Vladimir Putin i Olaf Šolc
Vladimir Putin i Olaf Šolc Foto: KAY NIETFELD / AFP / Profimedia

Deo Evropske unije može da odahne po pitanju energetska bezbednost, jer će Gasprom posle zastoja zbog održavanja ponovo puštati gas kroz gasovod Severni tok 1.

To znači da će Rusija nastaviti da snabdeva Evropu gasom, iako su mnogi tvrdili da će nakon zatvaranja održavanja isporuku ovim gasovodom potpuno obustaviti.

Prognozirano je da će energetska situacija u EU zbog toga mogla da postane dramatično loša, što bi sigurno izazvalo duboku recesiju u nekoliko ekonomije evrozone, piše Jutanji list.

Foto: Handout / AFP / Profimedia, Sputnik/Alexey Nikolsky/Kremlin via REUTERS, JOHN MACDOUGALL / POOL

Međutim, sa više anonimnih izvora koji su potvrdili Rojtersu i drugim velikim medijima da će gas ponovo početi da teče, tenzije su se smanjile, što je rezultiralo troprocentnim padom cene mesečnim ugovorima o isporuci gasa.

Ipak, Rusija navodno neće dozvoliti da Severni tok 1 radi punim kapacitetom od 160 miliona kubnih metara gasa dnevno, ali neće biti ni obustave.

Neki analitičari tumače da ova pozitivna vest za evropsku energetsku bezbednost može biti znak šireg dogovora u odnosima Zapada i Rusije, ali je nemoguće znati šta bi ovaj hipotetički sporazum mogao da znači.

Panika vladala svetom

O intenzitetu drame koja je vladala zbog sumnje da će Rusija zaustaviti dotok gasa dosta govori i pisanje Politika, koji je izvestio o parlamentarnoj istrazi u Kanadi u kojoj su saslušana dva savezna ministra i tri ambasadora jer se saznalo da je Kanada odlučila da vrati gasnu turbinu Gaspromu.

Foto:EPA-EFE/CLEMENS BILAN

Zbog odluke o vraćanju turbine, kanadska vlada je pretrpela žestoke kritike parlamentarne opozicije. Intervjuisani su kanadska ministarka spoljnih poslova Melani Džoli i ministar za prirodne resurse Džonatan Vilkinson.

Trebalo bi istaći i analizu koju donosi Eurointeligence u kojoj se spekuliše o mogućem dogovoru sa Rusijom, ali ne samo o jednoj gasnoj turbini već kroz preuzimanje dugoročnih obaveza za kupovinu gasa.

Oni se pozivaju na izjave ekonomiste Olivijea Blanšara, koji objašnjava da je Gasprom praktično monopolista u isporuci ruskog gasa Evropi- Evropa zavisi od ruskog gasa i još uvek nema alternativne izvore snabdevanja, što evropsku tražnju čini suštinski neelastičnom.

S obzirom na to da je EU najavila da namerava da se dugoročno potpuno oslobodi zavisnosti od ruskog gasa, u jednom trenutku je postalo jasno da čak ni Rusija nema interesa da održava snabdevanje u kratkom roku dok EU ne obezbedi alternativne izvore energije.

„Jedina stvar koja drži monopolistu su slatka očekivanja daljeg poslovanja u budućnosti. Oduzeli smo mu ta očekivanja… Nešto kasnije, rusko Ministarstvo spoljnih poslova je u suštini sledilo Blanšara. Rekli su da buduće operacije Severnog toka 1 zavise od ekonomskih sankcija“, napisao je Eurointelligence.

Pročitajte još:

Politiko se klonio toga da možda greše sa ovom radikalnom tezom o nekakvom dogovoru sa Rusijom, ali ne i sa dve o tome kako je kanadska vlada bila pod jakim pritiskom Nemačke da vrati gasnu turbinu Rusiji.

Evo nekoliko nagoveštaja o razvoju događaja iz kojih se može zaključiti da je morao postojati pozadinski sporazum sa Rusijom kako bi se obezbedio protok gasa Severnim tokom 1 i sprečio razvoj duboke recesije. Ako nije reč o dugoročnom „tajnom sporazumu” Nemačke i Rusije ili EU-Rusije, evropska diplomatija je izgleda uspela da kupi još nekoliko meseci snabdevanja gasom.

BONUS VIDEO Rusija objavila snimke uništavanja HIMARS i HARPUN sistema Ukrajinske vojske

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar