Foto:Dimitar DILKOFF / AFP / Profimedia

Demonstranti u istočnoj ruskoj provinciji Habarovsk protestuju protiv Vladimira Putina već skoro nedelju dana, dok Kremlj i dalje upadljivo suzdržano reaguje na proteste, piše Dojče vele.

Nedavno izglasane izmene ustava omogućiće Putinu da pet puta ukupno bude izabran na funkciju predsednika Rusije, što ukazuje na veliku javnu podršku koju uživa.

Međutim, samo dve nedelje nakon referenduma, Putin se suočava sa ozbiljnim izazovima u zemlji.

U gradu Habarovsk protesti se organizuju od 10. jula, kada je uhapšen Sergej Furgal, popularni guverner istoimene oblasti na istoku Rusije.

Prošle nedelje, nekoliko desetina hiljada demonstranata izašlo je na ulice Habarovska, u najvećem protestu ikada održanom u ovom gradu. Vlasti su guvernera Haborovska optužile da je naredio ubistvo dvojice biznismena pre 15 godina, a Furgal je ove optužbe negirao.

Sergej Furgal (50) je član nacionalističke Liberalno-demokratske partije Rusije, koja se nalazi na vlasti u sedam oblasti na istoku zemlje. Iako je zvanično reč o opozicionoj partiji, ona faktički podržava politiku Kremlja.

Furgal je na funkciju guvernera Habarovska došao 2018. godine, kada je pobedio svog prethodnika iz vladajuće stranke Jedinstvena Rusija.

Ovakva situacija izazvala je nezadovoljstvo Kremlja, te je Putin samo nekoliko meseci kasnije odlučio da prestonicu okruga iz Habarovska prebaci u Vladivostok.

Mnogi stanovnici okruga Habarovsk smatraju da je Furgalovo hapšenje čin osvete Kremlja. Trećina građana ove oblasti, koja ima 1,3 miliona stanovnika, glasala je protiv Putinovih ustavnih reformi, dok je na nivou cele zemlje to 21 odsto.

Međutim, neki analitičari smatraju da osveta Kremlja nije razlog za hapšenje Furgala, već da apsolutna dominacija njegove partije u regionalnom parlamentu i Gradskom veću smeta Kremlju, koji želi ponovo da preuzme kontrolu.

Kremlj još upadljivo suzdržano reaguje na proteste. To predstavlja neuobičajenu pojavu, s obzirom na to da protesti nisu odobreni, a u takvim slučajevima ruska policija reaguje brzo i snažno.

Protesti čak nisu ni osuđeni od strane predstavnika vlasti, te je Peskov rekao da je dobro da „da nije bilo provokacija i ispada“, dok je jedan Putinov predstavnik u regionu izjavio da ljudi imaju pravo da iskažu svoje mišljenje.

Ukoliko bude reagovao na proteste, Putin rizikuje da dođe do njihove eskalacije, dok bi dopuštanje da se demostracije nastave dovelo do slabljenja njegove moći.

Neki analitičari smatraju da Kremlj neće moći da se povuče iz ovakve situacije i da će na kraju ipak demonstrirati svoje pravo na vlast.

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar