U Srbiji su se za samo tri dana dogodile nezapamćene tragedije u kojima je stradalo najmanje 17 osoba. Vinovnici masovnih ubistava koja su zgrozila javnost imaju svega 13 i 21 godinu. Da sve bude užasnije, prvi masakar dogodio se u osnovnoj školi - instituciji koja bi trebalo da predstavlja sigurno utočište za najmlađe. Zbog toga, od trećeg maja, kada se dogodio krvavi pir, gotovo sve škole na Balkanu pooštrile su mere bezbednosti, kako bi predupredile ponavljanje krvoprolića.
Naime, ubrzo nakon što je odjeknula stravična vest da je 13-godišnji dečak K.K. u svoju osnovnu školu „Vladislav Ribnikar“ koja se nalazi na Vračaru, ušao naoružan do zuba i počeo da nasumično da puca na svoje vršnjake, pri čemu je ubio devet, a ranio sedam osoba, u osnovne i srednje škole širom država bivše Jugoslavije došle su policijske patrole i psihološki timovi, u cilju da pomognu da maloletnici saznaju za dešavanja u Srbiji na što blaži način.
Akcije koje za cilj imaju pomoć školarcima nastavljene su i narednih dana.
U Republici Srpskoj je pojačano je prisustvo policije u blizini škola. U pitanju su preventivne policijske kontrole, kako bi se bezbednost đaka podigla na najviši mogući nivo.
Kako su preneli tamošnji mediji, policija pojačano nadgleda osnovne i srednje škole u Srpskoj delujući preventivno, budući da još nije potpuno jasan motiv krvavog napada u Beogradu.
Dan nakon masakra na Vračaru, predsednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je na konferenciji za medije u Banjaluci da će policija pojačati obezbeđenje u školama i da će svi objekti imati ogradu kako bi bila pojačana bezbednost.
Takođe, istako je da će nastojati da upotreba mobilnih telefona bude zabranjena u obrazovnim ustanovama.
„Još jednom u ime Srpske i u svoje ime izražavam veliku tugu i nevericu zbog tragedije u Osnovnoj školi u Beogradu. Zato je bilo potrebno analizirati stanje u Srpskoj, a biće zabranjeno unošenje mobilnih telefona u škole tokom trajanja nastave“, rekao je Dodik.
Da više računa povede o sigurnosti građana odlučila je i Crna Gora. Ministar unutrašnjih poslova ove države Filip Adžić odlučio je da sazove Kolegijum Uprave policije, nakon nemilih događaja u Srbiji, na kojem je doneta odluka o podizanju stepena pozornosti na viši nivo.
„Kompletna Uprava policije podignuta je na veći stepen pozornosti. Jedinice koje bi mogle da pruže pomoć građanima biće u većem stepenu pozornosti i u praćenju svih onih lica koja bi potencijalno mogla da naprave problem. Biće rigoroznije kontrole za dobijanje oružja i restriktivniji pristup za produžavanje dozvola“, rekao je Adžić.
Dodao je da će mere biti dodatno pooštrene uoči letnje sezone, kada u Crnu Goru dolazi veliki broj turista,
„Kod određenih lica postoji nezakonito oružje. Pojačaćemo sve aktivnosti uoči sezone, a u toku nje imaćemo veće prisustvo uniformisanih lica na ulicama“, zaključio je ministar.
Takođe, prvi čas u svim osnovnim i srednjim školama u Crnoj Gori bio je posvećen prevenciji vršnjačkog nasilja.
Uz to, ministar prosvete Miomir Vojinović najavio je početak rada digitalne platforme, koja će omogućiti svim maloletnicima da pozovu broj 0807/77777, tokom čitavog dana i prijave sve oblike vršnjačkog nasilja, a svaki razgovor će biti sniman.
Nakon masakra u Ribnikaru bezbednost u školama postala je pitanje broj jedan i u Hrvatskoj. Mediji iz te zemlje glasno su postavili pitanje – da li je tako nešto moguće i u Hrvatskoj?
Novinari 24sata u autorskom tekstu koji je potresao region navode da se prva naznaka toga da je moguće dogodila pre nekoliko nedelja kada je u jednu je osnovnu školu u Zagrebu upao 25-godišnji nasilnik i pretukao dva dečaka. Očekivano, iz te škole danima su izbegavali pitanja novinara o incidentu, službene upite u školi su ignorisali, kao i pravo javnosti na informaciju o sigurnosti dece.
Autori teksta zaključuju da je stoga sasvim moguće slično krvoproliće u Hrvatskoj,- hrvatske škole su nezaštićene i ranjive, deci je oružje dostupnije no ikad ranije, decu odgajamo da mrze i frustracije rešavaju nasiljem, deca su u školama ali i na društvenim mrežama sve izloženija vršnjakom zlostavljanju, deca imaju sve više mentalnih problema, navodi se u tekstu.
Hrvati od devedesetih drže oružje u fiokama, šupama, podrumima i garažama. Čuvaju ga bivši branitelji, radnici i seljaci, ali i akademski građani, univerzitetski profesori, lekari… Drže ga lovci, ali i oni koji samo fetišistički maze duge ili kratke cevi kako bi zadovoljili svoje bolesne porive i prikrivenu agresiju. Prijavljene cevi ima 18 posto domaćinstava, ali ilegalnog je neuporedivo više.
Zbog toga građani i novinari zahtevaju reforme. Jer, kako navode možda i najvažnije pitanje koje otvara beogradski užas, a u velikoj se meri tiče i Hrvatske. Hrvatski psihijatri i psiholozi već neko vreme upozoravaju kako svedoče dramatičnom pogoršanju mentalnog zdravlja dece i mladih.
Kako kažu, u hrvatskom društvu je i danas stigma i sram imati psihičke poteškoće, u zemlji ima 60 kreveta na odelima dečje psihijatrije a treba ih barem dvostruko više. Imamo 56 dečjih psihijatara, a potrebno ih je najmanje 120.
BONUS VIDEO Đaci iz Niša tvrde da su nastavnici odbili da im pruže psihološku potporu