Foto: Philip FONG / AFP / Profimedia

Bivša džudistkinja i vojnik Rina Gonoi u japanskoj vojsci (JSDF) služila je dve godine pre nego što je napustila poziciju zbog fizičkog i verbalnog seksualnog uznemiravanja koje je trpela na dnevnom nivou. U junu 2022. otišla je iz vojske i obećala sebi da će zlostavljače privesti pravdi.

Kad je zlostavljanje prijavila vojnim vlastima, pokrenute su dve istrage koje su odbačene zbog nedostatka dokaza. Obratila se televizijskim kućama, ali su je one ignorisale, a zatim je svoju borbu započela na društvenim mrežama.

„Htela sam da pomognem drugima koji su seksualno uznemiravani u JSDF-u. Tražila sam izvinjenje od počinitelja i priznanje onoga što su učinili, progovorila sam kako bih sprečila druge da prođu ono što sam ja prošla“, rekla je Gonoi.

Kako je preneo Jutarnji list, a piše AFP, Gonoina borba da je ne ućutkaju pokrenula je opsežnu istragu o seksualnom uznemiravanju u vojsci, nova otkrića rezultirala su retkim priznanjem krivice i javnim izvinjenjem japanskog ministarstva odbrane. Petorica vojnika nečasno su otpuštena, dok su četvorica i kažnjena.

Neki vojnici su joj se lično izvinili, što Gonoi ipak smatra nedovoljnim zbog svega što je preživela pa sad vodi krivične postupke na sudovima. Početkom godine podnela je tužbe protiv vlade i napadača od kojih su trojica optuženi za zlostavljanje, državni advokati u Japanu nisu objavili informacije o slučaju, a nisu se oglasili ni optuženi. U parničnom postupku četvoro od petoro optuženih negiralo je seksualno zlostavljanje, dok je peti optuženi priznao krivicu.

Bez obzira na ishod tužbi, Gonoi veruje da postoji veća bitka protiv seksualnog uznemiravanja u vojsci kojom dominiraju muškarci.

Izgovori

Japan se nalazi na dnu lestvice G7 zemalja i 116. je od 146 zemalja prema indeksu nejednakosti polova Svetskog ekonomskog foruma.

Fumika Sato, sociolog sa Univerziteta Hitotsubaši, kaže da se mnoge žene pridružuju vojsci, jer smatraju da nudi veću bezbednost i rodnu ravnopravnost od privatnog sektora.

„Žene biraju JSDF, jer misle da je to organizacija koja će pošteno prepoznati njihove sposobnosti, retko se uključuju da bi štitile zemlju“, rekla je Sato.

Uprkos imidžu japanske vojske, Sato je rekla da je seksualno uznemiravanje unutar redova vojske već dugo skriva, jer je ljudima u vojsci teško da priznaju ranjivost.

Nedostatak ljudi

Gonoina ispovest isplivala je u trenutku kad se vojska suočila s manjkom novih članova što je suprotno od politike zemlje koja pokušava da poveća svoju vojsku usred rastućih napetosti sa Severnom Korejom i Kinom. Prošle godine, Japan je najavio da će povećati odbrambeni proračun za 2023. na rekordnih 55 milijardi dolara što je povećanje od 26 odsto.

Stručnjaci tvrde da će privlačenje žena biti ključno za postizanje ciljeva Tokija. Vojsci je potrebno oko 250.000 pripadnika za šta im nedostaje oko 16.000 vojnika – stručnjaci tvrde da taj manjak ograničava njihove operativne sposobnosti. Služba je godinama pokušavala da podstakne upis žena u vojsku pa su tako uveli programe rodne svesti i vrtiće za decu zaposlenih, ali to i dalje nije na prosečnom nivou NATO-a.

Prema podacima Ministarstva odbrane, u martu 2022. u japanskoj vojsci bilo je 20.000 žena što je oko osam odsto ukupnih snaga, dok je prosek NATO-a iz 2019. čak 12 odsto.

Uništen san

Kao devojčica, Gonoi je vojnike doživljavala kao heroje, pa je odrasla u želji da bude poput njih nakon što su joj vojnici priskočili u pomoć nakon smrtonosnog zemljotresa i cunamija u Tohokuu 2011. godine koji su uništili njen rodni grad. Godinama kasnije stanica u Fukušimi postala je horor za Gonoi.

„Komentarisali bi moje telo i veličinu grudi ili bi mi prišli na hodniku i iznenada me zagrlili. Kap koja je prelila čašu dogodila se u avgustu 2021. kad sam bila prikovana na pod spavaonice dok je nekoliko krupnih vojnika simuliralo polni odnos. Taj incident naterao me je da prijavim napadače“, rekla je devojka.

Istraga je odbačena zbog nedostatka dokaza zato što niko od vojnika koji su svedočili seksualnom napadu nije hteo da da iskaz. Kad je videla da nema drugog izbora, u junu 2022. je dala otkaz.

„Kad progovorite o tome šta se dogodilo, postoji veliki rizik da će vas pretući i da će vas ljudi klevetati. Tek kad je naređena druga istraga, priznali su sve što sam prošla“, tvrdi Gonoi.

Pročitajte još...

Na konferenciji za novinare koja je održana prošle godine rekla je da su se tri počinitelja spustila na kolena i izvinjavala joj se, priznali svoja dela, a neki su i plakali. Tek na sudu je jedan od pet počinitelja priznao krivicu što je posebno rastužilo, jer je smatrala da su izvinjenja iskrena.

„Kad sam se pridružila vojsci imala sam puno snova o tome šta želim da postignem. Da su u potpunosti istražili moj slučaj, mogla sam da ostanem tamo. Istina je na videlo došla prekasno. Drago mi je što sam mogla da služim zemlji, nije sve bilo loše. Sad samo želim da živim što normalnije“, rekla je.

BONUS VIDEO Horor na ulicama Pariza

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar