Evropa će uskoro ostati bez Angele Merkel, čija je čvrsta ruka oblikovala evropsku politiku punih 16 godina. Austrijski kancelar Sebastijan Kurc podneo je ostavku zbog korupcionaškog skandala, dok susednoj Poljskoj preti ozbiljna kriza, čak i mogući izlazak iz Evropske Unije. Iako nije moguće predvideti krajnji ishod, jedno je sigurno - Evropa više nije ista.
„Čelična“ kancelarka uskoro će zvanično otići u penziju, a još uvek nije izvesno ko će biti njen naslednik. Armin Lašet, čovek koga je odabrala da predvodi njenu Demohrišćansku uniju (CDU), usled velikog broja pehova i neprijatnih situacija odlučio je da podnese ostavku na funkciju lidera stranke. Time je postalo jasno da CDU nakon 16 godina neće biti na vlasti u Nemačkoj.
O formiranju vladajuće koalicije pregovaraju socijaldemokrate (SPD), Zeleni i Liberali (FDP). Olaf Šolc, vođa SPD-a, umnogome podseća na kancelarku i mnogi smatraju da je pobedu na izborima odneo zato što su birači uvereni da će zadržati čvrstinu Merkelove.
Ipak, činioci nove vlade će zasigurno biti Zeleni Analene Berbok i Liberali Kristijana Lindera. Zeleni žele da smanjenje emisije smanje ugljendioksida za 70 odsto, zatim gašenje preostalih nuklearnih elektrana i smanjenje korišćenje prirodnog gasa, nafte i ostalih fosilnih goriva od koji nemačka privreda zavisi. Druga velika promena koja je već najavljena jeste povećanje poreza za bogate, u čemu su saglasni Šolc i Berbok. Sa druge strane, Linder želi da liberalizuje poreze i neće odustati od toga. Previđa se da će ovo biti glavni kamen spoticanja u pregovorima.
Dok su u nemačkoj pregovori o vladi u jeku, Austriju potresa afera koja je dovela do ostavke kancelara. Sebastijan Kurc optužen je da je 2016. godine novcem ministarstva finansija platio istraživanja o sebi i plasirao ga u pro-državnim tabloidima. Kurcov koalicioni partner Zeleni tražio je promenu na poziciji kancelara, nakon čega je on odlučio da podnese ostavku.
Kurc će preuzeti mesto šefa poslaničkog kluba njegove Narodne partije Austrije (OVP) u parlamentu, ali nije jasno kako će Zeleni reagovati na to, jer su izneli jasan zahtev da Kurc više ne bude deo političkog života Austrije. Priliku za napad na bivšeg kancelara nisu propustile ni opozicione socijaldemokrate, koje su snažno kritikovale OVP zbog diskreditacije nezavisnog pravosuđa i ometanja istrage.
„Kurcova kula od karata se ruši“, poručili su iz redova socijaldemokrata.
Nakon odlaska Merkelove i Kurca, u Austriji i Nemačkoj zelene politike dobiju primat, a ostaje da se vidi da li će i ostatak Evrope prihvatiti taj trend.
Poljska je odučila da su neki članovi ugovora sa Evropskom Unijom nespojivi sa domaćim Ustavom što se pre svega odnosi na pravo EU da interveniše zbog ugroženosti pravne države u zemljama članicama. Sa druge strane, Evropska komisija tvrdi da pravo EU mora imati primat nad domaćim zakonodavstvom države članice, zbog čega je odluka Varšave ocenjena kao korak ka razlazu sa EU.
Britanija, koja je odluku o izlasku iz EU donela na referendumu 2016. godine, suočava se sa nestašicama goriva, kašnjenjem u lancu snabdevanja i sve većim cenama hrane i energije. Bregzit je tek sada došao na naplatu, ocenili su analitičari, a veruje se da slična situacija očekuje i Poljsku. Zato su Poljaci, njih oko 100.000 izašli na ulice, da pokažu svoje nezadovoljstvo i jasno kažu „ne“ napuštanju EU. Međutim, vlada te zemlje ima jako zategnute odnose sa Briselom i pitanje je kakav će ishod biti.
Novim zaoštravanjem odnosa ugrožen je poljski plan oporavka od 57 milijardi evra, koji još uvek nije odobren od strane Brisela. EK je već jasno stavila do znanja da će pokrenuti nove pravne radnje i možda odložiti finansiranje Poljskoj, ukoliko sud odbaci primat prava EU u svim sudskim pitanjima.
U narednim mesecima doći će do konačnog raspleta mnogih kriza koje potresaju Evropu, ali ostaje pitanje da li će njihovo razrešenje dovesti do boljitka, ili, pak, novih borbi na Starom kontinentu.
BONUS VIDEO Nemačka pred izborom
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: