Foto: EPA-EFE/DAVID MOIR

Novinari u Republici Srpskoj i u narednom periodu neće imati status službene osobe. Izmenama i dopunama Krivičnog zakonika, koji će biti razmatran na sednici Narodne skupštine RS-a 16. juna, nije prihvaćeno propisivanje posebnog krivičnog dela - sprečavanje novinara u vršenju profesionalne dužnosti.

Izmenama i dopunama Krivičnog zakonika, koji će biti razmatran na sednici Narodne skupštine RS-a 16.juna, nije prihvaćeno propisivanje posebnog krivičnog dela – sprečavanje novinara u vršenju profesionalne dužnosti.

Kao razlog je navedeno to što su Krivičnim zakonikom, između ostalog, propisana i krivična dela telesne povrede, teške telesne povrede, kao i ugrožavanje sigurnosti, a koji na jednak način tretira i štiti sve građane i profesije od napada, kao što su lekari, profesori, nastavnici i mnogi drugi, koji su u svom radu izloženi mogućnosti napada u obavljanju svog posla.

Mogućnost propisivanja navedenog krivičnog dela kao i posebne zaštite novinara u obavljanju njihove delatnosti razmatraće se kada se stvore pretpostavke da se u Krivični zakonik uvrste i krivična dela protiv časti i ugleda – navedeno je obrazloženju Nacrta izmena i dopunama Krivičnog zakonika RS.

Inicijativa da se status službene osobe dodeli ovlašenoj osobi koja pruža usluge snabdevanja električnom energijom, te radnicima na železnici i drugim profesijama takođe nije prihvaćena.

Osim kazne doživotnog zatvora, izmenama i dopunama Krivičnog zakonika u RS, uvodi se i još novina.

Kazna zabrane upravljanja motornim vozilom zamenjena je oduzimanjem vozačke dozvole, a dosadašnja kazna zabrane upravljanja motornim vozilom postala je nova mera bezbednosti, dok je opšti maksimum kazne zatvora povećan sa dvadeset na trideset godina, te je posebno propisana izuzetnost kod izricanja kratkotrajne kazne zatvora.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar