Foto:AP Photo/Sidiqullah Khan

Malo ko sumnja da će pobeda talibana u Avganistanu dati nasilnim islamističkim ekstremistima širom sveta istorijski podsticaj, ohrabrujući ih u kampanjama da sruše i zamene lokalne režime - ali je takođe otkrila greške koje su oslabile džihadistički pokret u protekloj deceniji, prenosi Gardijan.

PROČITAJTE JOŠ:

Sunitski militanti na Bliskom istoku i šire su već jasno stavili do znanja da veruju da talibansko zauzimanje Avganistana opravdava njihove strategije i ideologiju. Dolazeći samo nekoliko nedelja pre 20. godišnjice napada 11. septembra 2001. godine, događaji u Kabulu imaju snažan odjek. Mnoge izjave su bile vesele.

Ali među džihadističkim grupama postoji jedan značajan izuzetak: Islamska država (ISIS), koja smatra talibane „otpadnicima“ zbog njihove spremnosti da pregovaraju sa SAD-om, njihovog očiglednog pragmatizma i neuspeha u primeni islamskog zakonka sa dovoljnom strogošću, prenosi Gardijan.

Takva kritika nije nova – talibani su se suočili sa sličnim napadima devedestih godina kada je pokret imao snažne kontakte sa UN-om i zapadnim zemljama – ali sada dolazi nakon žestokih borbi u Avganistanu između lokalnih pripadnika Islamske države i talibanskih snaga.

U četvrtak nakon što su sledbenici na društvenim mrežama objavili žestoke kritike, ISIS je izdao svoje zvanično saopštenje po tom pitanju, optužujući talibane da su loši muslimani i agenti SAD-a.

Kontrast sa stavovima gotovo svih drugih nasilnih islamskih ekstremista je oštar. U sredu su borci podržnice Al Kaide u Jemenu u centralnoj guberniji Al Baida i u južnoj provincji Šabva, slavili povratak talibana na vlast uz vatromet i pucnjavom iz vatrenog oružja. U saopštenju, grupa poznata kao Al Kaida na Arapskom poluostrvu (AQAP), čestitila je talibanima potvrđujući svoju posveđenost u svrgavanju lokalnih lidera nasilnim putem.

„Ova pobeda i osnaživanje otkriva nam da su džihad i borbe jedini realan način koji je u skladu sa islamskim zakonom za vraćanje prava i proterivanje osvajača i okupatora“, navodi se u sopštenju grupe koje je previla i objavila obaveštajna grupa SITE.

Desetine drugih izjava kokje su objavili mediji povezani sa vođstvom Al Kaide i pojedinim pristalicama, prenosila je istu poruku: da je pobeda Talibana veliko dostignuće i primer džihadistima svuda.

Slična osećanja izrazili su lideri i viši sveštenici Haiat Tahrir al-Šama, sirijske grupe koja se formalno odvojila od Al Kaide 2016. godine i sada dominira severozapadnom provincijom Idlib. Jedan stariji član grupe, opisao je preuzimanje od strane talibana, kao „pobedu muslimana, pobedu sunita i pobedu svih potlačenih“.

Pakistanski talibani ili TTP koji se nalaze u pograničnim regionoima u susednom Pakistanu i ima bliske veze sa barem jednom fracijom svog avgainstanskog imenjaka, opisali su nedavne događaje kao „pobedu čitavog islamskog sveta“.

Osama bin Laden je delimično direktno udario SAD jer je bio ubeđen da će se supersila raspasti ako se napadne, kao i Sovjeti u Avganistanu. Svaka nova percepcija slabosti verovatno će podstaći nove napade.

Mnogi džihadisti su videli priliku da potkopaju suparničke islamističke grupe koje su vlast ostvarile putem glasačkih kutija, iako su i mnogi od njih pozdravili preuzimanje države od strane talibana.

„Što se tiče igre demokratije, kompromisa i pacifizma, to je varljiva fatamorgana, prolazna senka i začarani krug koji počinje sa nulom i završava se njome“, rekao je AQAP.

Podele među ekstremistima oko uspeha Talibana otkrivaju velike strateške razlike, suprotstavljajući se onima koji veruju u neograničeno nasilje, izuzetnu posvećenost doktrinarnoj čistoći i apokaliptična predviđanja protiv drugih koji su poslednjih godina pokazivali veći pragmatizam.

Bin Laden je poručivao svojim sledbenicima da izbegavaju nepotrebne smrti među muslimanima i da više paze na imidž u javnosti. Osnivač Al Kaide čak je i razmišljao o promeni imena grupe u sklopu sveukupnog rebrenda, pa je bio toliko zabrinut što je njen ugled narušen ubijanjem muslimana.

Od njegove smrti 2011. godine, njegov naslednik Aiman al-Zavahiri, izbegavao je dalekosežne napade na zapad u korist strategije širenja izgradnjom veza sa lokalnim zajednicama na mestima kao što su Jemen ili Mali. Međutim, on ostaje privržen beskonačnom ratu protiv „nevernika i otpadnika“, predvođen radikalnom avangardom, sve do uspostave kalifata.

Nije iznenađujuće da bi Al Kaida podržala talibane. Održavanje saveza sa grupom bilo je ključno za njen opstanak 25 godina, a sada će joj to biti još važnije.

Haiat Tahrir al-Šam, koji se borio protiv ISIS-a u Siriji, nedavno je postao pragmatičniji, a njegov vođa pokuava da pređe sa nasilnog ekstremizma na hibridni oblik civilne vlade i pobune, iako obeležen nastavkom nasilja.

Grupa koja je sada na snazi i kontroliše poslednje opoziciono uporište u Siriji, izgleda da je umanjila cilj izgradnje radikalne verske države u zemlji i tražila je angažman sa međunarodnim akterima. Opet, ove ga uslađuje sa talibanima.

ISIS i dalje predstavlja najekstremniji trend u islamskom militantnom pokretu i ostaje potpuno posvećen vlastitoj brutalnoj ideologiji. Ove duboke podele mogle bi da se suprotstavljaju nekim propagandnim pojačanjima koja su islamskim militantnima posvuda pružene pobedom talibana u Avganistanu, a mogu značiti da preuzimanje možda neće odmah prerasti u talas novih regruta i napada. Ovo je, međutim, oskudna uteha.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar