Milorad Dodik Foto:Tanjug/AP Photo/Darko Vojinovic

Nemačka Vlada zaustavila je isporuku 120 miliona evra pomoći za Republiku Srpsku zbog "secesionističkog ponašanja" tamošnjih lidera. To se pre svega odnosi na člana Predsedništva BiH Milorada Dodika, koji će se na izborima u oktobru kandidovati za predsednika Republike Srpske. Sem obustave finansiranje, Nemačka i druge zemlje Evropske unije razmotriće novi paket sankcija koje će biti usmerene na državnike RS.

Visoki međunarodni predstavnik u Bosni i Hercegovini Kristijan Šmit potvrdio je da je nemačka vlada zaustavila 120 miliona evra pomoći Republici Srpskoj zbog „secesionističkog ponašanja”.

Kako ističe, u narednom periodu se ne može isključiti razgovor o sankcijama koje će targetirati pojedince, ali i institucije RS.

Kristijan Šmit Foto:Frank Hoermann/SVEN SIMON / AFP / Profimedia

„Oni koji su mislili da će nastaviti da se ponašaju onako kako su navikli do sada malo su razočarani. Istina je da ne želim da plašim ljude, ali sasvim jasno ću da ponovim da je Dejtonski mirovni sporazum crvena linija za mene. Nadam se da su shvatili da sam spreman da primenim i bonska ovlašćenja, iako to ne želim“, poručio je Šmit.

Trenutni kamen spoticanja između vlasti RS i visokog predstavnika EU je Agencija za lekove Republike Srpske.

Sporno pitanje

Namera Republike Srpske da uspostavi Agenciju za lekove na nivou entiteta naišla je na osporavanje u Sarajevu.

Milorad Dodik FOTO TANJUG/ STRAHINJA ACIMOVIC/ bg

„Republika Srpska osnovala je svoju Agenciju za lekove i nastavićemo sprovođenje svih donetih akata na tom planu”, uverava premijer Republike Srpske Radovan Višković.

Skupština Republike Srpske prošle godine donela je Zakon o lekovima kojim je predviđeno vraćanje nadležnosti za promet lekova. Glavni razlog koji čelnici RS navode kao razlog je situacija u jeku pandemije virusa korona, kada je Agencija za lekove BiH zabranila upotrebu kiseonika u zdravstvenom sistemu RS.

Planove Banjaluke u Sarajevu opisuju kao unilateralne korake, a tamošnji pravni stručnjaci doveli su u pitanje mogućnost da se u BiH uvede paralelizam u radu agencija za lekove, odnosno da istovremeno deluju dve agencije istih nadležnosti.

Za uvoz lekova je neophodna dozvola Granične policije BiH, što će RS, prema mišljenju zvaničnog Sarajeva teško obezbediti.

Iz tog razloga, predsedavajući Predsedništva BiH Šefik Džaferović podneo je Ustavnom sudu zahtev za ocenu ustavnosti Zakona o lekovima RS. On je od suda zatražio i meru privremene suspenzije zakona sve do donošenja konačne odluke.

Šmit čeka odluku

Odluku Ustavnog suda čeka i visoki predstavnik Kristijan Šmit. Šmit je istakao da će delovati tek kada Ustavni sud BiH odluči da li entitet ima pravo da osnuje sopstvenu Agenciju.

POGLEDAJTE JOŠ:

„Ovo je veoma ozbiljan napad na integritet Bosne i Hercegovine onakve kakva je ona uređena, dogovorena i postoji na osnovu Dejtonskog mirovnog sporazuma“, rekao je ranije visoki predstavnik i dodao da pravo Republike Srpske unutar BiH niko ne osporava.

Sankcije Britanije i SAD

Iako Nemačka i druge zemlje EU sada razmatraju sankcije čelnicima RS, Velika Britanija i Sjedinjene Države već su sankcionisale Milorada Dodika i Željku Cvijanović.

Dodik se već godinama nalazi na „crnoj listi“ SAD, dok je Velika Britanija prva evropska država koja je sankcionisala lidera Srba u BiH.

Pored Dodika, na listi sankcija Velike Britanije našla se i aktuelna predsednica Republike Srpske Željka Cvijanović.

BONUS VIDEO Dodik iz automobila pokazao srednji prst novinarima

***
Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar