Foto:profimedia.rs

Posle 15 meseci borbi, rat u Ukrajini se približava najkritičnijoj tački. Kijev je okupio snage – 12 brigada i možda 60.000 vojnika, ako je verovati procurelim papirima Pentagona – opremljene uglavnom tenkovima, oklopima i artiljerijom po standardu NATO-a, i delimično obučene na zapadu.

Istovremeno, ruska zimska ofanziva je završena i nije uspela. Kampanja za osvajanje zemlje duž istočnog fronta od Kremine na severu, za zauzimanje Bahmuta u centru i Vuhledara na jugu je posrnula, što je kulminacija koju vojska često smatra optimalnom tačkom za kontranapad.

Sada Ukrajina mora da pokaže, s obzirom na zapadno oružje koje je dobila, odnosno da ima put do vojne pobede, da može da odgurne ruske osvajače i da povrati okupirane teritorije. Ali pitanje je: gde bi mogla da napadne? O tome piše Den Sabagh, urednik odbrane i bezbednosti u Gardijanu.

1. Razbiti kopneni most i izolovati Krim

Prednost Ukrajine, kaže Ed Arnold, istraživač u Rusiji u istraživačkom centru za odbranu, je u tome što ima mogućnost izbora gde bi mogla da izvede kontranapad.

„Obeležje dobre strategije je to što ona stvara opcije“, rekao je on. Možda će Ukrajina pritiskati – ili izgleda da pritiska – na brojnim lokacijama da bi pokušala da nanese ozbiljan poraz Rusiji.

Najočiglednija tačka za ukrajinski napad je udar iz sektora Zaporožja prema jugu i jugozapadu prema Melitopolju, ili eventualno na jugoistoku prema Berdjansku. Krajnji cilj je presecanje putnih veza koje prolaze blizu obale, ali mape ruskih utvrđenja, zasnovane na satelitskim snimcima, pokazuju relativno gustu dvostruku liniju rovova i položaja koji okružuju ključni grad Tokmak.

Cilj je na kraju da se učini neodrživom ruska duga okupacija Krima, što bi se moglo postići ako se Kerčki most, koji povezuje poluostrvo sa samom Rusijom, ponovo raznese – možda uz pomoć novonabavljenih krstarećih raketa dugog dometa Storm Šedou koje takođe mogao da udari na ključno logističko čvorište Džankoi. Ali Ukrajina zna da će se Rusija žestoko boriti za Krim, čak i sa distance, tako da možda ima prednosti napada na drugim mestima.

2. Napad preko reke Dnjepar na okupirani Herson

Rizičnija strategija bi bila pokušaj pokretanja amfibijske operacije preko reke Dnjepar dalje na zapad, gde ima manje, ali još uvek dosta utvrđenja. Britanija je u februaru proširila svoj program obuke za ukrajinske vojnike kako bi obuhvatila marince, a bilo je i izveštaja o marincima koji se bore za uspostavljanje mostobrana na ostrvima delte Dnjepra, zapadno od Oleški.

Bahmut Ukrajina Foto:Tanjug/AP Photo/LIBKOS/REUTERS/Leah Millis

Značajan napad bi bio „visok rizik, visoka nagrada“, kaže Arnold, i tvrdi da nije očigledno da Ukrajina treba da pokuša nešto tako rizično u ovom trenutku. Takođe nije jasno da li bi napredak preko delte bio jednostavan za značajnu napadačku snagu. Područje je jedno od najmanje prijavljenih u ratu, što otežava razumevanje onoga što se dešava u tom području.

3. Udariti na severni Lugansk i pretiti da će opkoliti snage u Donbasu

Alternativa napadu koji ima za cilj da odseče Krim bio bi udar na slabo naseljeni severni Lugansk, sa ciljem da se preseku ruske linije snabdevanja koje teže da idu sever-jug kroz Svatove na liniji fronta i Starobilsk dalje na istoku, a zauzvrat preteći položajima koje drži Rusija južnije.

Manje je verovatno da će ovo područje biti tako dobro odbranjeno, a težnja bi da se postigne ponavljanje ofanzive u septembru u Harkovu gde je Ukrajina eksploatisala slabo branjenu oblast ruskih linija dalje na zapadu i prisilila na haotično povlačenje moskovske snage koje su bile u opasnosti tokom brzog napredovanja.

Ovde bi za Ukrajinu ključno bilo da postigne element iznenađenja i, kaže Arnold, „imanje obaveštajnih podataka da identifikuje rusku slabu tačku“. Napad u ovoj oblasti mogao bi da deluje oportunistički, ako se Rusi preterano brane na jugu, dok preteći to bi moglo da primora Moskvu da pomeri neke trupe oko 200 milja na severoistok.

PROČITAJTE JOŠ:

4. Kontranapad oko Bahmuta

Pre šest nedelja, general-pukovnik Oleksandr Sirski, komandant ruskih kopnenih snaga, izgleda da je sugerisao da bi Ukrajina mogla da uzvrati udarac Bahmutu, ranije nevažnom gradu Donbasa koji je postao poprište najžešćih borbi u ratu.

U to vreme, ideja je izgledala malo verovatna, ali je konačno poslednjih dana Ukrajina pokrenula neke ograničene kontranapade severno od Bahmuta i ponovo 14 km jugozapadno. Njihov probni uspeh sugeriše da bi Ukrajina mogla da pokuša da opkoli razbijeni grad, preteći iscrpljenim ruskim snagama koje su tek sada zauzele veći deo.

Nedostatak je što je uz svu simboličku vrednost koja bi se dobila vraćanjem izgubljene većine Bahmuta, oblast Donbasa manje strateški značajna. Rezanje ruskih linija na istoku ne ugrožava Krim i svaki pokušaj da se zauzmu gradovi Donjeck i Lugansk, okupirani od 2014. godine, bio bi težak, ne samo s obzirom na poteškoće urbanog ratovanja.

Ono što bi napad na istoku mogao da pomogne jeste „ako popravi Ruse u toj oblasti“, kaže Arnold, što znači da primorava Moskvu da rasporedi trupe na istočni front, dajući tako Ukrajini veće mogućnosti na jugu. Istražni napadi u Bahmutu mogli bi biti uvod u ofanzivu na drugim mestima.

BONUS VIDEO: Velikom vojnom paradom obeležen Dan pobede u Moskvi

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar