Karantini koji su širom sveta uvdeni zbog virusa korona ne bi trebalo da budu potpuno ukinuti sve dok ne bude otkrivena vakcina, rezultat je studije koju je na osnovu epidemije u Kini objavio medicinski časopis „Lanset“.
Drakonske mere koje je Kina uvela kako bi obuzdala prvi talas širenja virusa kovid-19 bile su uspešne, ali istraživači su korišćenjem matematičkih modela pokazali da bi prerano ukidanje vanrednih mera moglo da dovede do razornog drugog talasa zaraze.
„Iako su mere dovele do smanjenja broja zaraženih, taj broj bi mogao da lako skoči ako se ponovo otvore firme, fabrike i škole pre nego što se stekne ’imunitet krda’. To se posebno odnosi da uvežene slučajeve iz drugih zemalja, dok se virus globalno širi“, navodi se u studiji profesora Džozefa T. Vua sa Univerziteta u Hongkongu, a koju prenosi CNN.
On upozorava da bi brzina širenja zaraze mogla biti sve veća, ukoliko vlasti ne budu postepeno ukidale mere, uz pažljivo praćenje širenja slučajeva.
„Iako će mere poput socijalnog distanciranja biti na snazi duži vremenski period, najbolja strategija bi bila održavanje ravnoteže između postepenog otvaranja ekonomije i držanja broja zaraženih na niskom nivou, sve dok ne bude otkrivena vakcina“, napominje dr Vu.
Ovo istraživanje objavljeno je u kritičnom trenutku, jer mnoge zemlje već razmatraju mogućnost postepenog otvaranja i ukidanja vanrednih mera. Greške bi dovele do novih eksplozija u zarazi i novih restrikcija, što bi dovelo do katastrofalnih posledica po zdravstvene sisteme i ekonomije širom sveta.
Blokada Vuhana, iz kojeg je zaraza i krenula, već je ukinuta.