Premijer Mađarske Viktor Orban iskoristio krizu za dalje širenje svojih ovlašćenja, ocenila je za Danas Jovana Marović, izvršna direktorka Politikon mreže iz Podgorice
„Sve države su zbog situacije nastale usled pandemije koronavirusa preduzele određene radikalne mere koje su promenile svakodnevne živote građanki i građana, od kojih neke, poput objavljivanja spiska građanki i građana kojima je propisana mera obavezne samoizolacije u Crnoj Gori, predstavljaju kršenje Ustava, ali niti jedna nije do sada, i za sada, išla toliko daleko kao Mađarska“, kaže Marović komentarišući nedavno izglasavanje zakona u mađarskom parlamentu, po kojem je tokom pandemije korona virusa uvedeno vanredno stanje bez vremenskog ograničenja.
Istovremeno, vladi premijera Viktora Obrana omogućeno je da suspenduje pojedine zakone. Naša sagovornica ističe da je usvojenim zakonom mađarska vlada dobila neograničenu moć „i ne treba da začudi ako vanredno stanje u ovoj zemlji potraje i duže nego što je potrebno“.
„Sama mogućnost odstupanja od ili ukidanja primene zakona, te velikih kazni za širenje lažnih vesti i napuštanje karantina, ostavljaju veliki prostor za zloupotrebe i otvorena su vrata za dalje ograničavanje slobode medija u zemlji. Posebno zabrinjava to što bi neke od tih mera premijer Orban mogao da zadrži i nakon okončanja vanrednog stanja. Praktično jedini kontrolni mehanizam koji je ostavljen tokom trajanja vanrednog stanja je informisanje opozicije o merama, što niti je dovoljno niti može da bude interpretirano kao mogućnost kontrolisanja aktivnosti Vlade. Vanredno stanje mora biti vremenski ograničeno i mora se sprovoditi uz parlamentarnu kontrolu, na šta je ukazao i OEBS“, ističe ona.
Marović ukazuje da „širom sveta postoji bojazan da bi se i ostali lideri koji su i do sada njegovali nedemokratske prakse mogli rukovoditi Orbanovim primerom, zbog toga je potrebna reakcija Evropske unije jasnija i odlučnija u odnosu na dosadašnje“.
Kako precizira, to bi podrazumevalo i „preduzimanje mera zbog dosadašnjih praksi u Mađarskoj poput slabljenja pravosuđa, kontrole medija, napada na akademsku zajednicu, ali i reakcije povodom najnovijih Orbanovih poteza“.
„Evropska komisija bi trebalo da pokrene proceduru pred Sudom pravde EU, a u pravcu ocene da li usvojeni zakon u Mađarskoj narušava vrednosti na kojima počiva EU. Baš kao što je EU najavila sistem kažnjavanja i nagrađivanja za Zapadni Balkan, uključujući uslovljavanje pristupa fondovima stanjem u oblasti vladavine prava, ovaj princip trebalo bi iskoristiti i u ovom slučaju, a što bi išlo u pravcu jačanja demokratije na svim nivoima i što je jedini mogući pravac za njeno konsolidovanje širom Evrope. Narušavanje demokratije i vladavine prava u Mađarskoj je pretnja za celu Evropu i nije trenutak za zatvaranje očiju, bez obzira na vanredne okolnosti“, zaključuje direktorka Politikon mreže.