"Ruski špijuni koji se razumeju u otrove, pratili su Putinovog protivnika Alekseja Navaljnog, i bili su mu blizu kada je otrovan novičokom na letu u Sibiru", navodi se u izveštaju Belingkata, specijalizovane grupe za istraživačko novinarstvo.
Rano ujutru 13. avgusta 33-godišnja Ruskinja Marija Pevčik čekirala se na let od Moskve do Novosibirska. Nije bila sama.
Nju je tog jutra na Domodedovo aerodrom pratio pripadnik Ruske bezbednosne službe (FSB). Oleg Tajakin, mršavi, proćelavi muškarac sa plavo-zelenim očima je ostao na aerodromu sve dok Pevčikova nije otišla da pripremi odlazak Navaljnog u Sibir.
Navaljnog i njegove ljude u Rusiji su stalno pratili pripadnici FSB, ali Tajakin nije običan agent. On je pripadnik malog tima specijalizovanog za otrove i nervne agense. Tačno nedelju dana kasnije, najveći kritičar ruskog lidera Vladimira Putina se borio za život, tela rastrzanog novičokom.
Istraga Belingkata pokazala je da su Navaljnog pratili na više od 30 putovanja od 2017. Kada su mu pokazali njihove fotografije, Navaljni ih nije prepoznao, ali je rekao da je imao „veoma čudan osećaj kada im je video lica“.
„Senke i njihovi gospodari
Belingkat je utvrdio da se FSB-ov tim za otrove sastoji od šest do 10 agenata, uključujući kvalifikovane lekare, toksikologe i bolničare.
FSB agenti koji su pratili Navaljnog – stari 30-40 godina – obično su putovali u grupama od troje, putovali su u odvojenim avionima i u poslednje vreme su koristili „jednokratne“ telefone.
Jedinica je smeštena u neuglednoj, bež zgradi u predgrađu Moskve – sedištu FSB-ovog kriminalističkog instituta. Zvaničnik koji je direktni komandujući jedinice je Stanislav Makšakov. Dok je radio u Šikani institutu, gde je novičok razvijen 1970ih, imao je rang pukovnika. Makšakov je vlasnik patenta za jednu vrstu suzavca.
Ne tako „tajni“ agenti
Iako Navaljni nije primetio agente koji su ga pratili, istraživanje je pokazalo da su u drugim aspektima posla agenti bili mnogo manje „tajni“. Dok su pratili Navaljnog, koristili su svoja imena. Neki su imali lažne identitete, ali su koristili devojačka prezimena svojih supruga i eventualno menjali godinu rođenja na dokumentima.
Uprkos tome što je FSB neka vrsta naslednika zlokobnog KGB-a, današnji špijuni nisu toliko vešti u sakrivanju tragova i rusku javnost su često zabavljali izveštaji o curenju poverljivih podataka, telefonskih razgovora, mejlova… Upravo te podatke je Belingkat iskoristio za svoje istraživanje.
Izveštaji o telefonskim pozivima pokazuju da su se nekoliko nedelja pre trovanja Navaljnog, Makšakov i general-major Vladimir Bogdanov, komandant Centra za specijalnu opremu u FSB, redovno čuli i komunicirali sa specijalistima za nervne agense.
Trovanje Julije Navaljni
Bogdanov je visoki zvaničnik FSB, a podaci sa njegovog mobilnog pokazuju i da se čuo sa Putinovim saradnikom 2. jula. Sutradan su Navaljni i njegova supruga Julija otišli na kratki odmor u blizini Kaliningrada. Pratili su ih FSB agenti, a Julija se naprasno razbolela i simptomi su ukazivali na blago trovanje.
Posle Kaliningrada, telefoni u FSB-u su se usijali, a u središtu te mreže je bio Signal institut u Moskvi, gde se razvijao novičok i čiji je direktor Artur Žirov bio u kontaktu i sa FSB timom i sa naučnikom iz Sankt Petersburga Sergejom Čepurom, koji je imao bliske kontakte sa ruskom vojnom obaveštajnom službom.
Isto tako, izveštaji su pokazali da su FSB agenti otputovali i u Soči, gde ruski predsednik Vladimir Putin voli da odsedne.
U Sibir su bila poslata dva tima od pet do šest agenata. Podaci sa mobilnih telefona pokazuju da je Navaljnova saradnica pomno praćena pre njegovog dolaska u Novosibirsk, a podaci sa okolnih mobilnih antena i repetitora pokazali su da je Aleksej Aleksandrov, 39-godišnji FSB-ov operativac, član tima trovača, bio svega nekoliko metara udaljen od hotela gde je odseo Navaljni, noć uoči trovanja.
Nova verzija novičoka
Navaljni je otrovan novom verzijom novičoka koja je izuzetno toksična i zavisno od unete količine može da se „pritaji“ 12 sati pre nego što napadne nervni sistem.
Kada se ispostavilo da je Navaljni preživeo, telefoni su počeli da zuje u Moksvi. Ako je plan bio da se Navaljni ubije – a sva je prilika da jeste – Bogdanov i Makšakov su pokušavali da pronađu krivca za propali plan. Bilo je nekih spekulacija da su Rusi odlagali slanje Navaljnog u Nemačku na lečenje kako bi omogućili novičoku da „ispari“ iz tela, ali se to pokazalo kao nemoguće.
Kada je primljen u nemačku bolnicu, kancelarka Angela Merkel obratila se javnosti navevši da je Putinov najžešći kritičar „bez sumnje otrovan“.
EU je uvela sankcije ruskim zvaničnicima uključujući direktora FSB Aleksandra Bortnikova zbog umešanosti u trovanje Navaljnog.
Rusija je više puta demantovala umešanost u trovanje Navaljnog, čak su tvrdili da je Navaljni odglumeo trovanje, dok je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov rekao da je Navaljni otrovan u Nemačkoj ili na putu ka Berlinu.
BONUS VIDEO
Pratite nas i na društvenim mrežama: