I odrasli i deca su se divili vremenu u Kuvajtu nakon što je oluja s gradom zahvatila jedno od najtoplijih mesta na Zemlji.
Slike na kojima se vidi gomila ledenih loptica u sredu su objavljene na internetu i odmah su privukle veliku pažnju. Na fotografijama se vide meštani koji se igraju sa komadima leda i kako plešu.
„Nismo videli toliko grada tokom zimske sezone 15 godina“, rekao je Muhamed Karam, bivši direktor kuvajtskog meteorološkog odeljenja.
Južni putevi bili su delimično zatrpani gradom i ledom, dok su meštani slavili.
Deca su nosila šalove i kabanice dok su grabili grad u okrugu Um al-Haiman, oko 50 kilometara južno od grada Kuvajta.
Kuvajtsko meteorološko odeljenje saopštilo je da je količina padavina od utorka dostigla i do 63 milimetra po kvadratnom metru, ali da se vreme razvedrava.
Temperature su danas dostigle 18 stepeni Celzijusa, ali su prognostičari upozorili na „prilično hladno“ vreme sa umerenim vetrom i maglom.
Očekuje se da će kiša popustiti barem narednih nekoliko dana, ali će se u nedelju vratiti sa mestimičnim pljuskovima.
U proseku, Kuvajt beleži 1,2 dana padavina svake godine u decembru, sa najviše padavina dva dana mesečno u januaru, u proseku oko 12 milimetara po kvadratnom metru.
Upozorenje o vremenskim prilikama i dalje je na snazi, a vidljivost je smanjena zbog magle.
Meštani su uglavnom oduševljeni gradom, a deca su iskoristila priliku da se igraju sa ledom.
„Bio sam tamo u Kuvajtu 5 godina, ali nisam doživeo ništa slično, i dalje želim da probam tako nešto“, rekla je jedna osoba nakon što je gledala video snimke na društvenim mrežama.
„Istina je, ovde u Kuvajtu pada ledena kiša“, rekao je drugi.
Drugi je rekao: ‘U Kuvajtu je čudo od kiše i snega… Kakav blagoslov.’
Na jednom snimku se vidi kako lokalni radnici zastaju pored puta u uniformi da osete led i dive se sloju leda koji je prekrio njihovo radno mesto.
Muškarci su trčali kroz led i držali ga u rukama. Gospodin Karam je rekao da očekuje da će se ovaj fenomen ponoviti jer klimatske promene narušavaju vremenske obrasce.
Zalivska država bogata naftom podnosi velike letnje vrućine, a naučnici predviđaju da bi zbog klimatskih promena mogla postati neizostavna u budućnosti.
Tokom 2016. godine, letnje temperature su dostigle vrhunac od 54 stepena Celzijusa.
Delovi Kuvajta bi mogli da postanu topliji za 4,5 stepena Celzijusa od 2071. do 2100. godine u poređenju sa istorijskim prosekom, upozorila je javna uprava za životnu sredinu.
BONUS VIDEO: Snežna oluja u Bafalu – Amerika i Kanada pod snegom i ledom