Foto: CHINAFOTOPRESS/MAXPPP / MAXPPP / Profimedia

U najmnogoljudnijoj zemlji na svetu u okviru jedne od dve „Zlatne nedelje“ obeležava se nacionalni praznik NR Kine. Reč je o svojevrsnoj seobi naroda, kada većina od 1,35 milijardi Kineza odlazi na putovanje po domovini, i sve do ove godine u velikom broju i u inostranstvo. Druga „Zlatna nedelja“ je tokom Prolećnog festivala obično tokom januara ili februara, poznatog i kao Kineska ili Lunarna nova godina, ali pravi test za Kinu uslediće upravo sada - da li je Kina zaista savladala koronavirus?

Poslednjih godina zabeležen je vrtoglavi rast putovanja Kineza. Prema procenama, 28 miliona Kineza putovalo je tokom prve Zlatne nedelje za Nacionalni dan 1999. Taj broj je 2007. povećan na 120 miliona, a prošle godine, za praznike je unutar Kine realizovano više od 782 miliona putovanja što je turizmu donelo rast od 95 milijardi dolara.

Pročitajte još:

Očekuje se da ove godine bude obavljeno 550 miliona putovanja u granicama Kine.

Kretanje takve maske u tako kratkom periodu je donekle nezamislivo u većem delu sveta pošto se nacionalne vlade još uvek bore da zauzdaju rast broja novozaraženih. SAD su za vikend zabeležile ukupan broj zaraženih veći od sedam miliona, a dobar deo Evrope nalazi se u obruču drugog talasa, čak i one zemlje koje su proletos bile relativno pošteđene, poput Grčke i Hrvatske.

Foto: CHANDAN KHANNA / AFP / Profimedia

Ipak, virus sada nije najveća briga za Kineze koji su najgore prevalili po proglašenju pandemije i uz jedan od najstrožih karantina na svetu uspeli da obuzdaju zarazu, kako piše CNN.

Dokaz samopouzdanja

Od marta je situacija sa koronavirusom u Kini relativno mirna, a od sredine avgusta nije bilo slučajeva lokalne transimisije. Ipak, bojazan od masovnog kretanja Kineza posledica je dešavanja iz januara kada su se kineski građani uoči Lunarne nove godine već rasuli po svetu kada je Kina konačno zatvorila Vuhan i obznanila epidemiju koronavirusa.

Restrikcije u Kini odavno ne važe, te građani mogu da slobodno putuju unutar granica zemlje, iako neki gradovi traže tzv. „zeleni kod“ koji dokazuje da je putnik zdrav, a pošto kineska vlada želi da demonstrira samouverenost i uspeh u sprečavanju širenja virusa, saopšteno je da će domaći turizam moći da funkioniše „kao i inače“.

Injekcija za domaći turizam

Kineske vlasti su pozvale građane da izbegavaju nepotrebna putovanja u inostranstvo zato što je čitav svet i dalje duboko u krizi zbog pandemije, naročito sada kada drugi talas hvata zalet.

Foto: Hector RETAMAL / AFP / Profimedia

U Zlatnoj nedelji, srednja klasa tradicionalno iz Kine putuje masovno u inostranstvo, a pošto je sada po povratku iz inostranstva propisan i obavezan karantin u trajanju od dve nedelje, kineske vlasti pripremaju se za bum domaćeg turizma.

Izdaju se vaučeri, nude popusti, a očekuje se da se do 8. oktobra obavi 108 miliona vožnji vozom. Većina letova je rasprodata, predviđaju se ogromne gužve na putevima, a jedna od najpopularnijih destinacija postao je Vuhan, nekadašnji epicentar virusa.

Foto: EPA-EFE/WALLACE WOON

Kineski turizam će definitivno dobiti snažan podsticaj, ali će pravi ispit biti širenje koronavirusa i u roku od nekoliko nedelja biće sasvim jasno da li je ovo bio pravi trenutak da se makar u sopstvenoj zemlji normalno putuje.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar