Pobednik na izborima za predsednika SAD Džo Bajden formirao je okosnicu svog spoljnopolitičkog tima. Kako prenose američki mediji, šef Stejt departmenta biće Entoni Blinken, dok će mu savetnik za nacionalnu bezbednost biti Džejk Saliven, a ambasadorka u UN biće Linda Tomas Grinfild. Da li su ovi ljudi "jastrebovi" i kako bi sada mogla da izgleda spoljna politika SAD? Sudeći po prvim analizama, Amerika će pod Bajdenovom administracijom biti sklonija intervencionističkoj politici širom sveta, a imaće i mnogo oštriji odnos prema Kini i Rusiji. Amerika se na velika vrata vraća i u ključne klimatske i antiraketne sporazume, što će biti velika promena u odnosu na Trampovu administraciju.
Entoni Blinken (58) , kojeg obično skraćeno zovu Toni, bio je zamenik državnog sekretara u administraciji Baraka Obame, a karijeru je započeo tokom Klintonove administracije. Kako piše „Njujork tajms“, očekuje se da će imenovanje Blinkena smiriti američke diplomate, ali i saveznike SAD nakon četiri godine haotične spoljne politike Donalda Trampa.
Kada je o Džejku Salivanu reč, on je bio Bajdenov savetnik za nacionalnu bezbednost dok je bio Obamin potpredsednik, a obavljao je i funkciju šefa planiranja u Stejt departmentu pod Hilari Klinton, čime je postao njen najbliži strateški saveznik.
Salivan i Blinken su bliski prijatelji i činiće trust mozgova Bajdenove spoljne politike. Zajedno su oni bili okosnica napada Demokrata na Trampovu politiku „Amerika na prvom mestu“, tvrdeći da je na taj način stvoren vakuum u spoljnoj politici koji su popunili protivnici SAD.
Očekuje se i da će Bajden na mesto ambasadorke SAD u UN imenovati Lindu Tomas Grinfild (35), koja ima bogato iskustvo u spoljnoj politici i koja je služila na raznim položajima u ambasadama Amerike širom sveta. Linda Tomas Grinfild, koja je crnkinja, postaće i član Bajdenovog Saveta za nacionalnu bezbednost.
Blinken je tokom 20-godišnje saradnje s Bajdenom bio njegov glavni savetnik tokom kriza u Iranu, Egiptu, Iraku, Siriji i Libiji. Kako piše Tajms, glavni zadatak sada će mu biti povratak u Pariski klimatski sporazum, iranski nuklearni sporazum, kao i Svetsku zdravstvenu organizaciju.
„Jednostavno rečeno, najveći problem koji imamo kao država i kao planeta su klimatske promene, pandemija i širenje opasnog oružja, a nijedan od njih ne može biti rešen jednostrano. Čak i zemlja koja je tako moćna kao SAD ne može da ih reši sama.
To najverovatnije znači građenje jačih veza sa Indijom i celim Indo-pacifičkim regionom, gde je 14 država nedavno potpisala najveći sporazum o slobodnoj trgovini sa Kinom.
Očekuje se i veći angažman u Africi, gde je Kina napravila proboj tehnologijom i infrastrukturnim projektima.
Prema pisanju „Tajmsa“, trebalo bi očekivati i ponovno pokretanje pregovora oko novog sporazuma START, ali i oštriji odnos prema Rusiji i Kini.
Džejk Salivan će biti najmlađa osoba na najvišoj bezbednosnoj funkciji u Beloj kući još od Ajzenauerove administracije. Smatra se jednim od ključnih tvoraca Iranskog nuklearnog sporazuma iz 2015. godine.
Blinken je pre karijere diolomate hteo da bude novinar ili filmski producent, a ima i svoj bend. Nedavno je postao otac i biće prvi državni sekretar SAD koji je u kući imao bebe dok je bio na položaju.
Odrastao je u Njujorku i Parizu, a diplomirao je pravo na Harvardu i Kolumbiji. Sin je ambasadora SAD u Mađarskoj i posinak preživelog iz Holokausta. Često je govorio o tome kako Amerika ima obavezu da bude moralni primer ostatu sveta.