Foto:TANJUG/ TANJA VALIC

Mitropolit zagrebačko-ljubljanski Porfirije novi je patrijarh Srpske pravoslavne crkve

Pročitajte još:

Skoro tri meseca nakon smrti patrijarha Irineja, koji je preminuo od kovida 20. novembra 2020. godine otkad je i upražnjeno mesto poglavara Srpske pravoslavne crkve, počela je procedura izbora novog, 46. patrijarha.

No, ovaj izbor novog patrijarha jedne od najjačih pravoslavnih crkava u Evropi nije samo „verska“ ili „crkveno-administrativna“ stvar, nego i vrlo osetljivo političko pitanje jer je, kako kažu mnogi analitičari u Srbiji, odabir novog poglavara SPC-a izuzetno važan i za vladajući režim predsednika Aleksandra Vučića.

Naime, zbog delikatne situacije u kojoj se Srbija nalazi, pogotovo kada su u pitanju odluke oko Kosova ili uplitanja u stanje u Crnoj Gori, Vučić se uvek oslanjao i tražio podršku Crkve. Poznato je da nijednu važnu političku odluku nije doneo bez naglašene konsultacije s bivšim patrijarhom Irinejem, te da bi želeo na čelu SPC-a „svog“ čoveka uz čiju bi pomoć lakše donosio nepopularne odluke od nacionalnog značaja, koje ga, čini se, očekuju u bliskoj budućnosti. Vučić time želi da osigura političku podršku SPC-a, koji u narodu ima velik uticaj, kako bi amortizovao neke (možda) nepopularne mere i odluke koje su pred njim.

Sam izbor izazvao je mnoge kontroverze u srpskom društvu. Prvo su se dan uoči odluke simpatizeri disidentskog i protuvučićevskog vladike Grigorija, episkopa Düsseldorfa i cele Njemačke i jednog od mogućih kandidata za ulazak u uži izbor, te episkopa budimljansko-nikšićkog Joanikija iz Crnogorsko-primorske mitropolije (podružnice SPC-a u Crnoj Gori), koji je nakon smrti mitropolita Amfilohija najjača prosrpska crkveno-politička figura u toj zemlji, okupili ispred hrama Svetog Save da im daju podršku.

Provučićevski mediji (takvih je u Srbiji većina), koji već mesecima vode žestoki difamatorski rat protiv njih, odmah su izašli s naslovnicama da „Grigorije i Joanikije žele puč u SPC-u“ te da su pristalice došle po njihovu nalogu „kako bi ovakvim besramnim provokacijama izvršili pritisak pre izbora novog patrijarha“.

Druga sporna situacija je to što se prvi put patrijarh bira u kripti hrama Svetog Save na beogradskom Vračaru, a ne u zgradi Patrijaršije. Navodno su razlog antipandemijske mere, ali neki beogradski mediji navode da u gradu nema mesta koje je pokriveno s više kamera i mikrofona od te kripte (doduše, iz SPC-a su poručili da će one biti isključene, ali opreza nikad ne manjka) pa se time, kažu, već vrši pritisak na 43 arhijereja koji imaju pravo glasa.

Iz sveta i regiona čitajte:

Treći sporni moment je činjenica da je Sinod za domaćine izbornog procesa odredio vladiku Jovana šumadijskog, koji će imati čast da pročita ime novog patrijarha, te vikarnog episkopa remezijanskog Stefana, duhovnika bliskog Vučićeva saradnika i ministra spoljnih poslova Nikole Selakovića, što samo pojačava sumnju javnosti da predsednik Vučić kontrolše izbor novog patrijarha, iako se on, između trojice koji dobiju najviše glasova, bira tzv. apostolskim žrebom.

Nakon što se odrede imena trojice kandidata koji su dobili natpolovičnu većinu glasova arhijereja, dolazi do „apostolskog žreba“. Naime, izbor se prepušta „Božjoj volji“ jer se imena trojice kandidata upisuju u posebne koverte koje se umeću u Jevanđelje da bi se potom izvukla jedna koverta u kojoj je upisano novog patrijarha. Uprkos takvom glasanju, ipak se kao najjači kandidat izdvaja baš Vučićev „čovek“ – episkop bački Irinej (Bulović). Njega bi, navodno, na toj poziciji najradije videla i Ruska pravoslavna crkva s kojom Irinej ima izvanrednu saradnju, kao i s Vučićem, te su mnogi uvereni da će „prst Božji“ biti na njegovoj strani.

Uz njega, kao mogući kandidat ističe se i mitropolit zagrebačko-ljubljanski, 58-godišnji Porfirije (Perić), kao predstavnik pomirljive linije u regiji, pogotovo na hrvatsko-srpskim odnosima. Beogradski tabloidi spominju i mitropolita dabrobosanskog Hrizostoma koji je među mlađima, ima 68 godina, ali i za njega tvrde da je blizak Vučiću. Tu su i već spomenuti Grigorije, kojeg se Vučić užasava, te Joanikije, za kojeg se kaže da bi bio „korisniji“ u Crnoj Gori gde još sve vri. Doduše, uvek su moguća iznenađenja, ali u to je teško poverovati.

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar