Samjiyon Kim Džong Un Kim Jong Un
Kim Džong Un Foto: TANJUG/Korean Central News Agency/Korea News Service via AP

Severna Koreja dokrajčila je sporazum, star pet godina, s Južnom Korejom, o smanjenju vojnih tenzija između te dve zemlje, javlja BBC, pišući o novoj napetosti na granici dvu zemlje koje su formalno u ratu od 1953. godine.

Novi sukob između Seula i Pjongjanga eksplodirao je u utorak, kad je Pjongjang objavio da je uspešno lansirao satelit špijunskog tipa u svemir. Seul je odgovorio objavljujući suspenziju dela sporazuma dve zemlje iz 2018. godine, najavljujući da obnavlja monitoring vazdušnim preletima duž granice sa Severnom Korejom.

Pjongjang sad poručuje kako će u potpunosti da suspenduje dogovor, uz slanje snažnijih snaga i opreme na granicu.

Kim Džong Un Foto:EPA-EFE/JORGE SILVA

„Od danas naša vojska više nije vezana Severno-južnim vojnim sporazumom od 19. septembra“, poručio je Pjongjang u saopštenju. Povlačimo, dodaje se, sve mere za prevenciju vojnog sukoba u svim sferama, uključujući kopno, more i vazduh. Štaviše, Severna Koreja najavila je da će u pogranično područje poslati veći broj vojnika i više opreme.

Sporni satelit

Pjongjang je, podseća BBC, ispalio raketu s, veruje se, špijunskim satelitom Maligjong-1 u utorak. Tvrdi da je test bio uspešan. Južnokorejska vojska potvrdila je da je satelit ušao u orbitu, ali je rekla kako je prerano da kaže da li je test u potpunosti bio uspešan. Ipak, Seul je osudio lansiranje i doneo odluku o obnovi nadzora na granici koji Seulu omogućuje da motri na severnokorejske isturene položaje i rakete dugog dometa.

Foto: Printscreen AP/video

Reč je o kršenju dogovora iz 2018. godine o zoni zabrane leta, dogovorenog kako bi se umanjila mogućnost sukoba između dve nepoverljive i neprijateljske zemlje, čiji su saveznici, s jedne strane Kina i Rusija, a s druge Sjedinjene Američke Države.

BBC piše kako je Severna Koreja više puta prekršila odredbe iz sporazuma tokom prošle dve godine. Pjongjang je lansirao rakete i pucao iz topova u more, u smeru Južne Koreje.

Foto: printscreen AP/video

Osuda SAD-a

BBC prenosi kako je, prema Pjongjangu, lansiranje špijunskog satelita deo „prava na samoodbranu“. Međutim, Južna Koreja, SAD i Japan su to oštro osudili. Razvoj funkcionalnog špijunskog satelita glavni je deo petogodišnjeg vojnog plana Severne Koreje, koji je u januaru 2021. izneo njen vođa Kim Džong-Un.

Tehnologija bi u teoriji mogla Pjongjangu da omogući praćenje kretanja američkih i južnokorejskih vojnika i oružja na Korejskom poluostrvu, a to bi mu omogućilo da uoči dolazne pretnje.

Pročitajte još...

To bi takođe omogućilo Severu da preciznije planira potencijalne nuklearne napade.

Severnokorejski državni mediji tvrde da vođa zemlje Kim Džong-Un već pregleda snimke američkih vojnih baza u Guamu, koje je poslao novi satelit, piše BBC, koji to nije uspeo da potvrdi.

Južnokorejski ministar odbrane Šin Von-sik upozorio je ranije da će, ako Sever iskoristi suspenziju kao izgovor za sprovođenje provokacija, Seul „odmah i čvrsto kazniti“ susednu zemlju.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar