gama zrak eksplozija svemir kosmos
Foto: DESY, Science Communication Lab / / SWNS / Profimedia

Istraživači NASA-e su zabeležili jedan od najsjajnijih rafala gama zraka ikada, a dogodio se u neposrednoj blizini Zemljinog "kosmičkog dvorišta".

POGLEDAJTE JOŠ:

Međunarodni tim naučnika koristio je visokoenergetski stereoskopski sistem u Namimbiji, kako bi dobio najbolje zapažanje jednog od najsjajnijih rafala gama zraka ikad zabeleženih.

Eksplozija zvezde koja je nazvana GRB 190829A dogodila se u sazvežđu Eridanus, što možda ne izgleda kao veliki uspeh, ali tipični rafal gama zračenja događa se na 20 milijardi svetlosnih godina.

Gama zraci nastaju kada se zvezda sruši na samu sebe, tako formirajući crnu rupu. U tom momentu se oslobađa masivni rafal gama zraka.

„Rafali su najenergičniji i najsvetliji elektromagnetni događaji od Velikog praska i mogu da oslobode više energije za 10 sekundi, nego što će naše Sunce emitovati tokom celog svog očekivanog veka trajanja“, objašnjava NASA.

Naučnici koji su u časopisu „Science“ objavili studiju o njihovom posmatranju, uspeli su da izmere sjaj ove zvezde tokom tri dana.

„Ovo je ono što je izuzetno u vezi sa ovom eksplozijom – dogodila se u našem kosmičkom dvorištu, gde fotoni visoke energije nisu apsorbovani na putu ka Zemlji“, navode iz NASA-e.

Istraživački tim činilo je 230 naučnika iz 15 zemalja: Namimbije, Južne Afrike, Japana, Kine, Australije, Nemačke, Francuske, Velike Britanije, Irske, Italije, Austrije, Holandije, Poljske, Švedske i Jermenije.

***
Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar