Učenici širom Rusije će uskoro pohađati nedeljne časove na kojima će se prikazivati ratni filmovi, ali i virtuelne ture po Krimu. Počevši od prvog razreda, đaci će iskusiti predavanja o temama kao što su "geopolitička situacija" i "tradicionalne vrednosti", sve u cilju kreiranja mišljenja koje će kasnije određivati sudbinu Rusije.
Pored redovne ceremonije podizanja zastave, oni će biti upoznati sa časovima kojima proslavljaju „preporod“ Rusije pod predsednikom Vladimirom Putinom.
Prema zakonu koji je u četvrtak potpisao Putin, sva ruska deca će biti podstaknuta da se pridruže novom potriotskom omladinskom pokretu nalik na sovjetske „pionire“ sa crvenom maramom, kojim predsedava sam Putin, prenosi Njujork tajms.
Još od pada Sovjetskog Saveza, pokušaji ruske vlade da školarcima prenese državnu ideologiju pokazali su se neuspešnim, rekao je nedavno viši birokrata Kremlja Sergej Novikov hiljadama ruskih nastavnika u onlajn radionici. Ali sada, usred rata u Ukrajini, Putin je jasno stavio do stanja da to treba da se promeni, rekao je on.
„Moramo da znamo kako da ih zarazimo svojom ideologijom. Naš ideološki rad je usmeren na promenu svesti“, rekao je Novikov.
Kako se rat u Ukrajini približava petom mesecu, ogromne ambicije Vladimira Putina dolaze u fokus: sveobuhvatno reprogramiranje ruskog društva kako bi se okončala tridesetogodišnja otvorenost prema Zapadu.
Kremlj je već zatvorio ili prisilio na egzil skoro sve aktiviste koji su govorili protiv rata u Ukrajini, kriminalizovao je ono što je ostalo od ruskog nezavisnog novinarstva, obračunao se sa akademicima, blogerima, pa čak i sa hokejašima u čiju se lojalnost sumnjalo.
Ali nigde ove ambicije nisu jasnije nego u trci Kremlja da revidira način na koji deca uče u 40.000 državnih škola u Rusiji. Obrazovne institucije širom zemlje koje počinju sa nastavom u septembru, deo su borbe ruske vlade da indoktrinira decu Putinovom militarizovanom i antizapadnom verzijom patriotizma, što ilustruje domet njegove kampanje da koristi rat i za dalju mobilizaciju ruskog društva i eliminaciju svakog potencijalnog neslaganja.
Dok su neki stručnjaci skeptični da li će veliki planovi Kremlja brzo uroditi plodom, čak i uoči nove školske godine, moć propagande u promeni umova upečatljivih mladih ljudi već postala očigledna.
Učenica devetog razreda Irina, rekla je da je čas kompjutera u Moskvi u martu, na primer, zamenjen gledanjem priloga državne televizije o predaji Ukrajinaca ruskim trupama i predavanjem u kome se objašnjava da će biti samo informacije iz zvaničnih izvora.
Ubrzo je primetila transformaciju među nekim svojim prijateljima koji su u početku bili uplašeni ili zbunjeni ratom.
„Odjednom su počeli da ponavljaju sve sa televizije“, rekla je Irina u telefonskom intervjuu pored svoje majke Ljubov Ten. „Odjednom su počeli da govore da je sve to zasluženo, da je sve to moralo da se desi. Nisu mogli ni pokušali da mi objasne“, rekla je.
Irina je istakla da su njeni prijatelji kada im je spomenula zločine u Buči rekli: „Sve je to propaganda“.
Irinina majka i otac su delimično vođeni odbijanjem da odgajaju decu u sve militarizovanijem okruženju ovog proleća otišli u Poljsku.
Promenu među decom primećuju i nastavnici. U gradu Pskovu u blizini granice sa Estonijom, nastavnica engleskog jezika Irina Miljutina rekla je da su se deca u njenoj školi žestoko raspravljala oko toga da li je Rusija u pravu ili ne što je izvršila invaziju na Ukrajinu, a da su se ponekad čak i sukobljavali.
Ubrzo su svi glasovi neslaganja nestali. Deca su počela da crtaju simbole podrške ratu – Z i V, po tablama, stolovima, pa čak podovima. Na odmoru su se učenici petog i šestog razreda pretvarali da su ruski vojnici, a da su oni „koje ne vole bili Ukrajinci“.
„Propaganda je odradila svoj posao“, rekla je Miljutina (30) koja je u februaru privedena zbog protesta protiv rata, ali je uspela da zadrži svoj profesorski posao. Ona je istakla da su vladine direktive o održavanju serije proratnih propagandnih časova stigle u njenu školu u nedeljama nakon invazije.
Škole širom zemlje su dobile slična naređenja, navode aktivisti. U jednom od časova, učenici se podučavaju o „hibridnim sukobima koji se vode protiv Rusije“, a izveštaj BBC-ja o ruskom napadu u Ukrajini i izjava ukrajinskog lidera Vladimira Zelenskog, predstavljeni su kao primeri „lažiranja“ namenjenih da seju razdor u ruskom društvu.
Novi pritisak predstavjla intenziviranje višegodišnjih napora Putina da militarizuje rusko društvo, nadovezujući se na ad hok napore zvaničnika nakon invazije da ubedi mlade da je rat bio opravdan.
„Patriotizam treba da bude dominantna vrednost našeg naroda“, rekao je visoki zvaničnik Kremlja Aleksandar Haričev na radionici za nastavnike prošlog meseca.
Njegovo izlaganje je otvoreno definisalo patriotizam: „Spremnost da se da život za Otadžbinu“.
Novikov, šef direkcije za „javne projekte“ Kremlja, rekao je da su se sa invazijom na Ukrajinu u februaru, nastavnici suočili sa hitnim zadatkom – da svedu rad na objašnjenje i da daju odgovore na teška pitanja učenika.
„Dok je sve manje-više kontrolisano kod mlađih, stariji učenici dobijaju informacije putem raznih kanala“, rekao je on, priznajući strahove vlade da internet utiče na stavove mladih.
Uoči sledeće školske godine, Kremlj radi na kodifikaciji svojih obrazovnih ambicija. Predložena uredba koju je prošlog meseca objavilo ministarstvo obrazovanja pokazuje da će dve decenije vlasti Vladimira Putina biti uključene u standardni nastavni plan i program kao istorijska prekretnica.
Uredba kaže da će časovi ruske istorije morati da obuhvate nekoliko novih tema kao što su „preporod Rusije kao velike sile u 21. veku“, „ponovno ujedinjenje sa Krimom“, i „specijalna vojna operacija u Ukrajini“.
Novi predlog kaže da učenici treba da nauče „da brane istorijsku istinu“ i „da otkrivaju falsifikaciju u istoriji otadžbine“.
Škole su dobile nalog da od septembra, svakog ponedeljka promovišu verziju patriotizma koju zagovora Kremlj. Virtuelni govornici na tim radionicama biće Ramzan Kadirov, čečenski lider i patrijarh Kiril I, poglavar Ruske pravoslavne crkve.
Da bi obeležili martovsku godišnjicu aneksije Krima, učenici od prvog do sedmog razreda će učestvovati u „viruelnim ekskurzijama“ kroz poluostrvo na Crnom moru. U septembru se stvara i novi omladinski pokret Kremlja, ideja koju je Putin podržao na televizijskom sastanku u aprilu i koja je sadržana u zakonu koji je potpisao u četvrtak.
Ko-sponzor zakona, poslanik Artjom Metelev, rekao je da je stvaranje novog pokreta mladih već dugo na delu, ali da je zapadni „informacioni rat“ na internetu, učinio tu meru hitnijom.
Moskovska propagandna infrastruktura usmerena na decu ostaje daleko ograničenija nego što je bila ona tokom sovjetske ere. Direktor jedne škole u Novosibirsku, ističe da veruje da će pokušaji Kremlja da proda svoj militarizam deci naiđi na zdrav razum mladih.
BONUS VIDEO: Vladimir Putin se uporedio sa Petrom Velikim
***
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Pratite nas na Google News
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare