Tinejdžer Kajl Ritenhaus, koji je na prošlogodišnjim protestima zbog ubistva Džejkoba Bleka ubio dvoje ljudi, a jednu osobu teško ranio, oslobođen je optužbi za prvostepeno ubistvo i još četiri optužbe za krivična dela. Ova odluka suda izazvala je ponovno širenje besa među afroameričkom populacijom, koja smatra da je takozvana bela supremacija ponovo na snazi u zemlji koja tvrdi da gaji i poštuje različitosti.
Porota sačinjena od pet muškaraca i sedam žena raspravljala je više od 25 sati u o pomno praćenom slučaju koji je polarizovao već duboko podeljenu naciju. Ritenhaus je drhtajući čekao odluku porote, koja ga je na kraju oslobodila po svim tačkama optužnice. U obrazloženju presude navodi se da je osamnaestogodišnjak iskoristio svoje pravo nužne odbrane, nakon što su ga ubijeni Džozef Rozenbaum i Entoni Hjuber, i ranjeni Gejdž Groskrojc, napali tokom jednog od protesta. On je sa sobom imao pušku i u panici je pucao u osobe koje su ga napale.
Ritenhaus je u svoju odbranu rekao da se plašio za svoj život i delovao u skladu sa tim strahom.
„Porota je donela ispravnu presudu. Samoodbrana nije protivzakonita i verujem da je porota donela ispravnu odluku. Drago nam je što je sve dobro prošlo“, rekli su članovi njegovog advokatskog tima nakon izricanja presude.
Samo nekoliko sati nakon što je porodica Kajla Ritehausa dobila dugo iščekivane dobre vesti, talas protesta ponovo je zaplovio Sjedinjenim Državama.
Hiljade ljudi marširalo je Portlandom, Njujorkom i Čikagom, poručujući da „Bela supremacija neće proći“. Demonstranti su kao i prethodne godine palili vatru na ulicama i lomili izloge prodavnica. Zbog već prevelike količine besa među većim delom stanovništa Amerike, policija nije odgovorila silom.
Guverneri gradova pozvali su na hitno uspostavljanje mira, ali jedno je nakon „suđenja decenije“ bilo sigurno – ponovo su otvorene nezalečene rane, a jedan tinejdžer podelio je naciju.
Od pucnjave 25. avgusta 2020. godine, ovaj slučaj je suprotstavio Amerikance koji su Ritenhausa videli kao naoružanog tinejdžera osvetnika i one koji su ga videli kao građanina koji uzima oružje da zaštiti preduzeća od pljačkaša i izgrednika.
Sudija je pohvalio porotnike, rekavši da „nije mogao tražiti bolju porotu“.
Mnogi konzervativni političari slavili su oslobađajuću presudu Ritenhausu, kog su mnogi desničari pokušavali da prikažu kao nekoga ko se suprotstavljao izgrednicima.
“Ritenhaus NIJE KRIV!”, poručio je Greg Abot, guverner Teksasa, ubrzo nakon objave presude. Ron Džonson, senator iz Viskonsina, smatra da je u slučaju Ritenhaus pravda konačno zadovoljena.
„Verujem da je pravda zadovoljena na suđenju Kajlu Ritenhausu. Nadam se da svi mogu da prihvate presudu, da ostanu mirni i da puste da se zajednica izleči i ponovo izgradi“, poručio je senator Džonson.
Donald Tramp, bivši američki predsednik, izrazio je želju da tinejdžeru čestita na oslobađajućoj presudi.
„Ako to nije bila samoodbrana, ništa nije“, rekao je Tramp, na šta su ostrašćeni afroamerikanci burno reagovali. Mladi Ritenhaus i ranije je u medijima označen kao „trampovac“, stoga mnogi smatraju da je ovo još jedna pobeda nasile retorike nekadašnjeg predsednika Sjedinjenih Država.
Za razliku od njega, aktuelni predsednik Džozef Bajden bio je mnogo suzdržanji, rekavši samo da veruje u sve odluke suda.
Mark Ričards, advokat oslobođenog Ritehausa, rekao je novinarima da je njegov klijent srećan što konačno može da nastavi sa životom.
„On bi želeo da se ništa od ovoga nikada nije dogodilo. Ali, kako je rekao kada je svedočio, on ovo nije započeo i mi smo na više načina zahvalni što je porota konačno mogla da čuje istinitu priču“, istakao je Ričards.
Brojne kontroverze i teorije zavere pratile su jedno od najvećih suđenja u Americi. Dok neki analitičari ocenjuju da svako ima pravo na samoodbranu, drugi se, pak, pitaju šta je osamnaestogodišnjak radio na ulicama sa puškom u rukama. Iako je Ritenhaus srećan i zadovoljan što ostatak života neće provesti u zatvoru, pitanje je da li će ovaj mladić ikada zapravo biti slobodan.
BONUS VIDEO Ko je Džozef Bajden
***
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare