Brojke koje upozoravaju
Budući da se Velika Britanija približava broju od 100.000 potvrđenih slučajeva Covid-19 – značajna prekretnica zaraze koja je opustošila njeno političko vođstvo – niz novih statističkih podataka sugeriše da vlada potcenjuje ljudske i ekonomske gubitke nastale zbog pandemije, ukazuje Njujork tajms.
Vladin Državni kabinet za statistiku objavio je u utorak, 14. aprila, podatke koji otkrivaju da je smrtnost od virusa barem 10 odsto veća od službenih brojeva koji ne računaju one koji umiru u staračkim domovima ili u sopstvenim kućama. Glavni britanski doktor Kris Viti procenio je ove nedelje da je 13 odsto ili više od 2.000 staračkih domova virusno žarište.
Dnevni broj smrtnih slučajeva, koji objavljuje Javno zdravstvo Engleske (Public Health England), postao je glavni barometar za merenje kako Britanija postupa u krizi. Ali kako obuhvata samo bolesnike koji su umrli u bolnicama, to je izazvalo sumnje da vlada pokušava da poboljša svoje rezultate u odnosu na susede poput Francuske, koja u svoje statistike uključuje smrt u staračkim domovima. Britanski zvaničnici izjavili su u utorak da će u zvanične podatke uključiti statistike iz staračkih domova iako još uvek ne postoji centralizovani sistem izveštavanja za staračke domove.
Istovremeno, britanski Kabinet za odgovornost budžeta, nezavisna organizacija za fiskalnu kontrolu, saopštio je da bi zatvaranje moglo da smanji britansku privredu za 35 odsto u drugom tromesečju i ostavi dva miliona ljudi bez posla – što je gore od najmračnijih vladinih predviđanja, ukazuje njujorški list.
Ne osporavajući navedene brojke, Državna blagajna tvrdi da je to samo jedan od scenarija i da se privreda može brzo oporaviti nakon ukidanja mera ograničenja – koja ostaju na snazi verovatno i sledećeg meseca. Ipak, ističe Njujork tajms, mnogi ekonomisti su skeptični kada je u pitanju brzi oporavak privrede.
Sveukupno, novi statistički podaci bacaju mračnu senku na reakciju Britanije na epidemiju, koju su već uzdrmali nedostaci u testiranju, medicinske zaštitne opreme i nabavci ventilatora. A vlada, zaokupljena puštanjem premijera Borisa Džonsona iz bolnice nakon što se izborio s koronavirusom, zauzela je defanzivni stav oko toga kako postupa s porastom slučajeva i ekonomskim padom, zaključuje Njujork tajms.
Rizik nepouzdanih statistika
Nepouzdane ili neutvrđene statistike o broju zaraženih ili umrlih od Covid-19, bolesti uzrokovane koronavirusom, ne otkrivaju istinsko stanje epidemije i mogu da otežaju postupke procene o vrhuncu epidemije i ublažavanju mera ograničenja ali i podstiču sumnju da vlade smanjuju broj slučajeva, ukazuje Volstrit žurnal, ističući kako su nepodudarnosti preliminarnih procena i naknadno utvrđenih statistika primećene ne samo u Velikoj Britaniji već i u drugim evropskim zemljama.
Iza nepodudarnosti stoje zaostaci u evidentiranju nekih smrtnih slučajeva koji mogu trajati do sedam ili više dana, kao i smrti u staračkim domovima i drugim nebolničkim ustanovama koje obično nisu zabeležene procenama koje se koriste za praćenje pandemije. Slične komplikacije u nastojanju praćenja epidemije zabeležene su i u Francuskoj, Španiji i Italiji.
Britanski Kabinet za nacionalnu statistiku saopštio je u utorak da najnoviji podaci pokazuju da je od početka godine do 3. aprila u Engleskoj i Velsu bilo 6.235 smrtnih slučajeva povezanih s novim koronavirusom. To je za 2.142 više smrtnih slučajeva nego što je vlada prvi put prijavila procenu da je do 4. aprila broj umrlih iznosio 4.093. Nepodudarnost u britanskim podacima koji sugerišu da je smrtnost bila veća za 50 odsto u odnosu na prve procene odražava uglavnom zaostajanja u registraciji smrtnih slučajeva, što je formalni postupak koji može trajati danima, kažu statističari.
Britanske revizije potvrđuju dokaze iz drugih zemalja da je teret Covid-19 veći nego što se prikazuje. U Francuskoj, Španiji i Italiji zabrinutost zbog neutvrđenog broja smrtnih slučajeva Covid-19 usmerena je na smrt izvan bolnica. U Španiji su službeni brojevi za period od 17. marta do 11. aprila pokazali da je ukupan broj smrtnih slučajeva bio 62 posto veći od uobičajenog proseka i gotovo tri puta više od ranije procenjenog broja smrti od Covid-19 za isti period. Opozicija u Španiji je pozvala na reviziju službenog broja smrtnih slučajeva optuživši vladu da skriva stvarno stanje uzrokovano pandemijom.