Oglas
Španski virolozi pronašli su tragove novog koronavirusa na uzorku otpadne vode u Barseloni prikupljenom još u martu 2019. godine, devet meseci pre nego što je bolest kovid-19 identifikovana u Kini.
Ovo je saopštio Univerzitet u Barseloni, dodajući da ukoliko se potvrdi rano otkrivanje prisutnosti genoma ovog virusa to bi značilo da se bolest pojavila mnogo ranije nego što je svetska naučna zajednica to utvrdila.
Tim sa Univerziteta u Barseloni, koji je testirao otpadne vode od sredine aprila ove godine kako bi identifikovao potencijalne nove epidemije, odlučio je da pokrene i testove na starijim uzorcima.
Prvo su otkrili da je virus bio prisutan u Barseloni 15. januara ove godine, čak 41 dan pre nego što je prvi slučaj zvanično prijavljen u Španiji.
Naučnici su zatim obavili testove na uzorcima uzetim između januara 2018. i decembra 2019. otkrivši prisustvo genoma koronavirusa u jednom od njih, prikupljenim 12. marta 2019.
„Nivoi SARS-CoV-2 su niski, ali pozitivni“, rekao je rukovodilac ovog istraživanja Albert Boš.
Dr Hoan Ramon Viljalbi iz španskogDruštva za javno zdravlje i sanitarnu upravu rekao je Rojtersu da je još rano da se donose definitivni zaključci.
„Kada je to samo jedan rezultat, uvek želite da dođete do više podataka, više studija i više uzoraka da to potvrdite i isključite laboratorijsku grešku ili metodološki problem u istraživanju“, rekao je dr Viljalbi.
Postojala je mogućnost lažnog pozitivnog testa zbog sličnosti koronavirusa sa drugim respiratornim infekcijama.
Boš, koji je i predsednik Španskog društva virologa, rekao je da bi rano otkrivanje još u januaru moglo da poboljša odgovor na ovu pandemiju. Umesto toga, pacijentima je verovatno pogrešno dijagnostikovana uobičajen grip, što je doprinelo široj transmisiji virusa mnogo pre nego što su preduzete mere u borbi protiv njega.
Profesor Gertjan Medema sa Instituta za istraživanje vode u Holandiji, čiji je tim počeo da testira prisustvo koronavirusa u otpadnoj vodi u februaru, predložio je da grupa istraživača iz Barselone mora da ponovi testove kako bi potvrdila da se u španskim otpadnim vodama zaista nalazi virus SARS-CoV-2.
Od početka krize Španija se svrstala u države koje su najpogođenije pandemijom. Ona i dalje beleži rast broja zaraženih koronavirusom nakon što je pre tri sedmice ukinuto vanredno stanje i skoro tromesečno ograničenje kretanja za 47 miliona stanovnika.
Ova zemlja je dosad zabeležila više od 28.000 smrti kao posledice virusa, a kod gotovo 300.000 građana je potvrđen virus.
U zemlji je trenutno više od 70 žarišta virusa u različitim područjima, pa je vlada u Madridu pozvala građane na odgovorno ponašanje, upozoravajući ih da je virus i dalje prisutan.
„Ponašajte se odgovorno. Virus je pod kontrolom, ali je i dalje među nama“, poručio je nedavno u javnom obraćanju ministar zdravstva Salvador Ilja.
Vlada je 21. juna ukinula vanredno stanje tokom kog su stanovnici skoro 100 dana bili izolovani u stanovima i kućama, a nošenje maski je i dalje obavezno u celoj zemlji.
Pratite nas i na društvenim mrežama: