hama
Sirijski pobunjenici u Hami Foto: AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Sirijci masovno beže iz grada Homsa pošto su pobunjenici zauzeli obližnji strateški važan grad Hamu tokom blic-ofanzive koja je zadala težak udarac vlasti predsednika Bašara el Asada.

Smešten južno od Alepa, drugog grada u Siriji, strateški grad Hama ključ je na putu za Homs, četrdesetak kilometara južno, i za glavni grad Damask, dva velika grada koja su još u rukama vlasti.

U četvrtak uveče desetine hiljada stanovnika Homsa, uglavnom pripadnika alavitske zajednice iz koje je i predsednik Asad, bežale su ka zapadnoj obali, navodi Sirijska opservatorija za ljudska prava (OSDH).

Pobunjenici predvođeni ekstremističkim islamistima Hajat Tahrir al-Šam (HTS) pokrenuli su iznenadnu ofanzivu 27. novembra iz svog uporišta u Idlibu, na severozapadu, zauzevši desetine mesta, najveći deo Alepa koji je severno i sada i Hamu. Neprijateljstva su ostavila više od 800 mrtvih, prema jednoj nevladinoj organizaciji.

„Ono što se danas dogodilo“ u Hami je „privremena taktička mera, naše snage su i dalje blizu grada“, rekao je sirijski ministar odbrane Ali Abaso „preraspoređivanju“ vladinih trupa.

Sirijski pobunjenici Foto: Ibrahim Hatib / AFP / Profimedia

Strah od pobunjenika

Međutim, stanovnici Homsa, po veličini trećeg grada u Siriji, kažu da se plaše napredovanja pobunjenika.

„Strah vlada gradom“, rekao je za AFP Hajdar, stanovnik alavitskog naselja do kojeg se došlo telefonom, koji pokušava da pobegne što je pre moguće u Tartus, alavitsko uporište na zapadnoj obali, gde je već evakuisao svoje roditelje.

Pošto su pobunjenici ušli u Hamu, stanovnici su krenuli ulicama peške ili u dugim redovima automobila, drugi pozdravljaju pobunjenike i zapalili su džinovski portret sirijskog predsednika koji je visio na zgradi Opštine.

Pobunjenici su pucali u vazduh, drugi su klečali da se mole, dok su tela ubijenih ležala na ulicama.

Pobunjenička koalicija se na Telegramu hvalila „potpunim oslobođenjem Hame“, a posebno oslobađanjem „stotine zatvorenika“ iz centralnog zatvora.

Po organizaciji OSDH, „više od 200 vojnih vozila“ vojske napustilo je Hamu ka Homsu.

Neprijateljstva su prva tolikih razmjera od 2020. godine u zemlji opustošenoj razornim građanskim ratom koji je ostavio pola miliona mrtvih od 2011. i podelio je na zone uticaja, a zaraćene strane podržavaju različite strane sile.

Raste broj žrtava

Od 27. novembra u borbama i bombardovanju poginulo je 826 ljudi, uključujući 111 civila, prema OSDH, sa sedištem u Ujedinjenom Kraljevstvu i ogromnom mrežom izvora u Siriji. Od tog ukupnog broja, 222 borca su poginula od utorka oko Hame, saopštila je ODSH.

UN su prijavile 115.000 raseljenih lica za nedelju dana.

Šef UN Antonio Gutereš pozvao je na prekid „pokolja“ u Siriji, koji je posledica „hroničnog kolektivnog neuspeha“ da se pokrene političko rešenje sukoba.

Pročitajte još

Redžep Tajip Erdogan, predsednik Turske koja je glavni podržavalac pobunjenika, pozvao je Asada, uz podršku Rusije i Irana, da „hitno“ nađe „političko rešenje“.

Posle pokretanja ofanzive pobunjenika, Rusija koja ima baze u Siriji, pokrenula je  u znak podrške vladinim snagama napade iz vazduha na oblasti koje kontrolišu pobunjenici.

Zahvaljujući ključnoj podršci Rusije, ali i Irana i proiranskog libanskog Hezbolaha, sirijska vlada je 2016. preokrenula tok rata povrativši veliki deo teritorije.

Danas oslabljen dvomesečnim otvorenim ratom sa Izraelom, Hezbolah je ponovio podršku Asadu.

hama
Sirijski pobunjenici u Hami Foto: Ibrahim Hatib / AFP / Profimedia

Lider HTS-a Ahmed al-Čareh, poznat po ratnom imenu Abu Mohamedu al-Džulani, pozvao je susedni Irak da se kloni sukoba.

U Alepu, velikom severnom gradu, stanovnici koji su se vratili s pobunjeničkim trupama proslavili su ponovno okupljanje sa svojim najmilijima.

„Neopisiva radost“, rekao je Mohamed Joma (25) koji je pobegao iz tog grada i napustio svoju porodicu kada je vlada potpuno preuzela Alep 2016.

Policija i vojnici koji su dezertirali su se sada postrojili ispred kancelarija da se registruju kod pobunjenih snaga.

Lider HTS-a je u video poruci rekao da u Hami neće biti „osvete“, pošto je objavio da su njegovi borci ušli u grad „da zatvore ranu otvorenu pre 40 godina“.

Hama je bila poprište masakra 1982. pod predsedništvom Hafeza al-Asada, oca sadašnjeg predsednika, tokom gušenja pobune Muslimanske braće.

„Gubitak Hame je veoma težak udarac za sirijsku vladu, posebno posle njenog poraza u Alepu. Ovde je vojska pokušala da preokrene situaciju (…) ali nije uspela“, rekao je za AFP Aron Lund, istraživač u „Century International“ i dodao da će HTS sada pokušati da napreduje dalje, ka Homsu.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar