Francuski predsednik Emanuel Makron krenuo je u ambicioznu diplomatsku misiju sa ciljem da odvuče Peking od Moskve. Francuska se nada da će ubediti kineskog lidera Si Đinpinga da se udalji od zvanične Moskve i ruskog predsednika Vladimira Putina. Umesto savezništva Kine i Rusije, Makronova želja je da Peking odigra posredničku ulogu u sukobu Rusije i Kine, a to će pokušati da izvede tokom trodnevne posete Pekingu, koja počinje danas.

Nejasno je koliki uticaj ima Makron, piše “Politiko”, navodeći da francuski predsednik “želi da igra na ličniju kartu sa svojim kineskim kolegom“.

Očekuje se da će Makron provesti nekoliko sati u razgovorima sa Sijem, a putovanje uključuje posetu gradu koji ima posebnu vrednost za kineskog predsednika.

Amerika sumnja u Makrona

Obzirom na Makronove neuspele pokušaje da igra centralnu ulogu u rešavanju sukoba, kao što je zaustavljanje rata u Ukrajini ili spasavanje iranskog nuklearnog sporazuma, u Americi i šire postoje sumnje da će ovo putovanje doneti velike rezultate.

Foto:CHINE NOUVELLE / Sipa Press / Profimedia

Bela kuća podržava Makronov odlazak u Peking, ali ne očekuje da će postići iskorak. Takođe, u Bajdenovoj administraciji postoji zabrinutost zbog potencijalne „saradnje“ Francuske sa Kinom u vreme kada su tenzije između Vašingtona i Pekinga na najvećem nivou u poslednjih nekoliko decenija.

Ali ono što bi moglo dodatno da zakomplikuje Makronove poduhvate je novi raskol između predsednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen, koja putuje sa njim, i Kineza.

Fon der Lajenova je pozvala zemlje EU da „izbegnu rizik“ od prevelike zavisnosti od Kine. Takođe je nagovestila da bi EU mogla da prekine rad na trgovinskom sporazumu sa Kinom, koji je postignut 2020. godine, ali je kasnije zaustavljen. Njene izjave izazvale su brzi odgovor kineskih diplomata. Fu Cong, kineski ambasador u EU, rekao je da je „malo razočaran“.

„Taj govor je sadržao mnogo lažnog predstavljanja i pogrešnog tumačenja kineske politike i kineskih stavova“, rekao je Fu za državnu televiziju CGTN.

Poseta Evropljana će takođe biti sagledana iz perspektive ljudskih prava, obzirom na autoritarnost i navodne povrede ljudskih prava širom Kine..

„Predsednik Makron i Fon der Lajen ne bi trebalo da gurnu pod tepih produbljivanje autoritarnosti kineske vlade tokom posete Pekingu“, rekla je Benedikt Žanerod, francuska direktorka Hjuman Rajts Voča.

„Oni bi trebalo da iskoriste svoje javne nastupe sa Si Đinpingom da izraze snažnu zabrinutost zbog raširenih kršenja prava širom Kine, pojačanog ugnjetavanja u Hong Kongu i Tibetu i zločina protiv čovečnosti u Sinkjangu”, rekla je ona.

Makronovi planovi

Govoreći uoči posete Pekingu, francuski lider je rekao da je njegov cilj da „pokuša da uključi Kinu što je više moguće da izvrši pritisak na Rusiju“ povodom ključnih tema, kao što je nuklearno oružje.

Ali, da li će Makronov šarm delovati na Putinovog „najboljeg prijatelja“ Sija?

Kina je nastojala da se pozicionira kao neutralna strana u sukobu. Uprkos velikom međunarodnom pritisku na Moskvu, Si je odlučio da Kremlj bude njegovo prvo odredište za državnu posetu nakon što je obezbedio treći mandat. U međuvremenu, Politiko i drugi mediji su izvestili da su Kinezi isporučili oružje i pancire u Rusiju.

Foto: STEPHEN SHAVER / UPI / Profimedia

„Predsednik će ukupno provesti šest do sedam sati u razgovorima sa kineskim liderom. Činjenica da će on biti prvi francuski predsednik koji će posetiti Guangdžou takođe je lični pečat, pošto je otac predsednika Sija nekada bio partijski lider tamo“, rekao je ranije zvaničnik Jelisejske palate.

Francuzi se nadaju da će vreme koje Makron provodi privatno sa Sijem pomoći da dobije podršku Kine u pitanjima kao što su zaustavljanje ruskih napada na civilnu infrastrukturu u Ukrajini ili zaustavljanje ilegalnog transfera ukrajinske dece u Rusiju.

Foto: EPA-EFE/MAXIM SHIPENKOV, Anatolii Stepanov / AFP / Profimedia, Konstantin Mihalchevskiy / Sputnik / Profimedia, AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia,EPA-EFE/SERGEJ BOBYLEV / KREMLIN POOL / SPUTNIK / POOL MANDATORY CREDIT

Međutim, uprkos pokazivanju dobre volje, francuski predsednik neće se uzdržavati da Pekingu pošalje „neke poruke“ o podršci Rusiji, posebno kada je reč o isporuci oružja, rekao je visoki francuski zvaničnik.

„Nećemo da pretimo, ali hoćemo da šaljemo neka upozorenja: Kinezi treba da shvate da bi slanje oružja imalo posledice po Evropu, po nas… Moramo da ih podsetimo na naše bezbednosne interese“, naveo je i dodao da će se Makron kloniti pretnji sankcijama.

PROČITAJTE JOŠ:

Antoan Bondaz, specijalista za Kinu u pariskoj Fondaciji za strateška istraživanja, doveo je u pitanje pokušaj da se Makron poveže sa Sijem.

Trgovina će takođe biti visoko među Makronovim prioritetima jer sa sobom dovodi veliku delegaciju poslovnih lidera uključujući predstavnike EDF-a, Alstoma, Veolije i vazduhoplovnog giganta Erbasa. Prema rečima zvaničnika Jelisejske palate koji je želeo da ostane anoniman, potencijalni dogovor sa evropskim proizvođačem aviona Erbasom bi mogao biti u pripremi. Sa predsednikom putuju i ministar finansija Bruno Le Mer i ministarka spoljnih poslova Ketrin Kolona.

BONUS VIDEO: Alarmantno u Parizu: Makronovo popuštanje ili nova „Francuska revolucija“?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar