Ana Obregon (68), poznata TV zvezda iz Španije, nedavno je otkrila da je dobila ćerku uz pomoć surogat majke i smrznute sperme njenog sina koji je ranije preminuo. Samim tim, devojčica je zapravo njena unuka, kojoj će ona biti majka.
Glumica i voditeljka Ana Obregon (68) objavila je u magazinu „Ola“ da je putem surogat majke dobila dete.
Obregon, koja je i biolog, rekla je da su lekari ohrabrili njenog sina Alesa Lekia Garsiju da sačuva uzorke sperme pre nego što počne da se leči od raka i da je neposredno pre smrti 2020. izrazio želju da ima dete. Uzorci su, kako je rekla, sačuvani u Njujorku.
Surogat trudnoće su zabranjene u Španiji, iako se deca iz takvih trudnoća u drugim zemljama mogu registrovati. Obregon je rekla da je koristila surogat majku u Majamiju na Floridi.
„Ova devojka nije moja ćerka, već moja unuka. Ako je to bila poslednja volja mog sina, kako da to ne uradim?“, rekla je ona i dodala da samo roditelji koji su izgubili dete mogu da iznesu svoje mišljenje o tome.
Beba je rođena 20. marta, upravo u periodu kada bi Anin sin napunio 30 godina.
Odluka Ane Obregon izazvala je buru u Španiji.
Ministarka za ravnopravnost Irene Montero, iz levičarskog koalicionog partnera Ujedinjeni, rekla je da su surogat trudnoće „oblik nasilja nad ženama“. Koaliciona Socijalistička partija saopštila je da bi zakonodavstvo trebalo da se prilagodi kako bi se sprečilo državljane Španije da traže surogat majčinstvo u drugim zemljama.
Surogat majčinstvo je zabranjeno u većem delu Evropske unije, iako ga neke zemlje, uključujući Irsku, Dansku, Belgiju i Holandiju, dozvoljavaju pod strogim uslovima.
U Grčkoj je praksa dozvoljena za neudate žene sa problemima plodnosti i heteroseksualne parove. Međutim, dozvoljeno je samo kao altruistička usluga, što znači da je nezakonito koristiti je komercijalno.
Portugalski parlament je 2021. godine usvojio zakon kojim se dozvoljava surogat majčinstvo u nekim slučajevima, ali pravni detalji oko ove prakse još nisu objavljeni.
Izvan Evropske unije, druge zemlje dozvoljavaju surogat majčinstvo uz različita ograničenja.
Rusija je zabranila surogat majčinstvo za strance u decembru 2022. Ova praksa je dozvoljena samo za udate ruske državljanke ili neudate Ruskinje koje ne mogu da rađaju decu iz zdravstvenih razloga. Surogat majka mora da ima više od 20 godina, da već ima svoje dete i ne deli genetsku vezu sa bebom.
Slična ograničenja važe i za Ukrajinu i Gruziju.
U Velikoj Britaniji je dozvoljeno samo altruističko surogat majčinstvo, i za heteroseksualne i za homoseksualne parove.