Kina, Hong Kong i Singapur pooštravaju restriktivne mere u borbi protiv pandemije Covida-19, iako se činilo da su obuzdale koronavirus. U isto vreme, Svetska zdravstvena organizacija upozorava da je, iako je pažnja preusmerena na žarišta u Evropi i Severnoj Americi, epidemija „daleko od kraja“ u Aziji; sve ukazuje na to da Aziju čeka drugi talas, možda jednako smrtonosan kao i prvi.
Maltene čitav svet i dalje je u karantinu, uprkos usporavanju pandemije u nekim delovima sveta – dok se, istina, u nekim drugim izgleda tek zahuktava – i čak i kada broj novozaraženih krene da opada, zabrana putovanja mogla bi da ostane na snazi sve dok ne bude pronađena vakcina, piše Njujork tajms.
U suprotnom, virus bi mogao da se ponovo raširi preko „uvezenih“ slučajeva, kakve beleži Kina, i zbog činjenice da veliki broj prenosilaca ne razvija simptome.
Zbog porasta broja uvezenih slučajeva, Kina, Hong Kong, Singapur i Tajvan blokirali su granice za sve strance, dok je Japan zasad zabranio ulazak u zemlju Evropljanima, premda razmatra da iste mere primeni i na posetioce iz SAD. Južna Koreja pridošlice smešta u 14-dnevni karantin po dolasku.
„Čak i one zemlje koje se relativno uspešno bore sa pandemijom bezbedne su onoliko koliko je bezbedna najslabija karika u njihovim sistemima“, istakla je Kristi Govela, saradnica na Havajskom univerzitetu u razgovoru za Njujork tajms.
Opasnost da virus oživi u Aziji sve je veća. Oni koji su shvatili da Amerika i Evropa postaju nova žarišta, požurili su u svoje rodne zemlje gde će ih, ironije, sačekati obnovljeni epicentri pandemije.
U Aziji je broj novozaraženih praktično odmah počeo da ponovo raste, posle stabilnog pada. Hong Kong je danima prijavljivao jednocifreni broj novih slučajeva, a onda je u jednom danu pozitivan rezultat potvrđen kod 65 osoba. U Japanu, gde je stopa širenja virusa bila relativno pod kontrolom, broj zaraženih počeo je da raste kada su se Japanci iz inostranstva vratili u Tokio.
Južnu Koreju je svetska javnost pohvalila pošto je brzo uspela da ispravi krivu posle brzog dostizanja pika u broju zaraženih, a sada i ona zahteva da putnici iz bilo koje zemlje na svetu pri ulasku u zemlju idu u karantin.
Studenti zarobljeni na Zapadu su u problemu zbog otkazanih letova, a oni koji i uspeju da se vrate u Aziju pod strogim su nadzorom dok „odsluže“ karantin. Nacionalne vlade u nekim slučajevima primenjuju i krivične sankcije kako bi građane zadržale u izolaciji.
Hong Kong je isprva držao pod kontrolom epidemiju strogim restriktivnim merama poput zatvaranja škola i zabrane ulaska na svoju teritoriju turistima iz Kine, ali kada su građani iz celog sveta pohrlili kući, vlasti su saopštile da rapidno raste broj uvezenih slučajeva koji dodatno opterećuje bolnički sistem.
Tokom 14-dnevnog karantina, građani Hong Konga kod kuće nose i narukvice za praćenje, a njihovo kretanje prati se preko aplikacije. U karantinu se trenutno nalazi više od 200.000 ljudi.
Neki su svesni da se virus ubrzano šitri zato što ljudi ne prepoznaju simptome kod sebe ili ih čak ignorišu i ne prekidaju kontakt sa drugima uprkos zvaničnim preporukama o samoizolaciji, ali se nacionalne vlade oslanjaju na kazneni sistem kako bi prinudile građane da se izoluju.
U Japanu je propisana kazna za kršenje mera karantina do šest meseci zatvorske kazne ili 500.000 jena, odnosno oko 4.500 evra.
Ipak, stručnjaci upozoravaju da bi primena mera karantina za strance mogla da dodatno optereti nacionalne zdravstvene sisteme i da je vreme da se socijalna distanca poštuje i na širem, međunarodnom, nivou. Restriktivne mere trenutno deluju kao jedine razumne i efikasne, ali što se duže budu primenjivale, veću će šteti naneti globalnoj ekonomiji i kolektivnoj svesti građana.
Svestka zdravstvena organizacija je preporučila da svaka zemlja nastavi da reaguje u skladu sa lokalnom situacijom, ali da je neophodna primena zajedničkih taktika – rano otkrivanje, izolovanje i testiranje zaraženih, brzo pronalaženje kontakata i stavljanje u karantin, ali i preduzimanje mera socijalnog distanciranja kako se zaustavilo prenošenje virusa.
Ipak, dr Takeši Kasai, regionalni direktor SZO za zapadni Pacifik, upozorio je da države i dalje moraju da budu spremna na porast broja zaraženih kako bi adekvatno odgovorile na potencijalni drugi talas.
„Čak i uz sve mere, ne nestaje rizik od širenja epidemije“, rekao je Kasao. „One nam samo daju dragoceno vreme da se pripremimo za dalje.