Foto: EPA-EFE/SERGEJ BOBYLEV / KREMLIN POOL / SPUTNIK / POOL MANDATORY CREDIT, ZUMAPRESS.com / MEGA / The Mega Agency / Profimed, EPA-EFE/Sipa USA / POOL / Oliver Contreras, Shutterstock

Ukrajinski zvaničnici i zakonodavci su poslednjih meseci pozvali Bajdenovu administraciju i članove Kongresa da ukrajinskoj vojsci daju bojeve glave sa kasetnom municijom, oružje koje je zabranjeno u više od 100 zemalja, ali koje Rusija nastavlja da koristi za razorne efekte unutar Ukrajine, prenosi CNN.

Ukrajinski zahtev za kasetnom municijom, koji su CNN-u preneli brojni američki i ukrajinski zvaničnici, jedan je od najkontroverznijih zahteva koje su Ukrajinci uputili SAD od početka rata u februaru.

Visoki zvaničnici Bajdenove administracije su mesecima dobijali ovaj zahtev i nisu ga u potpunosti odbili.

Kasetna municija je neprecizna po dizajnu i raspršuje „bombe“ po velikim površinama i mogu predstavljati dugoročni rizik za svakoga ko na njih naiđe, slično nagaznim minama.

Foto: AP/video

Najviši američki zvaničnici javno su izjavili da planiraju da Ukrajincima pruže onoliko podrške koliko im je potrebno da im daju prednost za pregovaračkim stolom sa Rusijom, ako do toga dođe. Međutim, zapadna vojna oprema nije beskonačna, a kako se zalihe bojevih glava smanjuju, Ukrajinci su jasno stavili do znanja SAD da bi mogle da koriste kasetnu municiju koja trenutno skuplja prašinu u skladištu.

Za Ukrajinu, kasetna municija bi mogla da reši dva glavna pitanja: potrebu za više municije za artiljerijske i raketne sisteme koje su SAD i drugi obezbedili, i način da se smanji brojčana superiornost Rusije u artiljeriji.

Bajdenova administracija nije odbila tu opciju kao krajnje sredstvo, ako zalihe počnu da se opasno smanjuju. Izvori CNN-a navode da predlog još nije dobio značajnu pažnju u velikoj meri zbog zakonskih ograničenja koja je Kongres stavio na sposobnost SAD da daje kasetnu municiju.

Ukrajina rat Volodimir Zelenski i Vladimir Putin Foto:Shutterstock/Tanjug/Vladimir Astapkovich, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP/Ukrainian Presidential Press Office via AP/Shutterstock

Ta ograničenja se odnose na municiju sa više od jedan odsto neeksplodiranih ubojnih sredstava, što povećava izglede da će predstavljati rizik za civile. Predsednik Amerike Džozef Bajden bi mogao da poništi to ograničenje, ali administracija je nagovestila Ukrajincima da je to malo verovatno u bliskoj budućnosti.

„Sposobnost Ukrajine da ostvari dobit u trenutnim i predstojećim fazama sukoba ni na koji način ne zavisi od njihove nabavke pomenute municije“, rekao je savetnik iz Kongresa za CNN.

I Ukrajinci i Rusi su koristili kasetne bombe otkako je Rusija izvršila invaziju na Ukrajinu u februaru, ali Rusi – koji su takođe koristili municiju da razorno utiču na civile u Siriji – koristili su ih češće i protiv civilnih ciljeva, uključujući parkove, klinike i kulturni centar, pokazuje istraga Human Rights Watch-a.

Ruska upotreba municije, uključujući njene kasetne rakete od 300 milimetara Smerč koje mogu da oslobode podmuniciju na površini veličine fudbalskog terena, dokumentovana je u desetinama ukrajinskih regiona, uključujući Harkov.

CNN se posebno obratio Kancelariji predsednika Ukrajine i Ministarstvu odbrane, koje je saopštilo da ne komentariše izveštaje u vezi sa zahtevima za određene sisteme naoružanja ili municije.

POGLEDAJTE JOŠ:

SAD nisu potpisnice zabrane iz 2010. godine, poznate kao Konvencija o kasetnoj municiji, i održavaju velike zalihe municije. Ali zvaničnici administracije veruju da, pored ograničenja Kongresa, postoji previše nedostataka upotrebe kasetne municije – najveći je rizik koji oni predstavljaju za civile – da bi se opravdalo njihovo prenošenje osim ako nije apsolutno neophodno. Za sada, SAD ne veruju da je municija imperativ za uspeh Ukrajine na bojnom polju.

Ukrajinski zvaničnici, međutim, tvrde da Rusi u velikoj meri koriste kasetnu municiju, i to uglavnom u civilnim područjima. Iz tog razloga, Ukrajinci su se obraćali Stejt departmentu, Pentagonu i Kongresu „mnogo puta“ da lobiraju za municiju, poznatu kao poboljšana konvencionalna municija dvostruke namene, reklo je za CNN više izvora.

BONUS VIDEO Haos na samitu G20: Rusija gubi i tradicionalne saveznike, Britanija poslala brutalnu poruku Putinu

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare