Foto: Shutterstock/longtaildog

Samo jedna od 85 administrativnih jedinica Ruske Federacije, slabonaseljeno podnožje Arktika poznato po uzgoju jelena, prkosilo je Kremlju i glasalo protiv promena kojima je predsedniku Vladimiru Putinu dodeljeno pravo da ostane na vlasti do 2036.

Bivši oficir KGB, koji je Rusijom vladao više od dve decenije kao predsednik ili premijer, spretno je pobedio u kontroverznom plebiscitu koji mu je dao pravo da se kandiduje za još dva šestogodišnja mandata nakon što se poslednji završi za četiri godine.

Međutim, u udaljenoj Neneciji (Nenetskom autonomnom okrugu), smeštenom na oko 1.600 kilometara severoistočno od Moskve, preko 55 odsto od 37.490 birača glasalo je protiv ustavnih reformi.

Foto: Shutterstock

Dakle, jedna udaljena mala regija suprotstavila se autokratiji Putina i rekla mu veliko „njet“, piše Gardijan.

Odbacuju spajanje

Nezadovoljstvo među narodom Nenecije postoji već neko vreme i čini se da je odbacivanje ovog reformisanog Ustava zapravo bilo glasanje iz protesta, koje je za cilj imalo za da ukaže na gnev zbog nerešenih lokalnih pitanja.

Konkretno, stanovnici odbacuju plan koji su vlasti ove godine predstavile o spajanju sa susednim regionom Arhangelsk, što je korak za koji stanovnici Nenecije veruju da bi ih, ionako siromašnima, odvojio od posebne finansijske podrške.

Foto: Shutterstock/longtaildog

Memorandum u kome je istaknut plan potpisali su guverneri regiona 13. maja. Referendum o tom pitanju u septembru je otkazan, ali lokalno stanovništvo i dalje je oprezno i nezadovoljno.

„Ljudi su glasali protiv ustavnih reformi u znak protesta… Hteli su da iskoriste ovo kako bi privukli pažnju vlasti u Moskvi i rekli im da i oni žive u Rusiji i da imaju mišljenje“, kaže lokalna poslovna žena Tatjana Antipina.

Antipina je ove nedelje otputovala u Moskvu, kako bi Kremlju predala peticiju sa više od 15.000 potpisa koji se protive planu za Neneciju.

Olga Bondareva, koja je glasala protiv, rekla je da meštani protestuju zbog planiranog spajanja sa Arhangelskom.

Foto: Shutterstock

„Svakodnevno smo održavali akcije, a u subotu protestovali vožnjom automobilima, sve kako bi nas okružni organi i poslanici čuli“, rekla je Bondareva putem društvenih medija.

Pročitajte još:

U Volongi, selu koje se nalazi na obali Arktičkog okeana i ima svega 32 registrovana birača, na referendumu je učestvovalo njih 17 i svi su glasali sa „ne“.

Šamani i pravoslavci

Administrativni centar Nenecije je grad Narjan-Mar. Okrug ima površinu od 176.700 kvadratnih kilometara i 41.546 stanovnika (prema popisu 2002), od kojih 18.611 živi u Narjan-Maru.

Foto: Shutterstock

Okrug nosi ime po titularnom narodu Nencima, koji su nakon Rusa drugi narod po brojnosti. Nenci su narod samojedskog porekla, tradicionalno šamanske ili pravoslavne veroispovesti.

Ranije rusko ime za ovaj narod bio je Samojedi (u užem smislu). Postoji mišljenje da je ime proizilazilo iz običaja naroda da jedu veliku količinu hrane. Ime je promenjeno 30-ih godina prošlog veka. Nenci na neneckom jeziku znači „ljudi“.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram