Rusko povlačenje iz Hersona izazvalo je mnoge sumnje među ukrajinskim, ali i svetskim zvaničnicima. Iako Rusi tvrde da će napustiti svoje položaje i preći sa druge strane reke Dnjepar, Ukrajinci im, očekivano ne veruju. Ovaj grad je još na početku rata pao pod rusku kontrolu, i to bez veće borbe. Međutim, Ukrajina je žestoko krenula bitku za kontrolu nad Hersonom, jer je on strateški bitan i jednoj i drugoj strani. Razloga je mnogo, ali tri se izdvajaju.
Prema odluci ministra odbrane Sergeja Šojgua i komandanta ruskih snaga u Ukrajini Sergeja Surovikina, ruski vojnici se povlače iz grada Hersona i prelaze na drugu stranu reke Dnjepar.
Ukrajinska strana nije pozitivno reagovala na ovaj potez Rusije, mahom jer tamošnji zvaničnici ne veruju da će do povlačenja zaista doći. Savetnik ukrajinskog predsednika Mihail Podoljak, rekao je da Kremlj planira da od Hersona napravi „grad duhova“ i upozorio da se ne naseda na moguće zamke Rusije.
Situacija u Hersonu već nekoliko meseci nije povoljna po Ruse, naročito nakon ukrajinske kontraofanzive. Kada je ovaj veliki napad počeo, ukrajinske snage uspele su da uđu u Hersonsku oblast, koju je Rusija anektirala 30. septembra – i zauzmu nekoliko sela i gradova.
Od tada se Herson često pominje u svetskoj javnosti, ali ima nekoliko razloga zašto i Rusi i Ukrajinci žele kontrolu nad ovim gradom.
Odstupnica sa Krima
Svaki razlog je povezan sa njegovom geografskom lokacijom. Naime, Hersonska oblast se nalazi na jugu Ukrajine izlazi na reku Dnjepar. U relativnoj je blizini lokacije koje za rusku i ukrajinsku vojsku predstavljaju logističke centre.
Jedna od njih je i poluostrvo Krim, koje je Rusija anektirala 2014. godine.
Hersonska oblasti vodi direktno ka poluostrvu na koje Rusi već mesecima dopremaju opremu, oružje, i odakle je vojska započela mnogo napada.
Kada je najavljeno povlačenje iz Hersona, saopšteno je da će se ruske snage povlačiti upravo ka Krimu, gde se i nalazi svojevrsna odstupnica za Ruse.
U slučaju da Ukrajinci nastave napredovanje u Hersonskoj oblasti i još više potisnu Ruse, Krim može biti sigurno utočište za pregrupisanje.
U prilog tome govore i pojedine informacije koje su se pojavile u ukrajinskim medijima, da Rusi već kopaju rovove na Krimu.
Čuvanje Odese
Kada je reč o Ukrajincima, pored goruće želje da povrate kontrolu nad svim izgubljenim teritorijama, Herson ima dublje značenje za njih.
Čitav jug Ukrajine je izuzetno plodan i pogodan za trgovinu. Istovremeno, ako uspeju da odbrane Herson i zaustave napredovanje Rusije – zaustaviće i Vladimira Putina u ostvarenju velikog cilja.
U pitanju je, naravno, zauzimanje Odese – ključne crnomorske luke koja za Ruse ima i „sentimentalno“ značenje. Rusi su i 2014. godine pokušali da osvoje Odesu, ali su napadi tada odbijeni.
Isto se dogodilo i u prvoj polovini ove godine, kada se luka našla na meti Rusije. Borbe su bile teške i trajale su više nedelja, ali je Ukrajina sva sredstva uložila u odbranu Odese, koja je i uspela.
Ako sada nateraju Ruse da se povuku izvan Hersonske oblasti, Ukrajinci mogu da stvore utvrđenje koje će, u slučaju da za tim bude potrebe, odbraniti Odesu.
Veza sa Zaporožjem i Donbasom
Kako je geografska pozicija Hersona izuzetno povoljna, on je sem Krima i Odese povezan i sa Zaporožjem i Donbasom.
Hersonsku, Zaporošku, Donjecku i Lugansku oblast je Rusija anektirala 30. septembra ove godine, iako nema punu kontrolu nad njima.
Kako su i Zaporože i Donbas pod ruskom kontrolom, snage Kremlja su ih koristile kao logističke centre za jug i istok Ukrajine.
Nedavnom kontraofanzivom, Ukrajina je uspela da odseče veći deo ruskih linija snabdevanja, pa je tako Herson odsečen od ostatka oblasti.
Ovo je smo dovelo do toga da generali ranije donesu odluku o povlačenju, imajući u vidu da nisu mogli da se snabdevaju u Hersonu.
BONUS VIDEO Kako su građani Hersona dočekali ukrajinsku vojsku