Zbog velikog porasta infekcija koronavirusom Slovenija zaoštrava već postojeće mere, pa će od utorka stupiti na snagu zabrana kretanja izvan opšina prebivališta, najavio je u nedelju uveče predsednik slovenačke vlade Janez Janša.
„Ograničenje kretanja na opštine najpre će biti na snazi sedam dana za područje cele države, a relaksiranje će se onda postupno uvoditi po regijama koje će prve ograničiti širenje epidemije“, objavio je Janša na svom Tviter profilu.
„Broj novoobolelih od Kovida-19 raste, zato uvodimo nove mere iz vladinog plana za kontrolu širenja epidemije“, naveo je.
Aktivnosti za zagotovitev dodatnih kapacitet v zdravstvu potekajo neprekinjeno. Tudi v zdraviliščih in hotelih. Ne bo treba v šotore in na sejmišča. A št. obolelih narašča in sprožajo se dodatni ukrepi iz načrta. Od torka dalje omejitev gibanja na občine… 1/2
— Janez Janša (@JJansaSDS) October 25, 2020
Janša je naglasio da za sada neće biti potrebe za smeštaj obolelih u šatore ili druge slične objekte.
U Sloveniji je u subotu potvrđeno 1.675 novih slučajeva zaraze koronavirusom, pet je obolelih umrlo, što je drugi najveći broj obolelih od početka epidemije, najveći nakon rekordnih 1.961 zaraza dan ranije.
I dalje se povećava broj obolelih u bolnicama, gde je u nedelju ležalo 508 pacijenata, od čega 71 na intenzivnim odeljenjima.
Slovenija od početka pandemije ima ukupno nešto manje od 23.000 zaraženih, a 241 osoba je umrla.
Trenutno je 625.8 zaraženih na 100.000 stanovnika u poslednjih 14 dana, što je jedan od viših brojeva u Evropi.
Od subote je na snazi ‘lokdaun’, pa su među ostalim zatvorene trgovine, osim onih koje prodaju hranu i osnovne potrepštine, zabranjen je i rad frizerskih i kozmetičkih salona, velnes centara, bazena, bioskopa, pozorišta i teretana, a nastava u školama odvija se onlajn.
Odluka koju je u nedelju uveče obznanio Janša neočekivana je, s obzirom na to da se ovih dana o njoj govorilo samo kao o krajnjoj mogućnosti.
Zatvaranje u granice opština koje je bilo na snazi u prvom talasu epidemije, nailazilo je naime na vrlo oštre kritike i proteste.
Tada su neki tvrdili da je mera nesrazmerna opasnosti. Osporavana je na Ustavnom sudu koji je tada na kraju presudio da sama po sebi nije u suprotnosti s Ustavom, jer je donesena zbog zaštite javnog zdravlja, ali Vladi je naložio da njenu opravdanost proverava jednom nedeljno, zavisno od razvoja epidemiološke situacije.
BONUS VIDEO:
***
Pratite nas i na društvenim mrežama: