekta „ozbiljno oštećeni“ ruskim vojnim udarima, piše BBC.
The Director General of the IAEA Rafael Grossi is "extremely concerned by yesterday's shelling of Europe's largest nuclear power plant, which highlights the very real risk of a nuclear disaster."
— UkraineWorld (@ukraine_world) August 6, 2022
Naime, ova elektrana se sastoji od šest reaktora sa vodom pod pritiskom u kojima se skladišti radioaktivni otpad. Navodno su prilikom granatiranja pogođena sva postrojenja.
Predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski ove napade naziva „nuklearnim terorom“ koji Rusija sprovodi nad čitavim svetom.
Sa druge strane, Rusija optužuje Kijev za napad, ali zapadni stručnjaci odbacuju tu tezu navodeći da Moskva koristi to područje za napade jer ima prednost „zaštićenog statusa“ nuklearne elektrane.
To znači da, s obzirom na to kakva bi katastrofa mogla da se dogodi uništavanjem Zaporožja, ruske snage mogu da budu sigurne da se Ukrajina neće usuditi da gađa.
Russia-Ukraine live news: IAEA raises alarm over nuclear plant https://t.co/JKOQLCjXtH pic.twitter.com/tdUYoRmQ2l
— Al Jazeera Breaking News (@AJENews) August 7, 2022
Uz to, postoje i tvrdnje da će Rusija Zaporožje potpuno prilagoditi vojnim aktivnostima, što potvrđuju izjave civila iz Nikopolju, koji se nalazi preko reke i još uvek je pod kontrolom Ukrajine – da su Rusi ispalili rakete iz oblasti oko fabrike i prebacili vojnu opremu u kompleks.
Inače, ruske snage su u martu zauzele elektranu, a u njoj i dalje rade zaposleni iz Ukrajine.
Nakon napada, zaposleni u elektrani su stupili u štrajk i zahtevaju da im se omogući da neometano obavljaju dužnosti „bez pretnji i pritisaka“.
Kako je naveo šef IAEA-e, normalan rad elektrane je važan ne samo zbog zaštite zdravlja ljudi u Ukrajini i več i opasnosti od ogromne nuklearne nesreće koja bi mogla da proistekne iz eventualnog kvara.
„Svi moramo da ostavimo razlike po strani i odmah delujemo. IAEA je spremna. Svaka vojna vatrena moć usmerena na objekat ili iz njega predstavljala bi igru vatrom, sa potencijalno katastrofalnim posledicama“, dodao je Grosi.
Da situacija nije sasvim pod kontrolom, potvrđuje i izjava operatera fabrike koji je rekao da su ruski raketni udari prinudili zatvaranje jedne „energetske jedinice“, dodajući da postoji rizik od curenja radioaktivnih sredstava.
„Uz to, štrajkovi su „izazvali ozbiljan rizik za bezbedan rad fabrike“, napisao je operater Enerhoatom-a na Telegramu.
Evropska zajednica je oštro osudila granatiranje, a najviši diplomata bloka Evropske unije Žozep Borelj je naglasio da je ovakvo ponašanje izuzetno neodgovorno.
„Ovo je ozbiljno i neodgovorno kršenje pravila nuklearne bezbednosti i još jedan primer ruskog nepoštovanja međunarodnih normi“, rekao je Borelj i pozvao da se IAEA-a odobri pristup elektrani kako bi se precizno utvrdile razmere štete koju su izazvale ruske granate.
BONUS VIDEO U napadu na Mikolajev poginuo ukrajinski industrijalac
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: