Situacija na granicama u regionu se i dalje samo komplikuje umesto da se rešava. Sa prvobitnim relaksiranjem mera je već bilo zbunjujuće ko i gde sme da pređe granicu, mora li u izolaciju i na koliko, a pošto u zemljama Balkana broj zaraženih ponovo raste, granice se ponovo pritežu i uslovi za putovanja se opet menjaju.
Krizni štab Hrvatske utvrdio je danas poseban režim ulaska za osobe iz BiH, Kosova, Srbije i Severne Makedonije, a svi koji dolaze iz ovih zemalja moraće u samoizolaciju 14 dana. Obaveza se ne primjenjuje na one koji tranzitiraju kroz navedene zemlje.
“Ove odluke rađene su na temelju preporuka epidemiologa s obzirom na stanje u susednim zemljama. Porast zaraženih imamo, većina tih osoba je došla iz BiH i iz Srbije. Mi i dalje na dnevnoj bazi pratimo sve što se događa. Brže ćemo donositi odluke i menjati ih ako za to bude potrebe. Vozač automobila ili autobusa, ne sme pokrenuti vozilo ako svi putnici nemaju maske”, poručio je ministar unutrašnjih poslova Hvatske Davor Božinović.
Mađarska ne zatvara granicu sa Srbijom
Ambasador Mađarske u Beogradu Atila Pinter reagovao je povodom spekulacija da ta zemlja namerava da u sredu, 24. juna u ponoć zatvori granicu sa Srbijom, a zbog porasta broja zaraženih koronavirusom u našoj zemlji.
„Obaveštavamo da Vlada Mađarske trenutno ne planira preuzimanje mera za pomenuto. Mole se svi, da se informišu iz autentičnih, a ne iz lažnih izvora“, saopštio je ambasador Pinter.
Slovenija od sutra uklanja Crnu Goru sa liste Covid-19 bezbednih zemalja. U Sloveniji je danas zabeleženo sedam novih slučajeva koronavirusa od 1.222 testiranih, saopštila je danas slovenačka vlada. Biće uklonjen i Luksemburg.
Istovremeno, vlada će dodati Albaniju i Portugaliju na “crvenu listu” zemalja iz kojih ulazak u Sloveniju podrazumeva obavezan dvonedeljni karantin, uz neke izuzetke.
Kako ističe slovenačka agencija, broj novih slučajeva na 100.000 stanovnika u Albaniji i Crnoj Gori u proteklih 14 dana premašio je 10.
U problemu se naročito nalazi Crna Gora koja se nedavno proglasila i „korona free“ destinacijom; posle dugog perioda bez novih slučajeva i proglašenja kraja epidemije, u Crnoj Gori ponovo raste broj zaraženih. Otežavajuća okolnost za državljane Srbije koji čekaju otvaranje crnogorskih granica je činjenica da je ogroman broj novopotvrđenih slučajeva uvezen upravo iz Srbije.
Crnogorsko Nacionalno koordinaciono telo za zarazne bolesti navodi da je od 59 aktivnih slučajeva zaraze u Crnoj Gori, 45 direktno uvezeno iz Srbije ili se raširilo preko građana Crne Gore koji su proteklih dana boravili u Srbiji.
#NKT: Putevi importacije #COVID19 u Crnu Goru, stanje na dan 24. juna 2020.#coronainfoCG pic.twitter.com/tQo0mrQ250
— Vlada Crne Gore (@VladaCG) June 24, 2020
Direktor Kliničkog centra Crne Gore Jevto Eraković je govorio i o otvaranju granica sa Srbijom i ocenio da su masovna javna okupljanja i nepoštovanje mera doveli do toga da postoji bojazan da Srbija ima veliki broj novozaraženih.
“Kolike su te brojke, da li su prikazivane na ovaj ili onaj način neka procene oni koji to treba da rade, mi ćemo da se usmerimo na našu državu. Sve što smo rekli bili smo u pravu”, rekao je Eraković.
Iz Srbije je u Crnu Goru i dalje zabranjen ulazak, osim za crnogorske državljane i strance sa stalnim boravkom koji moraju 14 dana u karantin.
Zemlje članice Evropske unije (EU) trebalo bi do petka, 26. juna, da odluče o otvaranju spoljnih granica, a jedan broj zemalja iz regiona Zapadnog Balkana mogao bi da bude isključen sa liste država kojima će biti dozvoljen ulazak zbog rasta broja zaraženih koronavirusom.
Prema preliminarnoj listi oko koje su ambasadori zemalja EU raspravljali u sredu, 24. juna, samo Crna Gora, Srbija i Bosna i Hercegovina stoje potencijalno dobro, s tim što je Bosna i Hercegovina na ivici prihvatljive stope.
Na listi, u koju je Radio Slobodna Evropa (RSE) imao uvid, nisu Albanija, Severna Makedonija i Kosovo jer podaci ukazuju na pogoršanje situacije sa koronavirusom.
Prema preliminarnoj listi, Crna Gora stoji najbolje, nakon nje je Srbija mada se navodi da je u ovoj državi broj zaraženih u porastu, a BiH je na granici budući da po statistikama ima rast od 14,8 zaraženih na 100.000 stanovnika.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare