Foto: Rui Vale de Sousa / Panthermedia / Profimedia, Shutterstock

S obzirom na to da se Kazahstan suočava s nestašicom električne energije uzrokovane naglim povećavanjem "rudarenjem" kriptovaluta, prestonica Nur-Sultan se sad okreće severnom susedu Rusiji da im obezbedi dodatni energetski kapacitet, prenosi RT.

PROČITAJTE JOŠ:

Govoreći prošle nedelje, direktor kazahstanskog Odeljenja za razvoj električne enrgije otkrio je da je državna energetska kompanija Samruk-Energo ušla u progevore sa ruskim energetskim gigantom Inter RAO, u cilju stvaranja zajedničkog preduzeća.

Aidos Daribajev je takođe primetio da je tokom prvih 10 meseci 2021. godine, potrošnja energije u zemlji porasla za 8 odsto. Prethodnih godina precentualni rast se kratao oko 1-2 odsto, prenosi RT.

Prema vladi, nedostatak struje je posledica naglog rasta rudarenja kriptovaluta izazvanog odlukom Kine da zabrani tu praksu. Nakon promene zakonodavsta, oprema koja se koristi za rudaranje digitalne imovine poput bitkoina prebačena je preko granice.

Rudardstvo kriptovaluta koristi električnu energiju i računare velike snage za rešavanje matematičkih problema. Rešenja su toliko složena da ih je nemoguće rešiti ručno i čak bi bilo teško da ih obični računari uspešno završe. Kada se problem reši, vlasnik računara je nagrađen novčićem kriptovalute, kao što je bitkoin.

Nakon zabrane u Kini, Kazahstan je postao drugi po veličini „kripto rudar“ na svetu, iza SAD-a.

Prema rečima prvog zamenika kazahstanskog ministra energetike Murata Žurebekova, prelivanje struje iz Rusije pomaže Kazahstanu da se nosi sa tim.

Ranije ove godine, predsednik Kasim-Žomart Tokajev potpisao je zakon kojim se ljudi koji rudare kriptovalute primoravaju da plaćaju dodatne naknade za struju. Doplate od 1 kazahstanske tenge po kilovat satu biće dodata svakoj operaciji rudarenja kritpoaluta.

Pre samo tri godine, Narodna banka je pozvala na zabranu trgovanja kriptovalutama. Zatim je parlament 2020. godine usvojio zakon kojim se legalizuje rudarenje kriptovaluta i stvaraju dobri uslovi za ovu industriju, prenosi eurasianet.org.

Predlog zakokna uveo je koncept „digitalne imovine“ i postavio je osnovu za licencirane brokere kriptovaluta da otvore posao. Zakonom su takođe utvrđene stope za poreze koji se naplaćuju, povećane tarife za struju.

Govoreći nakon usvajanja zakona, ministar za digitalni razvoj Bagdat Musin, rekao je na sastanku vlade da je 13 firmi počelo sa rudarenjem u Kazahstanu sa investicijama od ukupno 188 miliona dolara. Do 2025. godine investicije bi trebale da dostignu 1,2 milijarde dolara.

Procenjuje se da se u Kazahstanu nalazi oko 250.000 urađaja za rudaranje kriptovaluta. Ovi računari zahtevaju ogromne količine energije.

Ministar energetike Magzum Mirzagalijev je predložio vladi da ograniči isporuku električne enrgije na 1 megavat po firmi odnosno na 100 megavati za celo sektor. Taj predlog je naišao na kritike.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar