Skupština Crne Gore završila je raspravu o izmjnama Zakona o slobodi veroispovesti. Sednica je nastavljena nakon što je potvrdila mandat poslanici vladajuće većine iako je to prethodno odbila da uradi Državna izborna komisija (DIK).
Ministar pravde i ljudskih prava Vladimir Leposavić kazao je da je rasprava o izmenama Zakona trajala 365 dana i da su građani gotovo referendumski tražili izmene.
„Svi ste učestvovali u tome, čak se desilo da se verski poglavari tradicionalne i najbrojnije crkve dali svoje živote da bi odbranili svetinje i prava svoje crkve i vernika, ali i prava vernika drugih veroispovesti i prava svih građana kojima je pravo svojine garancija za ekonomsku i svaku drugu nezavisnost“, kazao je Leposavić.
Rekao je da se danas desio slučaj pokušaja gašenja Skupštine i ukidanja Ustava i gaženje volje ljude mukom izborene.
Uoči nastavka sednice došlo je do čarke između skupštinskih službenika, a nezvanično je novinarima objašnjeno da generalni sekretar Aleksandar Jovićević opstruira rad Skupštine, jer je član Državne izborne komisije.
Predsednik Skupštine Crne Gore Aleksa Bečić kazao je da pokušaj opstrukcije DIK-a je nešto što istorija crnogorskog, evropskog i svetskog parlamentarizma ne pamti.
Državna izborna komisija odbila je ranije večeras da verifikuje mandat novoj poslanici vladajuće koalicije jer kako navode nije bilo kvoruma na početku sednice parlamenta.
Nakon što je objavljena odluka DIK-a građani koji su se oko 17 sati ponovo danas okupili ispred zgrade parlamenta su se razišli.
Ovo je prvi put da DIK odbija da verifikuje mandat nekom od poslanika. Time se dovodilo u pitanje glasanje za izmene Zakona o slobodi veroispovesti. Međutim, nakon što je i pored odluke DIK-a parlament potvrdio mandat izvesno je da će izmene zakona biti usvojene.
DIK je odbio da verifikuje mandat Suadi Zoronjić koja je izabrana sa liste „Crno na bijelo“, nakon što je Skupština danas obavestila da je Filip Adžić iz iste koalicije podneo ostavku, objavili su podgorički portali, a prenosi Beta.
Sednica je počela u 16 sati, sa četiri sata zakašnjenja, bez prisustva opozicije, a kvorum je utvrđen prozivkom.
Kvorum prozivkom tražilo je deset poslanika u skladu sa Poslovnikom.
Sednica je trebalo da počne u 12 sati, ali je kasnila zbog zasedanja skupštinskih tela i različitog tumačenja Poslovnika, čijim je izmenama omogućeno onlajn učešće u radu poslanicima koji su u samoizolaciji.
Šef Poslaničkog kluba koalicije Mir je naša nacija Boris Bogdanović zahtevao je na početku sednice da se kvorum utvrdi prozivkom, pravdajući to, kako je rekao, pokušajem opstrukcije rada parlamenta i pokušajem blokade od strane opozicije.
Pre početka sednice poslanik DPS Danijel Živković kazao je na konferenciji za novinare da je za kvorum potrebno fizičko prisustvo poslanika u skupštinskoj sali i da ima saznanja da je „jedna poslanica vladajuće koalicije u samoizolaciji“.
Prethodno su poslanici DPS napustili sednicu Odbora za ljudska prava i slobode na kojoj je raspravljano o Predlogu izmena i dopuna zakona o slobodi veroispovesti, jer su bili nezadovoljni, između ostalog, što od 16 evidentiranih verskih zajednica čak 13 nije pozvano na sednicu Odbora.
Podsetimo, građani Crne Gore okupili su se oko 17 sati ispred zgrade Skupštine u znak protesta protiv najavljenih izmena Zakona o slobodi veroispovesti. Nezadovoljni građani su pri dolasku ispred Skupštine skandirali „izdaja, izdaja“ i koristili neprimerene reči, najviše na račun potpredsednika Vlade Dritana Abazovića, prenose Vijesti.
Izmenama zakona ukidaju se članovi koji su bili sporni Srpskoj pravoslavnoj crkvi i zbog kojih su organizovane višemesečne litije. Najavljeno je da će biti usvojene do kraja godine.
Izmene Zakona eliminišu sve članove koji se tiču promene statusa imovine i ona ostaje u posedu Srpske pravoslavne crkve (SPC).
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: