Foto: EPA-EFE/DAREK DELMANOWICZ

Pandemija koronavirusa u svetu donela je potpuno nove okolnosti održavanja izbora u državama, a u skladu sa tim i nova pravila pod kojima je uopšte moguće glasati na biračkim mestima.

Kako je uopšte moguće izaći na glasačka mesta i obaviti građansku dužnost kojom se bira zakonodavna i izvršna vlast, a ostati zdrav i ne upustiti se u rizik od oboljevanja?

Pojedine države koje su se našle pred takvim iskušenjima dale su i određene preporuke oko zaštite svog stanovništva, kako bi smanjile aktivnost virusa i građane sačuvale od bolesti.

Stop za zaražene

U nedelju 5. jula održaće se parlamentarni izbori u Hrvatskoj pod uslovima specifičnim za biranje poslanika u sledećem sazivu Sabora. Kako su procenili tamošnji analitičari, prvi put u Hrvatskoj od osamostaljivanja moglo bi da se dogodi da izlaznost birača bude manja od 50 odsto.

Foto: EPA-EFE/DAREK DELMANOWICZ

Inače je izlaznost u Hrvatskoj iz izbora u izbore sve manja, a prema analizama hrvatskih politikologa, tekuća pandemija koronavirusa bi je još dodatno mogla smanjiti. Posebno, primećuju, ukoliko birači ne budu imali pravovremene i pouzdane informacije kako da glasaju i pritom izbegnu (ili svedu na minimum) rizik od zaraze.

Hrvatska Državna izborna komisija objavila je da zaražene osobe neće moći da glasaju i pozvala birače koji će 5. jula biti u samoizolaciji da se ranije jave nadležnoj opštinskoj ili gradskom izbornoj komisiji i zatraže da im se omogući glasanje.

Foto:FoNet/Božana Pavlica

Birači u samoizolaciji glasaće ispred ulaza stana ili kuće gde imaju prebivalište i pritom obavezno nositi zaštitnu masku, dok će i članovi biračkog odbora takođe nositi maske i rukavice, kao i dezinficijens kojim će pre i posle svake posete biraču dezinfikovati rukavice.

Preporuka struke

Epidemiolog dr Branko Kolarić iz hrvatskog Zavoda za javno zdravstvo „Andrija Štampar“ preporučuje građanima da u nedelju ujutru pre izlaska na izbore izmere telesnu temperaturu i ukoliko su zdravi krenu na birališta, uz savet da ponesu svoju hemijsku olovku i hiruršku masku kao meru zaštite, a preporučuje da stave i rukavice.

Kolarić je hrvatskim medijima dao detaljnija uputstva za preporučeno ponašanje na biralištu.

„Svi oni koji nemaju temperaturu i nemaju simptome respiratorne bolesti, pri dolasku na biralište bi bilo dobro da ponesi hemijsku olovku i hiruršku masku za zaštitu lica, a ako žele mogu poneti i rukavice. Kad dođu na biračko mesto, važno je da se ne druže niti približavaju, odnosno da drže socijalnu distancu“, objasnio je dr Kolarić.

Dodao je da su članovi biračkog odbora u obavezi da nose maske i da održavaju razdaljinu od 1,5 metara sve vreme trajanja izbora.

Foto:EPA-EFE/YURI KOCHETKOV

„Tamo birači treba da stanu u red i čekaju uputstva biračkog odbora. Na mestu gde se održavaju izbori će dezinfikovati ruke, a onda spustiti malo masku s lica kako bi ih odbor identifikovao. Nakon glasanja ponovo će dezinfikovati ruke i napustiti prostoriju“, posavetovao je hrvatski epidemiolog.

Poljski drugi krug

Nedavni predsednički izbori u Poljskoj zbog pandemije su održani sedam nedelja kasnije u odnosu na prvobitno zakazani datum.

Na korak za odlaganje izbora Poljska se odlučila iako je imala relativno mali broj zaraženih i preminulih.

Foto: EPA-EFE/DAREK DELMANOWICZ

Poljaci su u nedelju čekali strpljivo u dugim redovima kako bi glasali na prilično neizvesnim izborima za predsednika, a i ponovo će na birališta u nedelju 12. jula, kada će se u drugom krugu izjasniti između aktuelnog šefa države Andžeja Dude i Rafala Tržaškovskog.

Poljska izborna komisija se kao i za prvi krug najpre izvinila svojim građanima zbog prinuđenosti na mere zaštite na biralištima. U skladu sa politikom suzbijanja pandemije, Poljska od glasača zahteva da za drugi krug obavezno ponesu maske, održavaju socijalnu distancu i od kuće ponesu hemijsku olovku kojom će zaokružiti jedan od dva broja na listiću.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare