Fortenova grupa u dogovoru s najvećim pojedinačnim deoničarom koji nije pod sankcijama - kompanijom Open Pass Ltd. Pavla Vujnovca koji ima udeo od oko 27 odsto - kreće u rešavanje sankcionisanih ruskih suvlasnika koji drže udeo od 49,9 odsto u krovnoj holandskoj kompaniji Fortenova Group TopCo B.V, koja je formalni vlasnik Konzuma, Merkatora, Zvezde, Jamnice, PIK Vrbovca i ostalih kompanija iz grupe u Hrvatskoj i regiji.
„U suštini, krovna holandsa holding kompanija objavila je da je postignut dogovor s kompanijom Open Pass Ltd, najvećim nesankcionisanim deoničarom Fortenova grupe, koji bi trebao da rezultira novom vlasničkom strukturom u kojoj više neće biti sankcionisanih suvlasnika. Dogovor se odnosi na prodaju i prenos 100 odsto udela koje Fortenova Group TopCo B.V. drži u kompaniji Fortenova Group MidCo B.V. na novoosnovanu holandsku korporativnu strukturu, koja se sastoji od holandske fondacije Iter STAK Stichting i holandskog društva Iter BidCo B.V., za iznos koji ukupno može da dostigne do 660 miliona evra“, objavili su upravo iz Fortenove grupe koja je danas poslala poziv deoničarima na prvu od dve Skupštine na kojima će glasati o modelu koji je treći pokušaj rešavanja sankcionisanih ruskih suvlasnika, piše Jutarnji list.
Ustvari je reč o modelu u kojem će svih 600 nesankcionisanih suvlasnika dobiti priliku otkupiti udeo koji zajedno drže međunarodno sankcionisane ruske banke Sberbank i VTB. Svi ti deoničari imaju tri mogućnosti. Prva je samo preneti svoje udele na novoosnovanu holandsku korporativnu strukturu, druga je uz prenos svog vlasništva što će morati dodatno da plati, a treća je potpuni izlazak iz vlasničke strukture uz adekvatnu isplatu koju će platiti Open Pass. Zbog takvog modela s Open Passom dogovoreno je da obezbedi ukupan iznos za isplatu svih deoničara koji odluče da izađu, a ta kompanija će Pavla Vujnovca samo prema trenutnom udelu imati najmanje 54 odsto suvlasništva u Fortenovi.
Koliko će na kraju platiti Open Pass zavisi od toga na koliko će se povećanje vlasničkih udela odlučiti nesankiconisani deoničari. Iz Fortenove su potvrdili da je dogovoren ukupan iznos od 660 miliona evra. Pritom 500 miliona evra svi dioničari koji odluče povećati svoj udeo, ili u završnici Open Pass, plaćaju po zaključenju transakcije, a isplata preostalog iznosa do 160 miliona evra je vezana uz postizanje određenih finansijskih ciljeva Fortenove, među kojima je i povoljnije refinansiranje duga od 1,2 milijarde evra.
„Finansijski ciljevi s čijim ostvarivanjem je razmerno povezana isplata preostalog iznosa su pre svega ugovaranje održivog refinansiranja u 2024. godini, pod uslovima boljim od sadašnjih i dostizanje određenih koeficijenata duga i dobiti iz operativnog poslovanja, koji su niži od sadašnjih“, kažu iz Fortenove.
Ukoliko u sledeće tri godine dođe do uvrštavanja Fortenove na organizovano tržište ili prodaje materijalne imovine kompanije, ugovor predviđa i moguće dodatne isplate sadašnjim deoničarima koji neće da učestvuju u novoj vlasničkoj strukturi.
U celom ovom procesu biće isplaćene i sankcionisane ruske banke koje s novcem koji će biti zamrznut na posebnim računima ne mogu da raspolažu sve dok su pod međunarodnim sankcijama. Situaciju dodatno komplikuje što je Sberbank svoj udeo u međuvremenu pokušao da proda u spornoj transakciji kompaniji SBK Art iz Ujedinjenih Arapskih Emirata koja pak u nizu sudskih sporova do sada bezuspešno traži priznavanje te transakcije. Zato je izvesno kako će SBK Art i ovaj model rešavanja vlasništva u Fortenovi pokušati da ospori sudskim putem.
Objašnjavajući dalju proceduru iz Fortenove objašnjavaju da će se odobrenje za transakciju, koje je neophodno za njeno zaključenje, tražiti od deoničara na skupštini, a zaključenje glasanja se očekuje 19. decembra 2023. godine. Predložena transakcija takođe ima jednoglasnu preporuku izvršnih direktora Fortenova grupe d.d, kao i članova Upravnog odbora Fortenova grupe d.d. koji nisu u sukobu interesa zbog povezanosti s Open Passom ili zbog zakonskih ograničenja ne mogu da učestvuju u glasanju. Oni su odlučili da podrže transakciju jer je u najboljem interesu Fortenova Grupe, njenog poslovanja i svih njenih deoničara.
„Postizanjem ovog dogovora svim sadašnjim nesankcionisanim deoničarima naše kompanije pod jednakim uslovima biće omogućeno da donesu odluku o tome da li žele da nastave da budu suvlasnici u novoj vlasničkoj strukturi Fortenova grupe, u kojoj više neće biti sankcionisanih deoničara, koji će pri tome biti kompenzovani u skladu sa sankcijskom regulativom. Postizanje dogovora s Open Passom koji je pristao da obezbedi ukupan iznos transakcije, ukoliko to bude potrebno, ključna je prekretnica koja za nas otvara novo poglavlje i daje novu perspektivu Fortenova grupi. S početkom rata u Ukrajini našli smo se ne svojom krivicom u situaciji da nas sankcionisano rusko suvlasništvo bitno ograničava u poslovanju i daljem razvoju, čineći dugoročno i održivo refinansiranje praktično nemogućim i da će se ta situacija sada napokon promeniti, na dobrobit svih naših zaposlenih, partnera, kupaca i širih zajednica država u kojima poslujemo. Posebno mi je drago što će realizacija ovog dogovora omogućiti konačno plaćanje dobavljačima bivšeg Agrokora, većina kojih su i današnji partneri Fortenova grupe, duga koji je na holandskoj holding kompaniji Fortenova Group TopCo u iznosu od 82 miliona evra“, poručio je Fabris Peruško, glavni izvršni direktor i član Upravnog odbora Fortenova grupe.
Kako bi deoničari Fortenova grupe mogli da donesu odluku o tome kako će glasati, kao i odluku o tome hoće li i uz koji iznos eventualne dodatne investicije preneti svoje udele u BidCo STAK, kompanija Fortenova Group TopCo pripremila je detaljne materijale dostupne investitorima, s kojima će se takođe održati tele-konferencijski razgovor. Završetak transakcije, koji se očekuje između prvog i drugog kvartala 2024. godine, takođe će zahtevati odobrenje određenih sankcionisanih tela, kao i odobrenja tela nadležnih za zaštitu tržišnog konkursa u više jurisdikcija.