Situacija na Bliskom istoku ponovno se dodatno užarila. Prvo je pobunjenička grupa Huti sa sedištem u Jemenu, gde već godinama traje građanski rat, a koja uživa podršku Irana, upozorila da će "svi brodovi u Crvenom moru koji idu prema Izraelu biti napadnuti", i to bez obzira na to pod čijom zastavom plove, javljaju strane agencije.
„Ako Gaza ne dobije hranu i lekove koji su joj potrebni, svi brodovi u Crvenom moru koji idu prema izraelskim lukama, bez obzira na njihovu nacionalnost, postaće meta naših oružanih snaga“, rekao je portparol hutskih vojnih snaga Jahja Sari.
A sada je i Tači Hanegbi, izraelski političar i savetnik za nacionalnu bezbednost, rekao da Izrael namerava da potisne šiitsku grupu Hezbolah s libansko-izraelske granice u najkraćem mogućem roku. Član Vrhovnog političkog veća Huta, Mohamed Ali al-Huti u Izraelu.
„U interesu pomorske bezbednosti, upozoravamo sve brodove i firme da ne sarađuju s izraelskim lukama“, objavio je al-Huti, napomenuvši da neće dopustiti da ratni brodovi drugih država budu u pratnji izraelskih trgovačkih brodova ili onih koji plove u Izrael. Naime, napadi na brodove u Crvenom moru učestali su nakon izbijanja rata između Izraela i palestinskog pokreta Hamas, koji podržavaju jemenski Huti.
Pretpostavlja se da bi Huti takođe mogli biti umešani u pokušaj otmice broda Zodiac u Adenskom zalivu. SAD su prošle nedelje takođe izvestile da su odbili napade bespilotnih letelica u Crvenom moru. Huti su navodno napali tri trgovačka broda, a razarač USS Carney odgovorio je na pozive upomoć i oborio tri drona. Spekuliše se da je Iranu u interesu, odnosno da mu je cilj proširenje sukoba na Bliskom istoku kako bi potpuno antagonizirao arapske i islamske zemlje na tom području protiv Izraela, ali i SAD-a.
Huti iz Jemena su već nekoliko puta gađali područje Izraela nakon što je došlo do eskalacije sukoba, nakon Hamasovog napada na Izrael 7. oktobra.
Za izraelsku televiziju 12 kanal Tači Hanegbi je istakao da se stanovnici izraelskih područja koja graniče s Libanom neće vratiti u svoje domove sve dok izraelsko vođstvo ne poduzme korake protiv Hezbolaha, koji ugrožava izraelsku bezbednost. Izrael, po njemu, više na svojoj granici ne može tolerisati snage Al-Hadž Radvana (grupa Hezbolaha za specijalne operacije).
Na pitanje može li doći do širenja sukoba na libansko-izraelskoj granici, Hanegbi je odgovorio da je Izrael spreman za razgovore s Hezbolahom u potrazi za mirnim i diplomatskim rešenjem, ali je izrazio i sumnju da će se oni odlučiti na pregovore.
„Ali, situacija na severu Izraela mora se promeniti i ona će se promeniti“, rekao je Hanegbi.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare