Foto: Sputnik/Sergey Guneev/Pool via REUTERS,BULENT KILIC / AFP / Profimedia

Novogodišnji raketni napad u kojem je poginulo najmanje 89 ruskih vojnika dogodio se zato što su vojnici koristili mobilne telefone, prkoseći zabrani koju je nametnula vojna komanda. Uključivanje telefona i njihova masovna upotreba omogućili su Ukrajincima da locira svoju metu, potvrdili su ruskih zvaničnici. Dok je broj žrtava i dalje enigma, jedino je sigurno da su Rusi sami doveli do fatalne greške koja ih je koštala života.

Ukrajina navodi da je 400 vojnika ubijeno – a još 300 ranjeno – u napadu na koledž za regrute u Makijevki, u okupiranoj oblasti Donjecka. Međutim, Rusija tvrdi da je poginulo njih 89, što je opet najveći broj poginulih koji je Rusija priznala u ratu.

„Koristili su telefone uprkos zabrani“

„Već je očigledno da je glavni razlog za to što se dogodilo bilo uključivanje i masovna upotreba — suprotno zabrani — od strane osoblja mobilnih telefona u zoni dohvata neprijateljskog oružja“, rekao je general-potpukovnik Sergej Sevrjukov u objavljenom saopštenju na Telegramu.

„Ovaj faktor je omogućio neprijatelju da prati i odredi koordinate lokacije vojnika za raketni udar“, naglasio je on.

Foto:AP/Alexei Alexandrov; AP Andriy Andriyenko; ABACA / Abaca Press / Profimedia; AP;

Rusija je saopštila da je u 00:01 po moskovskom vremenu na Novu godinu ispaljeno šest raketa iz raketnog sistema američke proizvodnje Himars na jedan stručni koledž, od kojih su dve oborene. Nekoliko trenutaka ranije, predsednik Vladimir Putin održao je svoje godišnje novogodišnje obraćanje na ruskoj televiziji.

Među poginulima je i zamenik komandanta puka potpukovnik Bačurin, navodi se u saopštenju Ministarstva odbrane u sredu. Komisija istražuje okolnosti incidenta, navodi se u saopštenju.

Ali, „već je bilo očigledno“ da je glavni uzrok napada upotreba mobilnih telefona od strane vojnika u dometu ukrajinskog oružja, uprkos tome što je to zabranjeno, dodaje se.

General-potpukovnik Sergej Sevrjukov rekao je da će zvaničnici za koje se utvrdi da su kršili zabranu biti privedeni pravdi i da se „trenutno usvajaju sve neophodne mere da se ova vrsta tragičnog incidenta spreči u budućnosti“.

Upečatljivo saopštenje 

Saopštenje Ministarstva odbrane bilo je upečatljivo iz dva razloga.

Foto: east2west news / WillWest News / Profimedia

Zvanični broj poginulih u vojsci sada je 89. Prethodna brojka od 63 je već predstavljala najveći pojedinačni gubitak života koji je Moskva priznala od početka rata. Stvarni broj poginulih u Makijevki mogao bi biti mnogo veći, kako tvrde i Ukrajina i nezvanični ruski izvori.

Drugo, u saopštenju se navodi da će „odgovorni zvaničnici“ biti privedeni pravdi, sugerišući da je nešto pošlo naopako. Ovo je krajnje neobično ponašanje za Moskvu – vrlo retko vlasti priznaju da su napravljene greške.

Stručni koledž je u vreme napada bio prepun vojnika – muškaraca za koje se veruje da su bili među 300.000 pozvanih u delimičnu mobilizaciju predsednika Vladimira Putina u septembru. Municija je takođe bila skladištena u blizini lokacije, koja je pretvorena u ruševine.

Šef ruske vlasti u Donjeckoj oblasti Denis Pušilin pohvalio je herojstvo onih koji su zahvaćeni raketnim udarom, za koje je rekao da su pokušali da izvuku drugove iz zgrade. Neki od onih koji su se vraćali u zgradu su poginuli u tom procesu, dodao je on.

Foto:profimedia.rs

„Priča o mobilnim telefonima nije baš ubedljiva“

Semjon Pegov, ratni izveštač koga je Putin nedavno odlikovao Ordenom za hrabrost, doveo je u sumnju zvanično objašnjenje napada.

„Priča o ’mobilnim telefonima‘ nije baš ubedljiva. Ovo retko govorim — ali ovo je slučaj kada bi verovatno bilo bolje da se ćuti, bar do kraja istrage“, rekao je on i sugerisao da postoje i drugi načini na koje su ukrajinske snage mogle da identifikuju bazu.

Iskorišćavanje mobilnih telefona za lociranje neprijateljskih položaja nije novost u ovom ratu, ali stručnjaci kažu da bi napad tokom vikenda mogao ukazati na neprofesionalne postupke i zanemarivanje ljudskih života od strane ruskih vojnih vlasti.

„Potpuno je moguće da je nekontrolisana upotreba mobilnih telefona doprinela gađanju ove zgrade u Makijevki, ali to neće biti jedini razlog za veliki broj žrtava“, rekao je Keir Giles, stručnjak za Rusiju i Konsultantski saradnik u Čatam Haus, londonskom trustu mozgova za NBC njuz.

Projektil je potpuno uništio školsku zgradu u kojoj su bili stacionirani ruski vojnici, saopštilo je britansko ministarstvo odbrane. Obim štete ukazuje na to da su oružje i artiljerija bili uskladišteni u neposrednoj blizini mesta gde su bili smešteni vojnici, saopštilo je ministarstvo u svom dnevnom brifingu u sredu.

„S obzirom na obim štete, postoji realna mogućnost da je u blizini smeštaja trupa bila uskladištena municija, koja je detonirala tokom udara stvarajući sekundarne eksplozije“, navodi se u brifingu.

Foto:REUTERS/Serhii Nuzhnenko; ABACA / Abaca Press / Profimedia

„Ovaj incident naglašava kako neprofesionalne prakse doprinose visokoj stopi žrtava u Rusiji“, dodalo je ministarstvo.

Na ruskim televizijama ni reči o napadu

Sa tako visokim zvaničnim brojem mrtvih, neko bi pomislio da će najnovije ažuriranje ruske vojske o užasnim događajima u Makijevki biti glavna priča u vestima ruske državne televizije.

Međutim, o tome nije bilo ni reči.

Na Prvom kanalu, glavna informativna emisija jeste ukratko pominjala izjavu ministarstva odbrane, ali je odlučila da je stavi na kraju izveštaja o navodnim pobedama na liniji fronta i gubicima među ukrajinskim, a ne ruskim snagama.

„Prvih dana nove godine pokrenut je čitav niz ruskih raketnih napada na ukrajinske nacionaliste i strane saučesnike kijevskog režima“, rekao je dopisnik Prvog kanala trijumfalno, koristeći uobičajene narative da opiše ukrajinske snage.

Foto: Profimedia, EPA/EFE

Rođaci ruskih vojnika besni

Pojavile su se zajednice u kojima se organizuju rođaci vojnika, apelujući na informacije i prikupljanje sredstava za trupe na prvoj liniji fronta.

Mnogi rođaci vojnika iz Makijevke krive vojne zvaničnike za incident i skeptični su prema izveštajima da će krivci biti kažnjeni. Neki se pitaju zašto mediji pod kontrolom Kremlja uglavnom ćute o toj priči. Međutim, malo je direktnih kritika predsednika Putina ili rata uopšte.

PROČITAJTE JOŠ:

Pavel Gubarev, bivši vodeći zvaničnik ruske vlasti u Donjecku, rekao je da je odluka da se veliki broj vojnika smesti u jednu zgradu „zločinački nemar“.

„Ako niko za ovo ne bude kažnjen, biće samo gore“, upozorio je on.

Zamenik predsednika moskovskog lokalnog parlamenta Andrej Medvedev rekao je da je predvidljivo da će vojnici biti okrivljeni, a ne komandant koji je doneo prvobitnu odluku da ih toliko stavi na jedno mesto.

BONUS VIDEO: Život pod bomba u Bahmutu

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare