„Evropska unija trebalo bi da počne oštro da sankcioniše ruske oligarhe koji posluju širom kontinenta. Abramovič i njegove kolege sa svojih luksuznih jahti i glomaznih poseda blate vrednosti koje EU zagovara. To mora postati nedopustivo, a s tom bi se merom složilo i 99 odsto građana,” oštro je poručio vođa ruske opozicije Aleksej Navaljni, tokom javljanja uživo na sednici Odbora za spoljne poslove Evropskog parlamenta.
Njegovoj stranci je čak devet puta odbijena kandidatura na predstojećim parlamentarnim izborima u Rusiji.
Jedva preživeli protivnik Vladimira Putina, zastupnicima u Evropskom parlamentu prvo je zahvalio na podršci koju su njemu i njegovoj porodici pružali poslednjih turbulentnih meseci tokom kojih se borio za život. Napomenuo je kako, nažalost, nije ni prvi ni poslednji kritičar režima koji je zbog svog angažmana bio otrovan, ali je jedan od retkih koji je preživeo da o tome svedoči.
Po njegovim rečima, Evropska unija bi svoju buduću politiku prema Rusiji trebalo da temelji na jasnoj podeli između građana Ruske Federacije, čije su namere u najvećoj meri bezazlene, i Kremlja u kojem, kaže on, sedi „banda kriminalaca“.
„Gorući problem parlamentarnih izbora koji se održavaju za deset meseci je pitanje prava učestvovanja na njima. Tek ako se svima omogući da se kandiduju, možemo da razgovaramo o sledećim koracima. Bez tog preduslova, izbori ne mogu biti legitimni” rekao je Navaljni, čija je stranka ove godine bila čak devet puta odbijena za kandidovanje.
Aleksej Navaljni, Vladimir Kara-Murza, Vladimir Milov i Ilija Jašin, zastupnicima Evropskog parlamenta pokušali su približiti probleme s kojima se kao otvoreni oponenti Vladimira Putina svakodnevno susreću.
„Duma nije mesto konstruktivnih rasprava. Duma je mašinerija koja služi kao konačan pečat odluka koje su se donele u Kremlju” poručili su gosti sednice, istaknuvši kako ruski predsednik već koristi pandemiju za jačanje svoje moći, a smatraju kako bi krizu mogao iskoristiti i kao izgovor za ostanak na vlasti duže nego što mu to omogućava aktuelni ustav.
„EU bi u tom slučaju morala da počne da ga tretira jednako kao i druge diktatore, poput Uga Čaveza, koji su prekoračili ustavna ovlašćenja” upozorili su.
„Politika Evropske unije ne bi trebala biti temeljena na krilatici ‘prvo Rusija’, već na krilatici ‘prvo demokracija u Rusiji’” kazao je zastupnik Andrius Kubilius (EPP), izvjestitelj za Rusiju u Odboru za vanjske poslove Europskog parlamenta.
BONUS VIDEO
Pratite nas i na društvenim mrežama: