Jedan od najpoznatijih američkih imunologa Entoni Fauči rekao je kako ćemo se svi zaraziti omikronom, a Svetska zdravstvena organitacija saopštila kako će se u sledeća dva meseca ovim sojem zaraziti polovina Evropljana. Međutim, drugi zdravstveni stručnjaci nisu u potpunosti saglasni sa ovom tvrdnjom.
„U prvoj nedelji 2022. godine Evropa je zabeležila više od sedam miliona slučajeva“, rekao je evropski direktor SZO Hans Kluge.
I Entoni Fauči, Bajdenov savetnik za pandemiju, smatra da su prognoze zabrinjavajuće. On je rekao da će se, zbog visokog stepena prenosivosti, sa omikronom susresti svi.
„Vakcinisani će verovatno biti zaraženi, uključujući i one koji su primili i buster dozu, ali neće završiti u bolnici i neće umreti“, rekao je Fauči i najavio da je pred nama prelazni period po pitanju pandemije.
Međutim, drugi stručnjaci nisu saglasni sa ovim tvrdnjama.
„Međutim, čak i u najstrašnijim pandemijama, nikada se nije desilo da čitava populacija bude zahvaćena u roku od nekoliko meseci. Moguće je da će koronavirus vremenom postati endemski kao virusi sa kojima živimo, poput gripa i prehlade. Ali to ne mora da se desi sada, može da se dogoditi za pet ili sedam godina“, rekao je epidemilog Paolo Bonani, prenosi El Mundo.
I imunološkinja Antonela Viola misli da se nećemo svi razboleti, iako ćemo tokom godina svi doći u kontakt sa virusom.
Kako kaže virolog i medicinski direktor Instituta Galeči u Milanu Fabriko Pregliasko, iako ćemo svi, kad-tad, doći u dodir sa virusom, treba da nastavimo da se pridržavamo svih epidemioloških mera.
„S obzirom na visoku prenosivost omikrona, maska pomaže da se izbegne zaraza svih nas u isto vreme. Društvo mora da funkcioniše, ne možemo sebi da priuštimo da ostanemo bez lekara i medicinskih sestara u bolnicama, prodavaca u radnjama ili vozača autobusa“, upozorava Pregliasko.
Predsednik španske vlade Pedro Sančez predložio je da se koronavirus tretira kao normalan grip jer porast slučajeva ne prati porast broja umrlih. Sančez tvrdi da više nije potrebno zatvaranje svih koji su pozitivni i da je vreme da se pandemija pretvori u endemsku bolest, kao što je sezonski grip.
Međutim, SZO je upozorila da se najnoviji talas ne treba da se tretira kao sezonski grip, jer je veliki deo nove varijante još uvek nepoznat, posebno u pogledu težine bolesti.
„Još uvek ne možemo da ga smatramo gripom. Mogli bismo to da uradimo, ako bi čitava planeta bila vakcinisana, ali čak i u ovom slučaju uvek bi postojao rizik od mutacija koje narušavaju zaštitu i opterećuju zdravstveni sistem“, kaže Viola.
„Nezamislivo je da ovi brojevi i dalje budu tako visoki, prema našim podacima, najkasnije krajem januara, kriva zaraze će početi da opada“, predviđa epidemilog Paolo Bonani.
Viola kaže da bi to moglo da znači da smo svi postali imuni, ali da bi takvo stanje bilo privremeno.
„Već smo videli da su reinfekcije moguće ako se virus promeni, kao što se desilo sa omikronom“, rekla je Viola.
Bonami kaže da ćemo se sa koronavirusom susretati svake zime.
„Imaćemo zimske epidemije korone, kao što imamo sezonu gripa i respiratornog sincicijalnog virusa“, kaže Bonani i dodaje da vakcinama možemo drastično da smanjimo štetu koju izaziva koronavirus, čak i ako ga se ne rešimo u potpunosti.
BONUS VIDEO Ponovo redovi ispred kovid ambulanti
***
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare