Uoči predsedničkih izbora u SAD, oba kandidata Donald Tramp i Džo Bajden, organizuju skupove u pokušaju da pridobiju birače u Pensilvaniji, državi koja može da odluči pobednika izbora 3. novembra.
Pensilvanija je jedna od odlučujućih država u ovim izborima – Bajden je tu rođen, a Tramp je tu 2016. pobedio sa jednim procentnim poenom. Pensilvanija takođe ima više glasova elektorskog koledža – 20 – od bilo koje druge ključne, neodlučne države, osim Floride.
Tramp, koji je pokazao više takmičarskog duha u Pensilvaniji nego u Mičigenu i Viskonsinu – dve severne države gde se nada da će pobediti – tokom vikenda održao je čak četiri skupa u državi, dok se Bajden odlučio na „zvezdanu“ kampanju 48 sati pre izbora sa istaknutim demokratama i poznatim ličnostima kao gostima.
Obojica kandidata, svaki na svoj način, pokušavaju da za sebe pridobiju radničku klasu, ali i srednju klasu mahom belaca, iako je Bajden rad da prigrli i glasove Afroamerikanaca u Filadelfiji, Pitsburgu i zapadnoj Pensilvaniji.
Ankete pokazuju da Bajden ima blagu prednost u odnosu na Trampa i pokušava da pridobije birače u ruralnim oblastima, gde je Tramp uspeo da pokrene i pridobije mnoge svojim mitinzima.
Tramp je isto tako najavio da će, ukoliko izborni rezultat bude nerešen ili vrlo, vrlo blizu, angažovati svoje advokate. „Čim se izbori završe, popričaćemo sa advokatima“, rekao je Tramp novinarima.
U Pensilvaniji, mogućnost dužeg brojanja glasova, sudskih bitaka i konfuzije je vrlo verovatna. Republikanci iz Pensilvanije se nadaju da će Vrhovni sud razmotriti njihovu prošlonedeljnu odluku, da se državi dozvoli da prima glasove poslate poštom još tri dana posle izbornog dana.
Na svojim mitinzima, Tramp se svojski potrudio da poseje seme sumnje u izborni proces. „Trebalo bi rezulate izbora da znamo 3. Tako je bilo i tako bi trebalo da bude. Šta se dešava sa ovom zemljom?“.
Bajden mu je na to, sa svog mitinga poručio: „Predsednik neće pokrasti ove izbore“.
Činjenica da Tramp zaostaje u anketama evidentna je u iscrpljujućem programu predizbornih mitinga – za svega nekoliko dana obišao je više mesta u pet država, u kojima je pre četiri godine pobedio – Mičigenu, Ajovi, Severnoj Karolini, Džordžiji i Floridi.
Bajden se pak fokusirao na Pensilvaniju i Ohajo pozivajući građane da glasaju. U poređenju sa drugim neodlučnim, „sving“ državama poput Floride, u Pensilvaniji je znatno manje građana glasalo ranije, i Bajden se nada da će uspeti da animira biračko telo demokrata da glasaju na sam dan izbora.
Da bi to postigao, potrebni su mu glasovi manjina – crnaca i Latinosa, zbog čega se tokom vikenda obraćao mahom njima na „drajv in“ skupu u Filadelfiji. „Molim svakog crnog Amerikanca da glasa u utorak“, poručio im je on.
Tramp je pak vrlo siguran u svoje biračko jezgro, toliko siguran da se žalio na ledene temperature i vetar koji je navodno „direktno“ duvao njemu u lice. Pozdravio je i akcije svojih pristalica koji su okružili Bajdenov autobus u pokušaju da ga uspore i nateraju da skrene sa puta.
Od tri velike severne neodlučne države, u kojima je Tramp pre četiri godine izvojevao pobedu, samo se Pensilvanija čini sigurnom ove godine. Razlog su ruralni birači i obećanje Bajdena da će Amerika prestati da koristi fosilno gorivo, što je vrlo nepopularan stav među biračima u državi sa velikom industrijom prirodnog gasa.
Tramp se stoga fokusirao na ekonomske poruke, očuvanje posla i smanjenje poreza, tvrdeći da će Bajden podići porez ako bude predsednik. Bajden je uzvratio sa svojim planom oporavka privrede posle korone i to u državi koja je polovično uspela da se iskoprca iz kandži korone ostavivši mala preduzeća i siromašne radnike da se snalaze.
BONUS VIDEO
***
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare