Ravnjanje krive brzog propadanja i uništenja prirode zahteva agresivno rešavanje problema na više frontova odjednom, upozoravaju naučnici.
Da bi se, recimo, sprečilo izumiranje lavova i polarnih medveda i da bi se zaustavilo uništenje prašuma, potreban je zahtevan višenamenski plan kojim će se „zaštititi sigurnosna mreža“ sveta prirode, objavili su u časopisu Science.
„Nije dovoljno imati samo ambiciozan cilj borbe protiv izumiranja vrsta ako nemamo jednako ambiciozan cilj za ekosisteme i genetsku raznolikost“, kazao je jedan od autora, zoolog Pjero Viskonti, naučnik Međunarodnog instituta za primenjenu analizu u Beču.
Članak potpisuje 60 stručnjaka iz sveta uoči sastanka na vrhu o biodiverzitetu koji bi trebalo da se iduće godine održi u Kini.
Reč je o pregovorima 200 zemalja pod okriljem UN-ove Konvencije i bioraznolikosti, „COP15“, koji je trebalo da se održi ovog meseca, ali je odložen zbog pandemije. Dosadašnji napori da se zaštiti i obnovi priroda propali su.
Tim od 445 naučnika iz 80 država koji su za tri godine analiziranja naučnih radova objavili su prošle godine izveštaj u kojem se navodi da je počelo šesto izumiranje vrsta.
Izveštaj IPBES-a (Međunarodne platforme za biodiverzitet i ekosistemske usluge UN) o stanju prirode objavljen je 6. maja 2019. godine u Parizu, a koliko je pometnje izazvao govori činjenica da su o njemu tvitovale ličnosti poput pape Franje, Leonarda Dikaprija i Hilari Klinton.
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: