Viktor Orban i Peter Marki Zaj Foto: Aris Oikonomou / AFP / Profimedia, Monasse Thierry/ANDBZ/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Za manje od dve nedelje u Mađarskoj će biti održani parlamentarni izbori, koji će za tu zemlju označiti prekretnicu, ili, pak, nastavak autoritarnog režima Viktora Orbana. Najnovije ankete pokazuju da se Ujedinjena opozicija Mađarske kotira na samo pet procenata manje od vladajućeg Fidesa, dok je preizborna kampanja ogolila nejednakost uslova sa kojom se kandidati suočavaju.

Kandidat Ujedinjene opozicije Peter Marki-Zaj, iza kog je stalo šest većih opozicionih partija u Mađarskoj, u blagom je zaostatku za aktuelnim premijerom Orbanom.

Iako je ranije bio siguran u svoju pobedu, rat u Ukrajini pomešao je karte i u izbornoj trci u Mađarskoj. Viktor Orban, verni saveznik, ili kako sam naglašava prijatelj ruskog lidera Vladimira Putina, bio je primoran da svom mentoru uvede sankcije. Obzirom da je Mađarska član Evropske unije, Orban je morao da sledi direktivu koja je stigla iz Brisela i osudi postupke Rusije u Ukrajini.

Viktor Orban Foto: Dragan Mujan/Nova.rs

Ipak, uoči početka rata čovek koji se na premijerskoj poziciji u Mađarskoj nalazi već 12 godina, otišao je po predizorni blagoslov kod Putina. Itekako svestan da njegov položaj, ali i gas koji je Mađarskoj neophodan stiže iz Rusije, Orban je odbio da dopusti da Mađarska postane sigurna ruta za dopremanje oružja Ukrajini.

Beneficije pred izbore

Uoči svoj najtežeg izbornog izazova od dolaska na vlast 2010. godine, Orban povećava vladinu potrošnju nizom mera – od poreskih olakšica i penzijskih bonusa do ograničenja cena goriva.

POGLEDAJTE JOŠ:

Orban je nedavno produžio ograničenje na cene goriva i naznačio izdašnije mere podrške porodicama ako bude ponovo izabran na izborima 3. aprila. Kako bi zacementirao svoje namere o ekonomskom preporodu zemlje, Orban je u godišnjem govoru o stanju u Mađarskoj optužio svoje protivnike da planiraju povratak na loše ekonomsko upravljanje zemljom koje je Mađarsku gurnulo na ivicu finansijskog kolapsa 2008. godine.

Nejednaki uslovi kampanje

Opzicija je od starta bila svesna da neće imati uslove koje imaju Orban i njenov Fides nakon 12 godina na vlasti. Kako je pre nekoliko meseci u razgovoru za „Novu“ rekao lider opozicije Peter Marki-Zaj, za ovu bitku neophodne su „nekonvencijalne metode“, kampanja na društvenim mrežama, prisustvo na ulicama i približavanje glasačima. Vladajuća stranka ima primat u gotovo svim medijima, istakao je Marki-Zaj, a podaci dve nedelje pred izbore pokazju da je bio u pravu.

Marki-Zaj dobio je ukupno pet minuta da predstavi svoj program na televiziji sa nacionalnom frekvencijom, dok je govor premijera Orbana na istoj televiziji emitovan devet puta.

Ankete daju prednost Orbanu, ali opozicija preti da mu naruši poziciju. Mnogi analitičari ističu da su upravo ovogodišnji izori najveći test u političkoj kaijeri Viktora Orbana, koji se maltene prvi put suočava sa mogućnošću poraza i selidbe u opoziciju.

BONUS VIDEO Viktor Orban u svinjokolju

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram