Foto: Jose Mendez/RITCHIE B. TONGO/Orlando Barria/JORGE MUNIZ/EPA-EFE, aniel Ceng Shou-Yi / Zuma Press / Profimedia Similar, Kyodo/Newscom / Newscom / Profimedia, Yuichi YAMAZAKI / AFP / Profimedia

Stanovništvo ostrva Guam je pripremilo zalihe i iz drvenih i limenih kuća prešlo u skloništa, nakon što se danas ovoj američkoj pacifičkoj teritoriji približio tajfun Mavar, sa najjačim olujama i kišom u poslednjim decenijma.

Američka vojska je poslala brodove, a predsednik Džozef Bajden je proglasio vanredno stanje, dok je svako ko ne živi u kući od čvrstog materijala pozvan da potraži bezbedno sklonište pred dolazak tajfuna, za koji se predviđa da će stići kao oluja kategorije četiri sa udarima vetra od oko 225 km/h, ali i da bi možda mogao da ojača do kategorije pet, koja je najsnažnija, prenosi AP.

Poslednji put oluja kategorije pet direktno je pogodila Guam 1962.

Foto:Handout / AFP / Profimedia; Yuichi YAMAZAKI / AFP / Profimedia;Kyodo via REUTERS

Mnoga naselja na ostrvu od 549 kvadratnih kilometara ostale su bez struje do popodneva, a neke na jugu i bez vodosnabdevanja.

Uoči oluje, guverner Guama Lu Leon Gerero naredio je stanovnicima priobalnih, nižih i poplavama podložnih područja sa preko 150.000 stanovnika da se evakuišu na više nadmorske visine.

Foto:Tanjug/Kyodo News via AP

Guam je strateški važno središte za američke snage na Pacifiku, a Ministarstvo odbrane kontroliše oko trećine ostrva. Komanda američke vojske odobrila je evakuaciju osoblja u skloništa, za oblasti za koje se očekuje da će biti pogođene, a sva plovila su premeštena sa kopna kao standardna mera predostrožnosti.

POGLEDAJTE JOŠ:

Prema Pentagonu, oko 6.800 američkih vojnika raspoređeno je na Guam.

U saopštenju meteorološke službe se navodi da bi oluja mogla da pogodi danas južni deo Guama, koji se nalazi zapadno od međunarodne datumske linije i koji je dan ispred kopnenog dela SAD i Havaja.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar