Foto: EPA-EFE/FRANCK ROBICHON

Najbogatiji šefovi tehnoloških divova pronašli su novi, sveti gral ulaganja - nuklearnu fuziju.

Džef Bezos, Bil Gejts, Marl Beniof, Sem Altman i Piter Tiel samo su neki od milijardera koji su na talasu investicija u tehnologiju koja – barem zasad – nije isplativa. Ipak, najbogatije ljude sveta, čini se, ta činjenica ne brine previše.

Suosnivač i direktor firme za računalstvo u oblaku Salesforce, Mark Beniof, gradnju fuzijskih reaktora naziva „veličanstvenim snom“.

„To je sveti gral. To je mitski jednorog. Nema ograničenja jednom kad je pokrenete“, rekao je Beniof za Vol Strit Žurnal.

Foto: Jason Laurea/Lawrence Livermore National Laboratory/Handout via REUTERS/Shutterstock

Beniof je investirao u američku firmu „Commonwealth Fusion Systems (CFS)“ koja dizajnira i stvara kompaktne strojeve za nuklearnu fuziju. Bil Gejts je takođe investitor u CFS, a osnivač Amazona, Džef Bezos, investirao je u kanadsku firmu „General Fusion“.

Velik porast globalnih ulaganja

Fuzija je proces koji se stalno odvija na Suncu. To je proces spajanja jezgra lakih atomskih elemenata pri čemu se oslobađa velika količina energije. Naučnici već otprilike sto godina znaju da se energija nuklearne fuzije oslobađa na Suncu, a na Zemlji pokušavaju da je razviju decenijama. Jedno od najvećih postignuća u istraživanju fuzije dogodilo se u decembru prošle godine kad su naučnici iz Nacionalne laboratorije „Lawrence Livermore“ došli na korak bliže prekretnici u stvaranju čistog i neograničenog izvora energije.

POGLEDAJTE JOŠ:

To je bilo prvi put na Zemlji da je kontrolisana fuzijska reakcija proizvela više energije nego što je potrebno za njeno pokretanje i održavanje. Nuklearna fuzija je na glasu kao potencijalni izvor energije budućnosti zato što ne „proizvodi“ nuklearni otpad. Ali, verovatno će proći decenije pre nego što bude moguća primena na komercijalnu proizvodnju električne energije.

Uprkos tome, sektor nuklearne fuzije doživeo je veliki porast globalnih ulaganja u poslednjih nekoliko godina. Samo u 2021. uloženo je oko 2,8 milijardi dolara u fuziju, u poređenju sa oko dve milijarde dolara u prethodnoj deceniji.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar