Foto: EPA-EFE/SASCHA STEINBACH

Da bi stranac mogao da podnese zahtev za dobijanje nemačkog državljanstva, po pravilu, mora da živi osam godina u Nemačkoj, a ubuduće bi i iskrenost trebalo da bude važan kriterijum.

Strancima koji su prilikom ulaska u zemlju dali pogrešna imena ili zemlju porekla biće otežano dobijanje nemačkog državljanstva. Po nacrtu izmena zakona koje je sačinilo Ministarstvo unutrašnjih poslova – vreme provedeno u Nemačkoj s lažnim identitetom više se neće računati.

„Pravni sistem koji sebe ozbiljno shvata ne sme da nagrađuje one koji ga ne poštuju. U suprotnom se podstiče kršenje zakona, diskriminiše ponašanje onih koje se pridržavaju zakona i tako potkopavaju preduslovi za njegovu efikasnost“, kaže se u obrazloženju predloga zakona“, navodi Dojče vele (DW).

Predlogom zakona takođe je predviđeno da oni koji se lažno predstave ne smeju dobiti ni dozvolu za privremeni boravak, niti posle toga (neograničenu) dozvolu za naseljavanje. A ovo poslednje je neophodno da bi se dobilo nemačko državljanstvo. Shodno tome „utvrđivanje identiteta i državljanstva biće obavezni preduslov za izdavanje dozvole za naseljavanje“.

Još jedan pasus koji bi trebalo da se menja, piše DW, tiče se dece „falsifikatora identiteta“. Po važećem zakonu, deca rođena u Nemačkoj čiji su roditelji stranci nemački pasoš uglavnom dobijaju od rođenja – pod uslovom da jedan od roditelja živi najmanje osam godina u zemlji.

Ako se ispostavi da je jedan od roditelja obmanuo vlasti u vezi sa svojim identitetom, deca će takođe izgubiti nemačko državljanstvo. Međutim, ovo bi trebalo da odnosi samo na decu do pet godina starosti. Ostali izuzeci su, na primer, ako je jedan roditelj nemački državljanin. Pritom je takođe na snazi pravilo da – nijedno dete u Nemačkoj ne može biti bez ijednog državljanstva.

Nacrtom zakona se takođe planira da osobe koje u Nemačkoj dobiju azil ili zaštitu u skladu sa Ženevskom konvencijom o izbeglicama – po pravilu ne smeju imati više državljanstava. To se odnosi na oko četvrtinu svih tražilaca azila u Nemačkoj.

(Kraj) mjb/dar

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar