Danima unazad Grčka beleži nimalo ohrabrujuće korona brojke. Tokom poslednja tri dana broj zaraženih je u proseku veći od 1.800 dnevno, što je najviše što je ova, našim građanima omiljena turistička destinacija, imala tokom poslednjih pet nedelja. Krivac za povećanje broja zaraženih je zarazniji delta soj, kažu stručnjaci.
Broj zaraženih počeo je da raste od 5. jula. Tokom prvih pet dana meseca broj novobolelih bio je oko 1.000, s tim da je 4. jula zabeleženo 815. Od 5. jula broje su daleko veće.
Najviše novozaraženih registrovano je u Atici, na Kritu, u Solunu, na ostrvu Mikonos i Krf, prenose grčki mediji.
Nova ograničanja rada kafića i klubova
Zvaničnici kažu da se većina zarazila na skupovima na otvorenom, u noćnim izlascima i barovima. U prilog tome govori i slučaj iz Atike, gde se samo na jednoj zabavi u baru na plaži zarazilo stotinak mladih osoba.
Grčke vlasti zbog toga su odlučile da ponovo uvedu restrikcije. Nove mere važe za restorane, noćne klubove i barove.
„Od 8. jula na mesta za zabavu rade uz ograničen broj gostiju“, rekao je zamenik ministra za zaštitu građana Nikos Hardalijas pojasnivši da nove mere znače da je dozvoljeno samo posluživanje gostiju koji sede.
Vlasti su upozorile da će lokali koji krše pravila biti strogo kažnjeni, što podrazumeva suspenziju i prekid rada.
Vlasnici grčkih kafića i noćnih klubova zabrinuti su da će nove restriktivne mere, koje dopuštaju posluživanje samo gostima koji sede, ugroziti turističku sezonu, no poručuju da ih prihvataju ako će to sprečiti širenje koronavirusa.
„To je korak nazad koji će svakako uticati na turizam, no čini se nužnim kako ne bismo izgubili ostatak leta. Bićemo strpljivi“, rekao je 27-godišnji Ilias Babacikos, vlasnk kafića na plaži u atinskom obalnom predgrađu Alimosu.
Babacikos je rekao kako će biti teško kontrolisati ljude, ali je izrazio nadu da će gosti poštovati mere.
„Smatram da je ovo pogrešna odluka jer je u kafićima koji su namenjeni da u njima gosti stoje jako teško reći nekome da mora sesti. Ovo će napraviti puno štete“, misli Marios Markou, 37-godišnji upravnik kafića u središtu Atine.
U Grčkoj je vakcinisano gotovo 38 odsto grčke populacije, a vlada nizom inicijativa motiviše stanovništvo da nastavi sa imunizacijom, uključujući gotovinu i besplatne mobilni internet za mlade. Cilj je vakcinisati 70 odsto stanovništva do jeseni.
„To je neželjeni razvoj događaja, no shvatamo zašto se događa. Ključno je da se svi vakcinišu“, kazao je 48-godišnji Kosmas Teodoridis, gost kafića u grčkoj prestonici.
Premijer: Neće biti lokdauna
Grčka ekonomija se ne bi ponovo zatvorila zbog pandemije koronavirusa samo kako bi zaštitila nevakcinisanu manjinu, rekao je grčki premijer Kirijakos Micotakis u novinskom intervjuu.
„Svako preuzima odgovornost za sebe. Zemlja se neće ponovo zatvarati zbog zaštite nekolicine nevakcinisanih“, kaže on.
Prvi lokdaun Grčka je prošla prošle godine, što je koštalo milijarde evra, prenosi Rojters.
Grčka se oslanja na turizam
Grčka je u velikoj meri zavisi od turizma. Ona je uoči početka turističke sezone popustila mera, uvela kovid pasoše i otvorila svoje granice za turiste koji su vakcinisani bilo kojom vakcinom. Ukinula je i pravila za nošenje maski na otvorenom kako je broj slučajeva opadao.
Međutim, sada postoji zabrinutost zbog zaraznijeg Delta soja, a broj novih slučajeva u Grčkoj raste velikom brzinom.
Bonus video: Vakcina koja je promenila svet
***
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare