Finska premijerka Sana Marin ponovo je naišla na prepreku koja bi mogla da obori njenu vladu. Naime, najmlađa premijerka u Evropi, koja je nedavno pretrpela ogroman pritisak javnosti zbog spornih snimaka iz noćnih provoda, sada mora da se izbori sa problemima zaštite prava Samija, jedinog autohtonog naroda kog priznaje Evropska unija (EU). Da stvar bude gora, njenom predlogu nacrta zakona kojim bi se rešilo ovo pitanje, protivi se Stranka centra, sa kojom je u koaliciji.
Naime, tim Zakonom o parlamentu Samija bi bilo utvrđeno na koji način finska vlada sarađuje sa parlamentom Samija u Inariju po pitanjima koja se tiču tog naroda.
Prethodni pokušaji da se donese zakon, nakon dugih pregovora, propali su na nivou Samijskog parlamenta.
O novom pokušaju njegovog uvođenja nije bilo govora čak 18 meseci, sve dok nije otkriveno da postoji duboka frustracija u zajednici Samija. Oni su se pobunili zbog toga što se ništa ne preduzima, uprkos proceduralnom roku koji se produžio u finskom parlamentu.
„Osećam se pomalo razočarano jer se diskusija nije održala tokom četiri godine koliko je ovaj zakon uključen u vladin program“, rekla je Petra Laiti, predsedavajuća Omladinske organizacije Samija.
Kako bi rešila problem, finska premijerka je prošle nedelje predložila nacrt Zakona parlamentu.
Međutim, kada je trebalo da se glasa, njeni koalicioni partneri Stranka centra – jedina od pet vladinih stranaka koje se protive novom zakonu – zatražila je više vremena za diskusiju.
Marin je odobrila nedelju dana za razgovore, ali je stranka centra ponovo zaključila da im treba više vremena.
Bez napretka, ovo poslednje produženje moglo bi da istekne do kraja nedelje, ako Marin ne odluči da bez obzira na to iznese zakon pred parlament i pretrpi posledice koje bi mogle da se dogode ukoliko bude odbijen.
Problem je u tome što se u fokusu novog Zakona o parlamentu Samija nalazi pravo na samoopredeljenje za narod Sami.
Poslednjih godina Ujedinjene nacije (UN) su kritikovale Finsku zbog načina na koji se prema njima ponaša i pozvale vladu da ispravi probleme i uvrsti pravo na samoopredeljenje Samija u zakon.
U junu je komitet UN utvrdio da je Finska prekršila međunarodnu konvenciju o ljudskim pravima o rasnoj diskriminaciji kada su u pitanju politička prava Samija.
Trenutno postoje tri kriterijuma za odlučivanje ko su Samiji – prva dva se bave jezikom i u skladu su sa sličnim zakonima u Norveškoj i Švedskoj. Međutim, treći je takozvani laponski kriterijum koji je jedinstven za Finsku i predviđa da neko ima pravo da glasa na izborima za predstavnike Sami naroda, samo ako je abr samo jedan njegov predak plaćao laponski porez.
Ipak, Samiji ne žele da iko drugi sem njih odlučuje o tome da li je neko pripadnik njihove nacionalne manjine ili ne.
I to je deo koji Marin i dovodi u sukob sa koalicionim partnerom. Zbog toga se sada svi pitaju jedno – koliko je realno da vlada padne zbog ovog zakona.
Ako Marin odnese zakon u parlament bez saglasnosti Stranke centra, kao što je rekla da bi uradila, mogli bi da povuku svoju podršku koalicione vlade i da je sruše.
Na kraju, analitičari smatraju da bi ukoliko se dogodi ovakav scenario, to bila posledica mnogo dubljeg razdora u koaliciji – a ne zakona kao takvog.
BONUS VIDEO Finska i Švedska pred vratima NATO – Rusija preti odgovorom